Acidofilní mléko je vhodné i pro ty, co trpí intolerancí laktózy
Zakysané nápoje napomáhají správné činnosti našich střev, posilují imunitní systém a chrání nás před rozvojem osteoporózy. Jsou vhodné, pokud máme problémy s pletí nebo držíme dietu. Těchto nápojů existuje celá řada, liší se od sebe tučností, konzistencí a použitými mikroorganismy.
Zakysané nápoje se dřív dělaly podobně jako kváskový chléb
Mezi zakysané nápoje patří kromě acidofilního mléka i jogurtová mléka, kefír, smetanový zákys, podmáslí, zakysaná smetana, kysané nápoje s bifidokulturou a další jim podobné.
Jejich základ tvoří bez výjimky mléko, smetana nebo podmáslí, či jejich kombinace. K němu se přidávají živé bakterie mléčného kysání, které patří do zahřáté výchozí suroviny. Díky nim mléko zkysne a potom už nesmí výrobek projít tepelným ošetřením. Maximálně se mohou doplnit stabilizátory a barviva, pokud jde o ochucované zakysané nápoje.
V našem trávicím traktu jsou zcela přirozeně přítomny probiotické bakterie. Ty, co se používají ke kysání mléčných výrobků, se připravují speciálně jen pro tento účel. Dříve se k tomu využívaly kultury z předchozí várky a podobně jako chlebový kvásek se pak přidávaly do mléka na druhý den.
Vyrobte si acidofilní mléko doma
Acidofilní mléko je kysaný mléčný nápoj, který obsahuje bakterii Lactobacillus acidophilus, která dokáže fermentovat laktózu na mléčnou kyselinu. Výsledkem je větší trvanlivost díky nižšímu pH a také větší stravitelnost pro laktózointolerantní osoby. Bakterie totiž většinu laktózy spotřebují. Díky této bakteriální kultuře posiluje acidofilní mléko střevní mikroflóru a dodává našemu organismu vitamín B12.
Acidofilní mléko si můžeme snadno vyrobit i doma. Koupené mléko zahřejeme po dobu 15 sekund na 72 °C a pak rychle zchladíme na pokojovou teplotu. Pak na 1 l mléka přidáme 1 dcl koupeného acidofilního mléka s živou kulturou. Důkladně promícháme a necháme stát při pokojové teplotě 16-20 hod. Pak ho dáme vychladit. V lednici vydrží až 2 týdny.