Jarní a balkonové květiny. Víte, jak je pěstovat?
První jarní květy začínají kvést už v době, kdy ještě na záhonech leží sníh. Pokud chcete mít rozkvetlou zahrádku už brzy na jaře, vysaďte si jarní rostliny.
Co roste na jaře?
Když zahrada ještě odpočívá zimním spánkem a na zemi leží sníh. Na slunných místech vyrážejí první rostliny jako nejkrásnější poslové právě se probouzející přírody. Stačí pár teplejších dnů a svojí krásou osvěží celou zahradu. Uvedené květiny můžete použít i jako pokojové květiny a po odkvětu je vysadit na záhon. Pokud netrváte na anglickém trávníku, můžete zkusit i luční květiny
Sněženka domácí neboli Galanthus nivalis kvete bílými kvítky jako jedna z prvních květin. Nejlépe se ji daří v kypré humózní půdě a pod listnatými stromy, kde je na jaře také dostatek vláhy. Velice rychle se množí pacibulkami, které vytvoří v celých trsech na dceřiné cibuli. Podobně kvete i bledule.
Sasanka hajní neboli Anemone nemorosa má nádherně bílý kultivar Alba. Květy jsou ale i v jiných druzích a odstínech. V druhé polovině jara rozkvétá mnoha pestrými barvami. Existuje více druhů sasanek, nejčastěji jde o naši domácí sasankou hajní. Je to nízká bílá rostlinka, která se rozrůstá podzemními oddenky. Hodí se jako podrost pod keře a stromy.
Krokus neboli Šafrán je velmi oblíbená květina do skalek a zákoutí, která vás na jaře potěší svým květem. Nejvíce se pěstují velkokvěté hybridy vyšlechtěné v Holandsku. Nejlépe se krokusům daří v lehčích půdách a na přímém slunci.
Tulipány neboli Tulipa jsou nejvýznamnější a nejpěstovanější cibuloviny. Mají bohatou a pestrou paletu mnoha výrazných i pastelových barev a jejich barevných kombinací. Mají i různý tvarů květů a velikost.
Narcis neboli Narcissus je dalším symbolem jara. V posledních letech byly vyšlechtěny i nové nádherné odrůdy. Typický narcis je žlutý, jsou ale i bílé kultivary nebo druhy s oranžovými středy. K nejkrásnějším odrůdám patří Actaea, zajímavý je i narcis Barrett Browning.
Jaké květiny vysadit na jaře
Zapomenout nemůžeme ani na Hyacint, který má mezi vonnými květinami významné místo. Jeho vůně je velmi silná, sladká a přesto jemná. Hyacinthus orientalis má asi nejvýraznější vůni. Hyacont slouží i jako základní surovina ve voňavkářském průmyslu. Z bílé cibulky vyroste bílý květ, z načervenalé cibulky červený a z modré cibulky modrý. Tak sledujte jejich barvu.
Malinkatá růžička je květ pryskyřníku. Název Ranunculus je odvozen od latinského slova rana neboli žába. Má rád mokřady, kde se rostlina i přirozeně vyskytuje. Nejrozšířenější jsou pryskyřníky žluté, bílé, růžové, červené, oranžové a lososové barvy. Díky pružným stonkům se s nimi dobře pracuje a dají se využít v aranžmá.
Dnes 18.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Frézie jsou úžasné voňavé květiny. Existuje celá řada barevných variant včetně barvy žluté, modré, fialové, růžové, červené a bílé. Radost vám udělají i vysazené na okno, stejně jako balkonové květiny do truhlíku.
Správné hnojení
Cibulnaté květiny, jako jsou tulipány, narcisy, hyacinty, lilie a hlíznaté květiny, jako mečíky, jiřiny, šafrány, dosny a kosatce nejsou na půdu zvláště náročné. Nejlépe se jim daří v živných půdách, ne moc lehkých a vysychavých, ani moc těžkých a zamokřených. Nesnášejí přímé hnojení organickými hnojivy, snad kromě hyacintu.
Základní zásobní hnojení je fosforem před sázením cibulí Thomasovou moučku nebo fosforečnými hnojivy v dávce 0,60 až 0,70 kg na 10 m2. U tulipánů i lehce rozpustnými kombinovanými hnojivy.
Po odkvětu se znovu hnoji pro podporu růstu nových cibuli a hlíz. Používá se slabá, asi 0,2 % hnojivá zálivka roztoku OBM, výluh z drůbežího trusu či králičího hnoje. Hnojit lze i roztokem průmyslových hnojiv pro 10 m2 z 0,35 kg ledku amonného s vápencem, 0,25 kg superfosfátu a 0,15 kg síranu draselného na 100 I vody.
Na humózní, dobře hnojenou půdu je nejnáročnější narcis. Modřenec má rád lehčí a vápenitou půdu. Tulipány vyžadují dobrou půdu a přihnojování roztokem hnojiv jak na začátku kvetení, tak i po odkvětu. Hyacinty se musí každoročně hnojit kompostem či chlévským hnojem, jinak málo kvetou.