Kuna lesní – poznejte svého nepřítele do hloubky
Kuna lesní je na první pohled roztomilé zvířátko, které si může celkem snadno získat naše sympatie. Ale jen do chvíle, kdy nám začne škodit. Dnes se podíváme, jak tohoto malého predátora odradit od toho, aby vám ničil majetek i život.
S kunou se my lidé potýkáme snad od chvíle, kdy svět světem stojí. (Uznáváme, v řadě světových kultur může být jejím synonymem třeba nebezpečný had.) Naše babičky před ní schovávaly slepice, jinak hrozilo, že si pošmákne na vejcích a ještě nějakou tu slepici pro zábavu zardousí.
Dnes, když žijeme ve velké míře ve městech by se mohlo zdát, že kuna je náš nejmenší problém. Jenže ne ve chvíli, kdy vám vleze do auta, ve kterém vám překouše nějaké důležité kabely. Chtě, nechtě, kuny lesní jsou náš dlouhodobý problém, který se nám nejspíš nepovede v dohledné době odstranit.
Něco ale přeci jen udělat můžete. Tím, že svého nepřítele poznáte pro vás bude mnohem jednodušší se mu ubránit.
Obsah
Základní informace o kuně lesní
Kuně lesní se občas říká kuna evropská. Původem je totiž ze severní Evropy. V různé intenzitě se nachází prakticky ve všech státech Evropy. (Výjimkou je například Řecko, Španělsko a některé části Anglie.)
Kunu nejčastěji poznáte podle jejího zbarvení, které může být světle šedé, nebo tmavě hnědé. V obou případech má na krku viditelně světlou náprsenku. Kuna (jako spousta jiných zvířat) mění přes rok srst, takže v zimě může být její kožíšek na první pohled objemnější než v létě. I když se jedná o relativně drobné zvíře, je poměrně dlouhé. (Tělo má cca 53 cm a ocas dalších 25.)
Jako většina predátorů má výborný zrak, čich a sluch.
Chování a zvyky kuny lesní
Kuna má na nohách drápky, což jí umožňuje, aby šplhala po stromech a dalších překážkách. (Velmi často se s kunami setkáváme na půdě, kde mohou vytrhat tepelnou izolaci pod střechou.) Co se týče času, během kterého jsou kuny aktivní, ten přichází hlavně v noci, nebo velmi brzy ráno. Místa, na kterých se kuna dlouhodobě pohybuje považuje za své výsostné teritorium, které si označuje trusem. Proto je možné, že na existenci kuny narazíte bez toho, aniž byste ji viděli.
Kuna lesní se živí:
Dnes 16.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
- Ptáky
- Žábami
- Hmyzem
- Mršinami
- Ovocem
Co se týče rozmnožování, kuna lesní je březí jeden měsíc. Nejčastěji svá mláďata rodí v březnu. Mladé kuny chodí na obhlídku terénu zhruba od 7 týdnů života.
Škody, které může kuna lesní způsobit
Jak už bylo řečeno, i když jsou kuny na první pohled vcelku roztomilá a zajímavá zvířata, rozhodně je lepší se s nimi nesetkat. Svým chováním vám totiž mohou způsobit řadu nepříjemných obtíží.
Mezi ně patří:
- Zabíjení slepic
- Poničení úrody (zvlášť, pokud pěstujete na zahradě nějaké sladké bobule)
- Poničení izolace v domě
- Překousání kabelů v autě
- Poničení izolace v autě
Nezapomínejte ani na to, že kuna lesní je v některých případech velmi agresivní. Takže se může stát, že pokud se s ní střetnete při její špatné náladě, může vám dokonce ublížit.
Tipy, jak se zbavit kuny
Zbavit se kuny lesní, která se rozhodla u vás zabydlet bude nejspíš běh na delší trať. Když ale zvolíte správný postup a vytrváte, tak existuje velká pravděpodobnost, že ji vyženete pryč. Na druhou stranu, pokud si nebudete dávat pozor, nastěhuje se vám do domu, nebo do auta jiná kuna a celý boj začne zcela nanovo.
Lidé v dnešní době sázejí na:
- Plašič kun
- Odpuzovač kun
- Past na kuny
- Sprej proti kunám
Co se týče pastí na kunu, nejsou to ty samé, jako známe od myší. Kromě toho, že jsou menší nejsou ani tak inteligentní. Past na kunu funguje tak, že se chytí do klece a vy ji pak můžete na bezpečném místě pustit ven. (Ideální je, pokud je to co nejdál od vašeho domova.) Zároveň nebudete muset dětem vysvětlovat, proč jste museli tohle hezky vypadající zvíře zabít.
To ale nejsou jediné triky, které lidé při vyhánění kun používají. Dovedete si snad představit naše babičky, jak instalují inteligentní pasti?
Místo toho si musely vystačit s:
- Ustřiženými lidskými vlasy
- Naftalínem
- Chlorem
- Kočičími chlupy
Ať už se rozhodnete kunu vyhnat jakkoliv, myslete na to, že žádná z těchto metod nebývá účinná ve sto procentech případů. Na zvuk plašičky si kuna brzy zvykne. Stejně tak ji nemusí odstrašit kočka, nebo past. (Kuny nejsou hloupé. Pokud z hloučku chytnete jednu, další se budou novým pastem vyhýbat. Kuna se bude vyhýbat i těm pastem, na které předtím sáhnete rukou.)
Může se vám proto vyplatit kombinace několika z nich. Na druhou stranu, úplně nejlepším řešením je žádnou kunu do vaší blízkosti nepustit.
Jak se bránit kunám?
Základem je pravidelně sledovat, zda nemáte v domě, nebo v autě nějaké škvíry, kterými by se mohla dostat dovnitř. Vzhledem k dlouhému a hubenému tělu se kuna dostane i skrze opravdu malou díru. V takovém případě je potřeba tyto možné přístupy něčím utěsnit. (Ideálně něčím opravdu pevným, co nejde rozkousat. Takže na izolaci, nebo nějakou obyčejnou montážní pěnu rychle zapomeňte.)
Když už u toho budete, zkontrolujte, zda nemáte díry v plotě, kterými by se mohla dostat na vaši zahradu. U toho případně zkontrolujte i kurník. Pro svůj klid také zkontrolujte, že vám nikde na pozemku neuhnívá dřevo, které by mohla snadno rozbít svými drápy. V neposlední řadě nenechávejte přes noc otevřené dveře.
Měli jste někdy problém s kunou lesní? Pokud ano, budeme rádi, když nám napíšete, jak jste se jí zbavili.