Kostival lékařský se používal jako sádra

Kostival lékařský se užívá k léčbě už od středověku. Z jeho kořene se připravovaly obklady na rány, mělo se totiž za to, že napomáhá hojení. Dokonce se rozvařením jeho kořene vyrábělo něco jako předchůdkyně sádry – takto rozvařená hmota totiž tvrdla a tak se do ní namáčely obvazy, které pak zafixovaly zlomenou končetinu.
Obsah
Ten správný kostival má fialové květy
V Řecku se kostival doporučoval na nemoci dýchacího ústrojí a při střevních nebo žaludečních potížích. V Anglii zase sloužil k léčbě žaludečních vředů. Dnes se doporučuje při zlomeninách, pohmožděninách, výronech, zánětech, nebo bércových vředech. Také je však dobrý na záněty žaludku či problémy se zažíváním.
Kostival lékařský dorůstá až 100 cm, má velké listy a nachově fialové květy. Dá se snadno zaměnit s jinými druhy kostivalu, ale od nich se liší právě barvou květů. Roste prakticky po celé Evropě, ačkoliv na jihu a severu méně často. U nás ho najdeme prakticky všude, od nížin až k předhoří. Nejlépe se mu daří na vlhkých loukách, zaplavených polích, březích, ale i v křoví u cest. Vyžaduje totiž polostín a půdu bohatou na živiny.
Raději ho ale neberte příliš dlouho
Kostival obsahuje třísloviny, slizové látky, silice, alkaloidy, aminokyseliny, škrob, cholin a pryskyřice. Vnitřně se ho nedoporučuje užívat dlouhodobě a ve velkých dávkách, protože jeho alkaloidy mohou poškodit játra a způsobit rakovinné bujení.
Využití kostivalu pro léčbu je velmi obsáhlé. Dokáže zastavit krvácení, zbavuje bolesti, hojí malé rány a modřiny po zánětu žil. Vnitřně se užívá při kašli, bronchitidě, bolestech na prsou, žaludečních a dvanácterníkových vředech, zánětech pohrudnice, průjmech, nemocech ledvin nebo poruchách trávení. Mast je vynikající na opařeniny, popáleniny a spáleniny od slunce. Také podporuje hojení zlomenin. Odvar pomáhá při paradentóze.
Kostival lékařský – použití
Vnitřně se kostival používá při:
- zlomeninách
- tuberkulóze kostí
- pohmožděninách
- krvácení
- kašli
- bronchitidě
- bolesti na prsou
- zánětu pohrudnice
- zahlenění dýchacích cest
- žaludečních vředech
- křečích žaludku
- dvanácterníkových vředech
- poruchách trávicích orgánů
- průjmu
- úplavici
- nemocech ledvin
Zevně se užívá na:
- Rány
- Vředy
- Zanícené rány
Sběr a sušení kostivalu
Sbíráme kořen, někdy také list kostivalu. Kořen vyryjeme, omyjeme, rozřízneme podélně nebo nakrájíme na kolečka. Sušíme na slunci, při jiném typu sušení nesmí být teplota vyšší než 45°C. Usušený kořen skladujeme na suchém a stinném místě, nebo v písku, podobně jako křen.