Základy eliminační diety: Jak funguje její princip?
Není vám delší dobu dobře a snažíte se přijít na to, kde přesně může ležet jádro problému? Někdy může jít o nezjištěnou potravinovou alergii nebo intoleranci nějaké látky, takže v takové chvíli můžete sami, nebo ve spolupráci s lékařem, vyzkoušet eliminační dietu. Jak na ni ale naskočit? A může mít smysl i u někoho jiného?
Eliminační dieta ve své podstatě znamená, že se snažíte omezit nebo vyškrtnout nějaký okruh nápojů a potravin, o kterých se domníváte, že vám nedělají dobře. Jak si to jistě dokážete velmi dobře představit, jde o běh na delší trať, protože ne každému alergikovi nebo člověku s intolerancí dělá špatně všechno. (Například známe jedince s intolerancí na kasein, kteří mléčné výrobky v nějaké konkrétní úpravě/podobě bez potíží mohou.)
Z výše uvedeného dále celkem jasně vyplývá, že nejde o dietu, jejímž hlavním cílem by byla redukce tělesné hmotnosti. Lidé k ní nejčastěji přistupují proto, že se chtějí zbavit nějakého dlouhodobého problému. Eliminační dieta vám může pomoci zjistit, co vám zhoršuje atopický ekzém a podobně. Ve srovnání (například) s bezmléčnou dietou navíc trvá pouze krátkodobě, protože jde pouze o průzkumnou fázi, na základě které v budoucnu stanovíte další postup.
Co dalšího byste měli o eliminační dietě vědět? A jak ji správně provádět?
Obsah
Na co je eliminační dieta?
Vzhledem k tomu, že se k eliminační dietě nejčastěji přistupuje tehdy, když máte vy a váš lékař podezření na to, že vaše problémy způsobuje alergie na určitou potravinu, nápoj nebo jejich obsaženou látku, bude důležité k eliminační dietě přistoupit pod jeho dozorem. Uvědomte si prosím, že tím, že se rozhodnete nějakou složku z jídelníčku na nějakou dobu vyškrtnout, může tělo přijít o živiny, které potřebuje pro své normální fungování. A to by mohlo způsobit vážné problémy.
Jak to funguje?
Eliminační dieta má v zásadě pouze dvě fáze, během kterých pracujete s potravinami určitým způsobem.
Eliminační fáze
Prvním krokem je přestat jíst podezřelé potraviny. Musíte pečlivě číst etikety výrobků v obchodech a ptát se v restauracích na složení pokrmů (od toho existuje seznam alergenů, který by měl být dostupný všude) a na způsob přípravy jídla. Veďte si také potravinový deník a zapisujte si do něj vše, co sníte, a zaznamenávejte si, jak se po konzumaci cítíte.
V této fázi pokračujte nejméně 2 až 4 týdny. Než přejdete do další fáze, počkejte, až příznaky odezní alespoň na 5 dní.
Mezi nejčastěji vyškrtávané potraviny v této fázi patří sója a výrobky z ní, mléko, citrusy, vejce, lepek či mořské plody. Ani to ale nemusí být cestou k úspěchu, protože někteří lidé jsou citliví například na některá barviva, na laktózu a kasein, na některé přidané příchutě a konzervanty atd.
Dnes 20.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
V této fázi je zároveň důležité přistoupit k náhradě některých důležitých živin, které může vyškrtnutá skupina potravin tělu poskytovat. Může jít o bílkoviny, o nějaký důležitý vitamín či minerál, o vlákninu a podobně.
Reintrodukční fáze
Po vyloučení možných spouštěčů potravinových alergií budete podezřelé potraviny pomalu, jednu po druhé, přidávat zpět. Pokaždé, když přidáte novou potravinu, vyčkejte 3 dny, abyste dali tělu čas na reakci a zjistili, zda způsobuje nějaké příznaky alergie. Na základě toho si můžete zpětně s lékařem potvrdit, že se vám podařilo tento problematický spouštěč vašich problémů opravdu najít. V případě, že se u vás po zařazení problematické potraviny objeví otok hrdla a jazyka, problém s dýcháním nebo silná alergická reakce, okamžitě ji znovu vyřaďte a vyhledejte okamžitou pomoc lékaře!
Tip: Jak na nízkosacharidovou dietu?
Druhy eliminačních diet
Jednoduchá (modifikovaná) dieta
Tato základní eliminační dieta zahrnuje vynechání pouze jedné potraviny nebo někdy dvou nejčastějších spouštěčů potravinových alergií: pšenice (včetně lepku) a mléčných výrobků. Místo toho jezte bezlepkové potraviny a hnědou rýži, proso, pohanku nebo quinou.
Pokročilá eliminační dieta
V průběhu této diety se vynechává několik skupin potravin a nápojů současně. Během této diety se nesmí jíst čokoláda, pít alkohol, jíst vejce a mnoho dalších. Některé druhy ovoce a zeleniny obsahují bílkoviny, které jsou velmi podobné bílkovinám některých pylů. Pokud jste tedy alergičtí na pyl, může potravina s podobnými bílkovinami vyvolat alergickou reakci v ústech. Říká se tomu syndrom orální alergie. Například lidé s alergií na ambrózii mohou mít příznaky, když jedí melouny nebo rajčata. Lidé s alergií na trávu mohou reagovat na broskve nebo celer. U některých lidí může ucpání nosu vyvolat pití alkoholu – zejména piva nebo vína.
Striktní dieta
Jde o eliminační dietu s nejpřísnějším režimem, u které je nezbytně nutné opravdu úzce spolupracovat s lékařem. Také s ním konzultujte, jak máte nahradit chybějící živiny.
Museli jste někdy dodržovat eliminační dietu? Pokud ano, jak dlouho?