Rakytník a léčivé účinky
Rakytník řešetlákový se občas nazývá také citroník severu nebo sibiřský ananas. Důvodem je vysoký obsah vitamínu C, kterým je proslulý, a také jeho domovina. Roste v Číně, Nepálu, Indii, ale také právě na Sibiři a může růst prakticky kdekoliv, přizpůsobí se téměř všemu. Původně ovšem rostl na Kavkaze a ve střední Asii.
Obsah
Využít z něho můžete všechno
Rakytník je bylina, která má na naše zdraví mnoho příznivých účinků. Je to trnitý keř s drobounkými květy a stříbřitými, úzkými listy. Na podzim rodí oranžové bobule, které jsou právě oním zdrojem obrovského množství vitamínu C a dalších aktivních látek. Jinak je ovšem využitelný celý – kořen, kůra, listy, květy, dokonce i dřevo.
Jaké účinné látky rakytník obsahuje?
- Velké množství vitamínů – hlavně C, ale i A, B, D, E, F, K a P
- Minerály
- Stopové prvky
- Organické kyseliny
- Aminokyseliny
- Nenasycené mastné kyseliny – linolovou a linoleovou
- Serotonin
- Cukry
- Třísloviny
- Silice
Co dokáže napravit?
Zejména posiluje naši obranyschopnost. Je antibakteriální, protivirový a také účinně bojuje s nachlazením. Má také příznivý vliv na srdečně-cévní systém. Posiluje cévy, chrání je proti skleróze, zlepšuje krevní oběh, podporuje tvorbu červených krvinek, snižuje krevní srážlivost a je prevencí řady dalších potíží.
Rakytník pomáhá i při potížích se zažívacím traktem. Hojí vředy, povzbuzuje funkce žaludku, sleziny i jater a léčí hemeroidy. Má také detoxikační schopnosti, léčí záněty močových cest, pohlavního ústrojí i případné změny na hrdle děložním.
Tato bylina pomáhá i proti onemocnění kloubů, podporuje hojení a při inhalování dokáže léčit horní cesty dýchací. Také tiší bolest, odbourává stres a dodává energii a vitalitu.
Užívat vnitřně nebo zevně?
Při onemocněních, která se týkají celého organismu, je nejlepší rakytník užívat vnitřně formou tinktury, sirupu, šťávy, ale třeba i marmelády. Při lokálních potížích je lepší užívat ho zevně na postižená místa formou oleje, masti, balzámu, anebo pleťového mléka.
Pro široké spektrum účinků se rakytník také často přidává do kosmetiky, podobně jako měsíček nebo heřmánek. Výhodou je, že jako přírodní lék nemá rakytník nežádoucí účinky a dosud nebyly objeveny ani žádné komplikace při podávání, kromě ojedinělého výskytu pálení žáhy po užívání rakytníkového oleje.
Velmi podobnou plodinou jako je rakytník, jsou také šípky. Podobně jako on obsahují velké množství vitamínu C a dalších účinných látek.