Nejlepší bylinky na kašel
Kašel může mít mnoho příčin. Může být například reakcí na podráždění způsobené prachem či kouřem, nebo se jím tělo může snažit zbavit hlenu, jehož zvýšená produkce doprovází onemocnění dutin a horních cest dýchacích.
Kašel může ale také způsobovat třeba astma nebo refluxní choroba jícnu, při které se do jícnu vrací natrávená potrava ze žaludku a způsobuje nucení ke kašli. Proto je při dlouhotrvajícím kašli důležité nechat se vyšetřit lékařem.
Obsah
- 1 Tyhle bylinky na kašel znaly naše babičky
- 2 Druhy kašle
- 3 Nekombinujte léky na suchý a vlhký kašel
- 4 Cibule a zdraví dýchacích cest
- 5 Na suchý, dráždivý kašel zkuste podběl nebo lišejník
- 6 Lékořice pomůže s odhleněním
- 7 Vincentka s mlékem poskytne úlevu sliznicím
- 8 Medvědí mléko – lék jen pro dospělé!
- 9 Tymiánový sirup si můžete uvařit doma
- 10 Jitrocel je vhodná bylinka na vlhký kašel
- 11 Sirup Stopkašel spojuje léčivé účinky pěti bylinek
- 12 Nejlepší byliny na odhlenění? Divizna a šalvěj
- 13 Nezapomeňte odpočívat
Tyhle bylinky na kašel znaly naše babičky
Ať už vás trápí suchý kašel, vlhký kašel, který produkuje hlen, nebo dušnost, která může být způsobena třeba problémem s průduškami, naše babičky na všechny tyto neduhy znaly nějakou bylinku.
Mezi ty úplně nejznámější, o kterých se budeme bavit v některých případech detailněji i níže, patří třeba:
- Cibule
- Islandský lišejník
- Levandule
- Podběl lékařský
- Lékořice
- Tymián
- Mateřídouška
- Jitrocel
- Pukléřka
- Proskurník
A mnoho dalších. Někteří lidé také nedají dopustit na diviznu s lípou a černým bezem, protože tato kombinace může také podpořit normální funkci dýchacích cest. Doma ve spíži budete mít zcela určitě i majoránku, ze které se dá udělat domácí odvar. Uškodit by neměl ani anýz nebo máta.
Například lipový čaj je vhodný při podrážděných sliznicích dýchacího ústrojí. Jeho chuť je navíc často příjemná i dětem (tím spíš, pokud se osladí lžičkou medu), takže je k jeho pití nebudete muset dvakrát přemlouvat. Černý bez zase platí za bohatý zdroj vitamínu C, který podporuje normální stav imunitního systému. Ten si pak o něco snáz poradí s probíhající infekcí. Také ale může podpořit vykašlávání a pocení. Divizna je zase dobrý prostředek jak na suchý, tak na vlhký kašel, takže i ona najde v domácí zelené lékárničce dobré uplatnění.
Druhy kašle
Průběh kašle při nachlazení má obvykle dvě fáze. Suchý a dráždivý kašel bývá typický pro prvních několik dnů nachlazení. Projevuje se křečovitými záchvaty kašle, při kterém nevykašláváte žádný hlen. Záchvaty dráždivého kašle přitom poškozují nemocí oslabenou sliznici průdušek, proto je žádoucí tento druh kašle tlumit.
Po několika dnech suchý dráždivý kašel zpravidla přichází do vlhkého, produktivního kašle, při kterém už vykašláváte hleny. Tím se tělo čistí od choroboplodných zárodků. Tento druh kašle už není žádoucí tlumit, protože pokud by tento hlen zůstal v dýchacích cestách, vytvářel by ideální prostředí pro množení škodlivých bakterií. Vlhký kašel tedy podporuje obranyschopnost organismu a pomáhá rychlejšímu léčení.
Při tomto druhu kašle je naopak vhodné podpořit vykašlávání hlenu užíváním bylinek nebo léků, které hlen ředí a pomáhají ho odvádět z dýchacích cest. Kromě toho je také potřeba dostatečně pít, což také tělu pomůže hlen naředit. Pokud ale začnete vykašlávat zelený, žlutý, nebo nahnědlý hlen, měli byste ihned navštívit lékaře.
Nekombinujte léky na suchý a vlhký kašel
Důležité je, že byste neměli zároveň užívat přípravky, které ředí hlen a podporují kašel (používané na vlhký kašel), spolu s přípravky, které kašlací reflex potlačují (používané při suchém, dráždivém kašli), protože by díky tomu docházelo k hromadění hlenu v dolních cest dýchacích a mohlo by dojít ke zhoršení onemocnění. Přípravky ředící hlen a podporující vykašlávání by se také neměly užívat na večer před spaním, aby vás v průběhu noci kašel nebudil.
Dnes 10.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Výše uvedené tvrzení ale úplně neplatí pro bylinky. Bylinky na kašel mají tu výhodu, že často pomáhají zároveň jak na suchý dráždivý kašel, tak proti vlhkému kašli. Obsahují slizy, silice a saponiny, které obalují sliznici dýchacích cest ochrannou vrstvou, zmírňují dráždění ke kašli, pomáhají naředit hlen a podporují snadnější vykašlávání hlenů.
Cibule a zdraví dýchacích cest
Suchý, dráždivý kašel pomůže účinně zklidnit cibulový čaj nebo sirup. Obojí si můžete jednoduše připravit doma. Domácí cibulový sirup si vyrobíte tak, že jednu až dvě cibule nakrájíme na drobné kousky, smícháte s polévkovou lžící cukru nebo medu (med je lepší, ale obyčejný nebo třtinový cukr bude také stačit) a dáte do uzavíratelné sklenice. Cibuli nechte několik hodin louhovat- je dobré aby přitom byla na světle. Během této doby cibule pustí šťávu, která se užívá po lžičkách před jídlem. Sirup v lednici vydrží až tři dny.
Cibulový čaj je ještě jednodušší a rychlejší: dvě středně velké cibule oloupejte, nakrájejte na čtvrtky nebo silnější kolečka, zalejte půl litrem vody a nechte 10 – 15 minut povařit. Pro lepší chuť a silnější účinky můžete s cibulí povařit také pár zrn hřebíčku nebo lžičku mletého anýzu. Odvar nechte trochu vychladnout a vmíchejte do něj lžíci medu. Nepřidávejte med, dokud je čaj ještě horký, protože vařící voda by mohla zničit účinné látky v medu. Cibulový čaj se pije třikrát denně ještě teplý.
Na suchý, dráždivý kašel zkuste podběl nebo lišejník
Na suchý kašel pomáhá bylinkový čaj z islandského lišejníku a levandule v poměru 1:1. Do hrnku dáme lžičku od každé bylinky, zalejeme vařící vodou a necháme deset minut louhovat. Čaj se pije 2x denně.
Další z vhodných bylinek především na suchý kašel je podběl lékařský. Čerstvý čaj z podbělu oslazený medem pomůže ochránit sliznice, podporuje vykašlávání a je vhodný při zánětu průdušek i astmatu.
Lékořice pomůže s odhleněním
Výbornou bylinkou na suchý dráždivý kašel je také lékořice. Kořen lékořice se sice neoplývá nějak skvělou chutí, nahrazuje to však svými účinky. Lékořice pomáhá zmírnit záněty dýchacích cest, odhleňuje a tlumí dráždivý kašel.
Lékořicový čaj si vyrobíte z nastrouhaného nebo rozemletého kořene lékořice. Zalijte ho vroucí vodou a nechte 15 minut louhovat. Nápoj pijte ještě teplý 1-2x denně. Silnější lékořicový odvar můžete připravit tak, že nastrouhaný kořen lékořice povaříte, dokud nezíská černou barvu a hustou konzistenci. Tento odvar s příchutí pendreku se užívá po kávových lžičkách: jedna lžička dvakrát až třikrát denně. Lékořice se také dá koupit v lékárnách ve formě extraktu nebo cucacích pastilek.
Vincentka s mlékem poskytne úlevu sliznicím
Na dráždivý kašel je výborná také Vincentka s mlékem a medem. Jednu třetinu lahve Vincentky mírně ohřejte, ale nevařte (její teplota nesmí překročit 70°C). Rozpusťte v ní lžičku medu a dolejte převařeného mléka. Tento nápoj není zrovna lahodný, ale když ho vypijete ještě teplý, uleví vám od kašle a podrážděného krku.
Nápoj proti kašli si můžete také připravit z jednoho hrnku mléka, lžičky másla, jednoho žloutku a lžíce medu. Mléko ohřejte a smíchejte ostatní suroviny. Pijte ještě teplé.
Medvědí mléko – lék jen pro dospělé!
Proti úpornému kašli zabírá také „medvědí mléko“, které je ale vhodné jen pro dospělé. Jednou z jeho účinných složek je totiž rum. Medvědí mléko kromě účinků proti kašli také pomůže zarazit začínající nachlazení. Do 200 ml ohřátého mléka přidejte dvě lžíce medu a půl decilitru rumu. Pije se jedna až dvě sklenice navečer.
Při suchém kašli vám může ulevit olejový zábal. Namočte plenku nebo jiný vhodný kus látky do teplého, ale ne horkého oleje a přiložte na hrudník. Obklad překryjte igelitem, před který položíte deku a nechte půl hodiny působit. Do oleje možné přidat pár kapek éterického oleje – vhodný je například eukalyptový nebo cypřišový olej.
Tymiánový sirup si můžete uvařit doma
Jednou z nejúčinnějších bylinek na kašel je tymián. Tato bylinka byla kdysi známá jako „penicilin chudých“, protože má silné antibiotické účinky. Používal se například k léčbě černého kašle. Tymián obsahuje silice, které usnadňují odkašlávání a tlumí nutkání ke kašli. Dále také pomáhají zředit hleny, čímž usnadňují jejich vykašlání, a usnadňují dýchání, ať už při akutních nebo chronických onemocněních dýchacích cest.
Jako lék na kašel se často používá tymiánový sirup. Tymiánové silice je možné používat i k inhalacím nebo pít v podobě čaje. Ideální je čaj uvařit z čerstvých lístků tymiánu, dají se ale použít i sušené. Dvě lžičky rozdrcených lístků tymiánu zalijte zhruba 250ml vařící vody a louhujte 10 minut. Čaj přeceďte a pijte ještě teplý. Pro lepší účinky do něj můžete přidat i med nebo citrón, případně obojí.
Denní dávka tymiánu by neměla být vyšší než 10 g. Tato bylinka také není vhodná pro těhotné a kojící ženy.
Podobné silice jako tymián obsahuje i mateřídouška. Tato bylinka se často používá do čajových směsí na kašel spolu s tymiánem. Mateřídouška pomáhá léčit chronický kašel, astma nebo dráždivý kašel.
Jitrocel je vhodná bylinka na vlhký kašel
Další z účinných bylinek především proti vlhkému kašli je jitrocel kopinatý. Tato bylinka obsahuje slizové látky a saponiny, které vytváří povlak na podrážděných sliznicích horních cest dýchacích a tím je pomáhají chránit a zklidňovat. Kromě toho také ředí hlen a usnadňuje odkašlávání. Užívá se nejčastěji ve formě sirupu, který najdete v každé lékárně. Můžete si ho ale vyrobit i sami:
Rozmělněte na kaši pět čerstvých listů jitrocele kopinatého. Smíchejte je se čtyřmi lžícemi vody a tuto směs pomalu zahřívejte. Přitom postupně přidávejte med, dokud nedosáhnete husté konzistence sirupu. Sirup užívejte po lžičkách, každou hodinu jednu, dokud kašel nezmizí.
Sirup Stopkašel spojuje léčivé účinky pěti bylinek
Jitrocel a mateřídoušku najdete také v přírodním sirupu Stopkašel. Kromě těchto dvou bylinek, které napomáhají odkašlávání a chrání sliznice, obsahuje také ještě eukalyptus, bazalku a boswelii, která má protizánětlivé účinky. Tento sirup se díky své příjemné chuti hodí především pro malé děti, kterým mnohé běžně používané bylinky proti kašli nechutnají, od kašle ale pomůže i dospělým.
Zkušenosti uživatelů:
„Uznávám spíše také přírodní věci, ale do dětí cibuli ani česnek nedostanu a to jsem se holt snažila pěkně cibuli s medíkem, šťávička a nic, naštěstí jsem objevila náhradní variantu, přírodní, bylinkový sirup Stopkašel, dětem chutná a hlavně pomáhá jak na odkašlávání, tak proti kašli, výhodou je, že zabírá na suchý i vlhký kašel, takže nemusím kupovat dvě věci, teď přes zimu mi nesmí chybět doma, zvlášť když ho objevil i manžel, na kterého něco lezlo, tak to jde ve velkém.“
Karolína Maráková
http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-zdravi-zdravi/221025/moudre-rady-babicek-na-kasel-pomuze-kren-majoranka-i-cesnek.html
„S manželem často používáme šťávu z cibule s medem, hlavně v tomto období, ale děti to bohužel nechtějí, že jim to nechutná,pro ně jsem objevila bylinkový sirup Stopkašel, je složený z pěti druhů bylinek, je výborný na odkašlávání a pomohl jim i na škrábání v krku, no a hlavně mi ho ochotně spolknou :-)“
Tereza
http://www.spektrumzdravi.cz/kasel-jak-na-nej
„My měli doma podobný problém.., hlavně já, jak jsem jednou dostala kašel, nemohla jsem se ho zbavit tak 2 měsíce určitě… V lékárně mi doporučili STOPKAŠEL. Je čistě bylinný a právě, že je jak na suchý, tak i na vlhký kašel!! Neříkám, že zabere po 1. lžíci, ale do 4 dnů jsem skoro bez kašle. Dá se užívat, jak dlouho chcete, jelikož je to bylinka, tak neuškodí!“
Mirka Tichá
http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-zdravi-zdravi/221025/moudre-rady-babicek-na-kasel-pomuze-kren-majoranka-i-cesnek.html
Nejlepší byliny na odhlenění? Divizna a šalvěj
Divizna je bylinka, která pomůže jak proti kašli, tak na celkové odhlenění organismu. Za tyto účinky vděčí obsahu flavonoidů, tříslovin a saponinu. Její užívání je vhodné při nachlazení, při suchém i vlhkém kašli. Čaj z diviznových květů podporuje vykašlávání hlenů, ale také chrání sliznice dýchacích cest tím, že na nich vytvoří ochranný povlak, který pomáhá předejít jejich vysychání a dráždění.
Divizna má také antibakteriální účinky a působí močopudně. Pokud připravujete čaj z čerstvých květů divizny, dejte si pozor- květy jsou totiž pokryté jemnými chloupky, které by po vypití mohly sliznice naopak podráždit ještě více. Proto je diviznový čaj před pitím potřeba přecedit přes husté sítko.
Šalvěj pomůže uvolnit nosní dutiny
Další z vhodných bylinek na odhlenění organismu je šalvěj lékařská. Šalvěj obsahuje velké množství esenciálních olejů, které prospívají dýchací soustavě. Dá se užívat nejen proti kašli, ale pomůže i na bolavý krk.
Z čerstvých nebo sušených lístků šalvěje si můžete uvařit šalvějový čaj s medem. Několik lístků šalvěje zalejte vařící vodou, nechte 15 minut louhovat v zakrytém hrnku a poté oslaďte lžičkou medu. Tento čaj pomůže uvolnit nosní dutiny.
Šalvějový odvar se pro lepší uvolnění nosu a dutin dá také inhalovat. Na inhalaci připravte odvar o něco silnější, než k pití.
Nezapomeňte odpočívat
Při kašli a dalších onemocněních je také důležité dodržovat správnou životosprávu. Nejdůležitější je hodně pít a také hodně odpočívat. Dostatečný přísun tekutin pomůže naředit hleny a usnadnit odkašlávání. Klid v teple na lůžku vám pak prospěje při jakékoliv nemoci. Určitě je také vhodné zdržet se kolektivu, protože by se na vás mohla snadno nalepit jiná nemoc, nebo byste mohli naopak vy někoho nakazit.
Vhodné je také jíst pouze lehkou stravu, konzumovat hodně ovoce a zeleniny a omezit nebo radši rovnou úplně vynechat cukr a těžká a tučná jídla, která organismus zatěžují.
Když hned na začátku nemoci dodržíte tato pravidla a zvolíte vhodnou podpůrnou bylinkovou léčbu, můžete se vyhnout dlouhé době zotavování nebo třeba i braní antibiotik. Pokud ale příznaky přetrvávají déle než týden nebo začnete vysmrkávat či vykašlávat do žluta nebo do zelena zbarvený hlen, měli byste k lékaři raději zamířit hned.