Steatóza jater: Poznejte „ztučnělá játra“ díky těmto 10 příznakům
Pokud jdete jednou za čas na jaterní testy, jejich hodnoty lékaři vyjeví, zda je s vámi vše v nejlepším pořádku. Co když ale jejich hodnoty nejsou dobré? V takovém případě může být na vině alkoholická steatóza jater. Jaká je léčba tohoto problému? A musíte mu přizpůsobit svůj jídelníček?
I když jsme v úvodu hovořili o tom, že ztučnělá játra může způsobit nadměrné popíjení alkoholu, nemusí to být vždy pravidlem. Pravdou je, že existuje i nealkoholová steatóza jater, kterou mohou trpět lidé, kteří si dají skleničku jen zřídka.
I když možná nikoho ze svého okolí, kdo by tímto problémem trpěl, neznáte, pravdou je, že ztučnění jater je v současné době poměrně dost časté, proto bychom na sebe měli dávat trochu větší pozor.
Jak se steatóza projevuje? A je možné ji dostat nějak pod kontrolu?
Co je steatóza?
Jak už bylo řečeno v úvodu, steatóza, nebo také ztučnění jater, může mít několik původců. Buď se k ní můžete propracovat nadměrnou konzumací alkoholu, nebo nezdravým životním stylem. Jedním z příznaků tohoto problému je hepatomegalie, což znamená, že se vám zvětší játra. (Což znamená, že je u vás přítomna pokročilá steatóza jater.) Kromě pohmatu může lékař při diagnostice použít například ultrazvuk.
Hlavní příčiny
Mezi rizikové faktory pro vznik steatózy jater patří obezita, kterou trpí velké procento populace. Dále je na vině i cukrovka 2. typu, inzulinová rezistence, metabolický syndrom a vysoká hladina cholesterolu a triglyceridů v krvi.
Dále může být spouštěčem:
- Těhotenství
- Vedlejší účinek léků
- Žloutenka typu C
- Genetika
Příznaky steatózy jater
Na ztučnělá játra mohou poukazovat příznaky ještě předtím, než vám ji oficiálně potvrdí ve své ordinaci lékař. Někdy ale nemusí být specifické, nebo je můžete zaměnit s jiným zdravotním problémem.
Dnes 14.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Mezi běžné projevy patří kromě zvětšení jater i:
- Ztráta chuti k jídlu
- Náhlý úbytek hmotnosti
- Nažloutlá kůže a oční bělmo
- Tmavá moč
- Bledá stolice
- Kumulace tekutiny v dutině břišní
- Zmatenost
- Zvětšení prsou u mužů (gynekomastie)
- Otékání nohou
Pokud se ztučnělá játra neřeší, můžete očekávat zhoršování zdravotních problémů a další komplikace v budoucnu.
Diagnostika
Nejprve by se vás měl lékař zeptat na vaši rodinnou anamnézu a podobně. (Pravděpodobně ho bude zajímat i váš životní styl.) Následovat by mělo fyzické vyšetření, v jehož průběhu vám lékař prohmatá břicho a bude se zajímat o další přidružené příznaky, které mohou poukazovat na problém. Následně by vám měl udělat ještě krevní test. V případě potřeby vás může poslat ještě na ultrazvuk nebo na biopsii.
Jak se steatóza léčí?
Léčba zahrnuje alkoholovou abstinenci a ztrátu nadbytečné tělesné hmotnosti. V neposlední řadě hraje velkou roli při zvládání tohoto problému i váš jídelníček.
Mezi hlavní principy diety patří:
- Omezení kalorií
- Vyškrtnutí alkoholu
- Pestrý jídelníček
- Dostatečný přísun vlákniny
- Dostatečný příjem čisté vody
- Omezený přísun soli
V případě, že se na ztučnělá játra přijde včas a změnu životního stylu vezmete vážně, může se stav vašich jater zlepšit (nebo se alespoň už nemusí zhoršovat). Určitě tedy stojí za to si dát na tyto věci pozor.
Máte nějakou osobní zkušenost se ztučnělými játry? Pokud ano, podařilo se vám dostat tento problém pod kontrolu?
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/fatty-liver – Vše o steatóze jater (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/fatty-liver – Co byste měli vědět o ztučnělých játrech (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320082 – Dieta při steatóze (anglicky)