Trápí vás nevolnost, bolest břicha nebo průjem? Může to být tasemnice.

Tasemnice je parazit, který patří do skupiny červů plochých, parazitujících ve střevě obratlovců, včetně člověka. Ve střevě svých hostitelů dorůstají i do délky několika metrů.
Člověk se nakazí většinou kontaminovanou stravou nebo vodou. Nejčastěji málo tepelně upraveným masem, proto se tolik varuje proti oblíbenému tataráku. Tasemnice pak v těle odebírají živiny, dráždí střevní sliznice a navíc do těla hostitele vylučují své metabolity. Larvy parazita pak také mohou přecházet přes střevní stěnu a následně infikovat ostatní orgány a tkáně v našem organismu.
Obsah
Příznaky tasemnice
Nejčastěji se projevuje:
- bolest břicha
- bolest hlavy
- nadměrné hubnutí
- snížená chuť k jídlu
- záchvaty hladu
- pocit na zvracení
- svědění pokožky
- podrážděnost
- závratě
- nevolnost
- zvracení
- nadýmání
- průjem
- stolicí vyloučené články tasemnice
Stolicí vyloučené články tasemnice se dají rozeznat pouhým okem a pak i mikroskopem, kde mohou být ještě podrobněji prozkoumány lékařem.
Jak se drží tasemnice v těle
Tasemnice se svou hlavou přichytí na stěně střeva. Na hlavě má přísavné štěrbiny a někdy háčky. Na hlavičku se pak následně připojují jednotlivé články tasemnice, které obsahují samčí i samičí pohlavní žlázy. Tasemnice je hermafrodit. Vajíčka po oplodnění dozrávají v těle parazitů. Články tasemnice obsahující zralá vajíčka se od parazita oddělí a následně jsou vyloučeny se stolicí. Pak jsou přijata mezihostitelem a v jeho střevě se z těchto vajíček vylíhnou nové larvy.
Původce tasemnice
Původcem onemocnění je tasemnice bezbranná – Taenia saginata. Její šířka je 1,5 cm a může dosahovat délky 4 až 10 metrů. Na hlavě má 4 přísavné štěrbiny, ale nemá přísavné háčky. Délka života je až 20 let. Známo je asi 5 000 druhů tasemnic parazitujících u všech obratlovců, zejména u ryb a paryb. Většinou parazitují ve střevech, některé druhy se usazují v játrech nebo v mozku.
Nejrozšířenější tasemnice
- Tasemnice dlouhočlenná – Taenia solium
- Tasemnice bezbranná – Taenia saginata
- Tasemnice dětská – Hymenolepis nana
Jak se můžete nakazit
Největším přenašečem je skot, který přijme vajíčka tasemnice bezbranné. Larvy se mu pak vylíhnou v tenkém střevě, kde provrtávají stěnu střeva. Krví se následně dostanou do svalstva a tvoří tzv. úhoř. V měchýřky naplněném tekutinou je zárodek hlavičky parazita.
Požitím syrového masa, nejčastěji mletého hovězího, se larvy dostanou člověku do tenkého střeva. Ze zárodku hlavičky se následně vytvoří hlavička, která se přísavnými štěrbinami přichytí na stěnu střeva, kde dozrává do dospělosti. K vyvinutí řetězce článků je třeba jen několik týdnů. Tělesné články jsou značně pohyblivé a sami se oddělují od těla parazita.
Dnes 2.12.2023 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Léčba tasemnice
Při nakažení tasemnicí se podávají preparáty niklozamidu a cínu, v některých případech je nutný i chirurgický zásah. Při nemoci je důležitý klid na lůžku a zavodňování organismu.
- Taenióza je onemocnění způsobené tasemnicemi Taenia saginata a Taenia solium. U infekce Taenia solium se používá i označení cysticerkóza. Užívají se látky niklosamid nebo praziquantel. U infekce Tasemnicí solium je léčba kombinována se steroidy, které tlumí zejména zánětlivé reakce po usmrcení parazita.
- Hymenolepióza je onemocnění způsobené tasemnicí dětskou – Hymenolepis nana, která je kratší a vyskytuje se hlavně u dětí. Podává se Niklosamid a praziquantel.
- Difylobotrioza je onemocnění způsobené škulovcem širokým – Diphyllobothrium latum. Vyskytuje se především v povodích velkých řek a v oblasti jezer či řek mírného pásma. Navíc se podává vitamin B12.
Prevence před nákazou
Důležitá je dostatečné tepelná úprava masa. Maso zamrazte minimálně na 10 dní, nebo pořádně tepelně upravte. Jateční zvířata se sledují v rámci prohlídky masa na výskyt parazitů ve svalovině, ale jistota je jistota. Prevencí je i konzumace česneku, který účinkuje proti cizopasníkům, jako jsou tasemnice, roupy, škrkavky a jiní parazité v zažívacím traktu. Česnek upravuje střevní mikroflóru.
Mám tasemnici potřebují se jí zbavit .