Methionin na vlasy
Naše tělo potřebuje pro správnou funkci asi dvacet základních aminokyselin. Jedna z nich je methionin. Protože si ji neumíme vyrobit sami, musíme ji pravidelně přijímat v potravě. Má několik velmi důležitých funkcí, ale také udržuje naše vlasy v pořádku a zdravé.
Obsah
Dodá nám potřebnou síru
Methionin ovlivňuje tvorbu různých bílkovin v našem těle, například i karnitinu, což je bílkovina, tvořící naše vlasy. Také detoxikuje, odbourává cholesterol, brání ukládání tuků, podporuje tvorbu chrupavky a posiluje nehty. Také je zdrojem pro nás nezbytné síry a má antioxidační vlastnosti, takže nás chrání před volnými radikály.
Díky vlivu na tuky a cholesterol bývá methionin součástí redukčních směsí. Podílí se na syntéze karnitinu, taurinu, cysteinu, lecitinu a fosfolipidů, takže je také prevencí aterosklerózy. Pomáhá na artrózu a artritidu, chrání nás před ozářením, zabraňuje překyselení a zmírňuje Parkinsonovu chorobu nebo schizofrenii. Také je prevencí rakoviny tlustého střeva.
Methionin má v těle na starosti
- Stav kloubů
- Ochranu jater
- Odbourávání toxinů
- Odbourávání tuku
- Stav vlasů a nehtů
- Odbourávání stresu
Jak vypadá nedostatek?
První varovný příznak nedostatku methioninu je předčasné šedivění vlasů kvůli hromadění peroxidu vodíku ve vlasových váčcích. Může se spustit i vypadávání vlasů, zmatenost, apatie, dezorientace. Také přestanou fungovat dokonale ledviny a mají tendenci zadržovat v těle vodu.
Někdy nejde vyloženě o nedostatek methioninu, ale jeho zvýšenou potřebu. Ta nastává, když bojujeme s depresí, máme astma, hojíme nějaké rány, ale také u alkoholiků. Pokud máte zdravou barvu vlasů a ty také pěkně rostou, je to znamení dostatku methioninu. Pokud už vlasy začínají šedivět, může přísun methioninu tento proces zvrátit.
Je však potřeba dávat pozor, protože nadbytek methioninu na nás působí negativně. Poškozuje nám mozek a může způsobit i smrt. Jeho nadměrné množství také podporuje růst karcinogenních buněk a zvyšuje kyselost krve.
Kde methionin najdeme?
Methionin můžeme získat z lososa, hovězího masa, kuřecího masa, sezamu, sójových bobů, brokolice, kapusty, špenátu, luštěnin, obilnin, vajec, jogurtů a oříšků. Tato aminokyselina je jako většina dalších rozpustná ve vodě, proto by potraviny, které ji obsahují, neměly být dlouho marinovány ani vařeny, pokud to není nezbytně nutné.
Doporučená denní dávka methioninu jsou 2-3 g. Tato hladina se dá udržet pomocí bohaté stravy. O potravinách, které obsahují methioninu nejvíc, už jsme psali výše. Nicméně většina potravin, které obsahují bílkoviny, obsahují také methionin. Další možnost navýšení methioninu v těle je užívání potravinových doplňků.
Methionin se přidává do vlasové kosmetiky pro problematické vlasy. Pomáhá proti šedivění, podporuje zdravý růst a brání vypadávání. Nejsilnější jsou šampony s přidaným methioninem. Kromě methioninu existují i různé přírodní prostředky, které poskytnou potřebnou péči našim vlasům. Jeden z nejlepších je kokosový olej.
Dnes 11.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.