Víte, jakými způsoby můžete chytit syfilis?

Syfilis je infekční a nejčastěji pohlavně přenosné onemocnění, způsobené bakterií Treponema pallidum. Člověk je v současné době jediným hostitelem této zákeřné bakterie.
Obsah
Co je to a jaké jsou jeho příznaky
Tato nemoc postihuje různé orgány našeho těla, nejčastěji kůži, kardiovaskulární opěrný, pohybový a centrální nervový systém. Pro nemoc v její neléčené formě jsou typická 3 stadia. V posledním z nich vznikají velmi vážná poškození organismu, která jsou už zcela nevratná a mohou končit i smrtí.
Koho všeho může postihnout
Nejčastěji se vyskytuje u osob mezi 15. a 30. lety. Přenáší se nejčastěji pohlavním stykem, vzácný je jeho přenos kontaminovanými předměty.
Nemoc je ale také přenosná z matky na plod. V případě, že k tomuto přenosu opravdu dojde, dochází u novorozence k mnohaorgánovému poškození, které v mnoha případech nakonec končí smrtí, popřípadě na něm zanechává vážné trvalé následky.
Příčiny vzniku syfilidy
Nemoc vzniká po proniknutí bakterií do našeho organismu. K tomu dochází po narušení povrchu kůže či sliznic, nejčastěji v ústech nebo na genitálu.
V místě, kudy pronikne bakterie do těla, se začne množit a vzniká typické první stádium syfilidy. Dochází ke vzniku tvrdého vředu, který je ze začátku nebolestivý.
Infekce se šíří krví a mízními cévami. Postihuje mízní uzliny a mnoho dalších orgánů. Podle postižení jednotlivých orgánů pak následně dochází k mnoha dalším projevům nemoci.
- Nejčastěji dojde k nákaze při pohlavním styku s infikovanou osobou, kdy k nákaze dojde asi u 1/3 osob.
- Při přenosu z matky na plod dojde k proniknutí bakterií placentou, což nazýváme transplacentární přenos.
- Přenos kontaminovanými předměty je vzácný. Treponema pallidum je vysoce citlivá na vnější vlivy a mimo hostitele velmi rychle zahyne.
- Dříve hrozilo i riziko přenosu krevní transfuzí, což je dnes znemožněno díky podrobným rozborům krve dárce.

Příznaky a projevy syfilidy
První fáze
Dnes 25.3.2025 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
- V první fázi se asi za 3 týdny po sexuálním styku, v rozmezí od 9 do 90 dnů, objevuje v místě vstupu infekce tvrdý a nebolestivý vřed, o velikosti do 2 cm, ze kterého při zmáčknutí teče čirá tekutina. Vzniku předchází červená nebo červeno-růžová, ohraničená vyrážka, vystupující nad povrch, která zvředovatí. Bývá na genitálu, v oblasti úst a v okolí konečníku.
- Na sliznicích může vzniknout nevystouplá oděrka.
- U žen může dojít k otoku velkých stydkých pysků a u mužů předkožky.
- Vředy se mohou vyskytovat i mnohočetně.
- Vřed může být i schovaný, bolestivý, jakmile bakterie projde skrz sliznici močové trubice, projeví se výtokem.
- Během dalších 14 dní po vzniku vředu následuje zvětšení lymfatických uzlin, u vředu na genitálu u uzlin v třísle, většinou pouze na jedné straně.
Druhá fáze
- V druhé fázi, od 9. týdne po nákaze, někdy od 3. až do 12. týdne, se na těle objeví vyrážka provázená únavou, bolestmi hlavy, svalů a kloubů, zvýšenou teplotou a nebolestivým zvětšením uzlin, jako u chřipky.
- Může přetrvávat vřed nebo jizva po zhojení a stále mohou být zvětšeny uzliny.
- Vyrážka může mít různý charakter, většinou je ohraničená a nesvědí. Může se vyskytovat na různých místech těla, po stranách trupu, na břiše, na končetinách a nejvíce v místech ohybu.
- Mohou se objevovat červeno-hnědé, lesklé pupínky na obličeji, dlaních a ploskách. Časem dochází k odlupování kůže.
- Nepříjemný je Syphilis condylomatosa, kdy se na kůži tvoří mokvavé pupínky v místech s rizikem opruzení.
- Po vyrážce někdy zůstávají červeně nebo tmavě zbarvené fleky.
- Pokud je vyrážka ve vlasech, může dojít k vypadávání vlasů.
- U 1/3 nemocných jsou příznaky na sliznicích, jako zarudnutí v dutině ústní, zánět nosohltanu s chrapotem, tzv. syfilitická angina postihující patrové uzliny se zarudnutím, tvorbou povlaku a bolestivé polykání.
- Objevuje se i teplota, únava, nechutenství, bolesti kloubů a svalů, jako u chřipky.
Třetí stádium
- Po 2 letech nemoc přechází do skryté fáze, kdy odezní příznaky a jedinec přestává být infekční. U 1/3 pacientů dochází ke vzniku terciální fáze syfilis.
- Po 3 až 7 letech od sekundární fáze dochází k tvorbě tzv. gummat, podmíněných imunologickou reakcí na bakterie, které tělo neumí zničit. Imunitní buňky se obalí a uzavřou. Gummata se vyskytují na kůži, na sliznicích i v orgánech.
- Poškození centrálního nervového systému, tzv. neurosyfilis, nastupuje za 5 až 35 let po infekci. Jde o postižení měkkých mozkových plen, vznikají meningeální příznaky nebo mrtvice.
- Po 15 až 20 letech po rozvoji sekundární fáze hrozí 2 typy parenchymatózní syfilis se sníženou obranyschopností organismu. Paralysis progressiva má sychiatrické příznaky, změny chování, osobnosti a demence. Neurologické příznaky vedou do 3 let k celkovému ochrnutí a smrti. Tabes dorsalis postihuje míchu a odchází ke vzniku vystřelujících bolestí v oblasti zad, poruchám chůze, rovnováhy a těžké invalidizaci.

Prevence syfilidy
Je třeba se vyhnout rizikovým faktorům. Prevence je nutná i pro případný vznik vrozené syfilidy. V dnešní době je povinné vyšetření matky na začátku těhotenství z odebrané krve.
Pokud u sebe najdete příznaky onemocnění, neprodleně vyhledejte lékaře. Při neléčení dochází k velmi rychlému postupu nemoci, která má v konečné fázi smrtelné následky. Navíc se nakažený jedinec stává zdrojem infekce pro své okolí, tedy pro sexuálního partnera nebo partnery.
Jak se dá léčit
Léčba syfilidy je v jejím počátečním stádiu velice jednoduchá, na rozdíl od všech stádií dalších, kdy dochází k nevratným změnám, které už lékaři nejsou schopni nijak napravit.
Léčí se s úspěchem antibiotiky, konkrétně penicilinem. Onemocnění však nesmí být přehlédnuto a včas se musí začít léčit.
Syfilis podléhá povinnému hlášení. Lékař, který u pacienta onemocnění objeví, musí tuto informaci sdělit místní hygienické stanici. Pak se účastní na vyhledání všech sexuálních kontaktů pacienta a ti musejí být vyšetřeny.