Bolest na hrudníku
Bolest na hrudi je častým, avšak mnohoznačným nespecifickým příznakem signalizujícím buď nevýznamné poruchy, anebo závažná onemocnění. Původem může být postižení hrudní stěny, nitrohrudních orgánů, ale dokonce i okolních oblastí, jako je krk, ramena a nadbřišek.
Obsah
Nejčastější příčiny
Bolest mezižeberních svalů a nervů je jednou z nejčastějších příčin bolestí na hrudníku. Nejvíce u mladších a zdravých jedinců je bolest neuro-muskuloskeletárního původu, tedy způsobená poruchou nervů, svalů a kostí, případně chrupavek. Vznikají po nepřiměřené jednorázové fyzické námaze, jako je velký úklid, věšení záclon, přenášení nábytku a delší činnost ve vynucených polohách.
Jde o přetížení určitých svalových skupin, blokádu určitého segmentu zad nejčastěji po prudkém pohybu a nepřiměřeném zatížení. Bolest se šíří na přední hrudní stěnu až do oblasti srdce, čímž imituje příznaky akutního infarktu myokardu. Na rozdíl od něj nebývá tak intenzivní a dramatická, nemá pálivý charakter, chybí vážný stav, šok a strach ze smrti.
Příčinou bolestí dýchacích mezižeberních svalů a nervů je nadměrná námaha dýchacího svalstva při onemocnění průduškovým astmatem a při chronickém zánětu průdušek, astmatu a bronchitidy, zejména pokud se onemocnění klinicky zhorší. Bolest nepřetrvává dlouhodobě, vytratí se spontánně po úpravě dýchání asi do týdne.
Ústup bolestí a regeneraci hrudního dýchacího svalstva lze urychlit aplikací bylinného krému Artrin na svaly, žebra a mezižeberní prostory. Dá se použít i při bolestech zad a zádového svalstva, blokádě a přetažení. Účinek lze umocnit užíváním bylinného koncentrátu Renol a doplňkového Skeletinu. Na předpis se ordinují analgetika a myorelaxancia proti bolesti a na uvolnění kosterního svalstva. Je třeba dostatečně šetřit přetížené svalové skupiny. Zpravidla 10 až 14 dní až do vymizení obtíží. Při blokádách plotének je nutná delší doba.
Bolest na pravé straně hrudníku
Bolest na hrudi může mít řadu příčin, od srdce, jako angina pectoris, infarkt myokardu, od plic např. zánět, od páteře a řadu dalších. Mezi běžné příčiny bolesti pod pravým hrudním košem patří žlučové kameny nebo infekce žlučníku, ledvinové kameny, onemocnění jater, zánět slepého střeva nebo plyny v trávicím traktu.
Bolest, která se projevuje o něco výše v hrudníku, bývá spojena se zánětem plic, zraněním žeber a hrudního svalu, ale i důsledkem zánětu vaší hrudní kosti. V závislosti na příčině bolestí pod žebrem na pravé straně, může být bolest mírná, tupá, pálivá, případně bolest s pocitem stlačování hrudníku. Pod pravým hrudním košem jsou orgány, jako játra, žlučník a vaše pravá ledvina.
Bolest na levé straně hrudníku
Pokud jde o jakýkoliv zánět nebo infekci v orgánech, tak může způsobovat bolesti v oblasti páteře a horní části břicha. Bolest na levé straně hrudníku nejčastěji způsobuje blokáda žebra. Jde o ostrou bolest na přední i zadní straně hrudníku, ta zesiluje při dýchání, nejčastěji při nádechu. Pokud je bolest na levé straně na přední stěně hrudníku, může napodobovat záchvatovou bolest jako při angíně pectoris, srdečním infarktu a dalších srdečních onemocněních. Je nutno nejprve vždy vyloučit postižení orgánů vyšetřením u lékaře. Tato bolest se občas objeví i pod lopatkou a po stranách hrudníku, šíří se v pásech po hrudním koši a zpředu dozadu či naopak po směru konkrétního žebra. Při infarktu je výrazné pálení na hrudníku a píchání na hrudníku.
Jde-li o psychogenní bolest, projevuje se zejména pícháním v oblasti hrotu srdce, pod levou paží a mírně pod levou bradavkou. Bývá často spojená se strachem a úzkostí, s pocitem nedostatku vzduchu a nemožnosti se dostatečně a zhluboka nadechnout. Píchnutí se objeví na vrcholu nádechu. Ve schoulené poloze a mělkém dýchání se bolest mírní nebo mizí. Jde o příčiny psychogenní, jako úzkost, zvýšené emoční napětí, strach z něčeho domnělého, jako je vážné onemocnění. Často jsou spojené s palpitacemi a tachykardií v podobě bušení a rychlou činností srdce a dalšími somatickými příznaky.
Dnes 11.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Vzhledem k tomu, že se srdce nachází uprostřed hrudníku mírně vlevo, může bolest souviset i se srdcem. Akutní infarkt srdečního svalu se projeví prudkou a nesnesitelnou bolestí za hrudní kostí, strachem ze smrti a šokovým stavem. Bolest může vyzařovat i do levé horní končetiny a po její vnější straně až k malíčku a prsteníku. Někdy do brady a zubů, jindy do zad pod lopatky. Občas je průvodní jev i zvracení, imituje akutní břišní příhodu, zejména při diafragmálním tedy spodním infarktu myokardu.
Bolest uprostřed hrudníku
Nejde-li o výše uvedené potíže se svaly a zády, může jít o špatné trávení. Bolest se vyskytuje ve středu horní části břicha brzy po jídle. Je důsledkem přejídání či nervozity. Kýla jícnu v podobě prudké nárazové bolesti ve středu hrudníku, zejména při sehnutí a lehnutí. Často v těhotenství nebo u lidí s nadváhou. Objeví se i potíže s polykáním a pocit, že potrava stále vězí v hrudi nahoře. Vřed na žaludku či dvanácterníku způsobují recidivující záchvaty bolesti břicha, zejména ve středu horní části břicha. Objeví se i ztráta chuti k jídlu a ubývání na váze.
Propadlý hrudník
Máte-li na hrudníku od narození vpáčenou jamku, tedy propadlý hrudník, možná se vám stává při běhu nebo fyzické aktivitě, že se snadno zadýcháte a unavíte. Vpáčený hrudník může mít i závažné projevy. Geneticky podmíněnou, tedy vrozenou kostní deformaci s vpáčením hrudní kosti nebo žeber do hrudního koše je třeba řešit rehabilitací, která zahrnuje i dechová cvičení. U závažných vad se musí operovat a napravit abnormální anatomické poměry. Propadlý hrudník u dětí někdy způsobuje dýchací potíže a s tím spojené nemoci a pomohou zábaly hrudníku při kašli. Kontuze hrudníku je pak jeho zhmoždění při úrazu.
Cviky na hrudník
Bolesti zad a hrudníku mohou být způsobeny i křivou páteří, kdy vám plotýnky tlačí na zaseknuté nervy. Dále jde o skoliózu, kdy na jedné straně zad jsou zkrácené svaly a jejich ztuhlost vyvolává bolest, která se může přenášet dovnitř těla a vyvolávat dojem, že nás bolí některý náš vnitřní orgán. V těchto případech pomohou cvičení na páteř a zejména pak správné držení těla. Vhodné cviky vám pomůže navrhnout i dobrý fyzioterapeut. Je třeba ale posílit vnitřní svaly, zádové svaly a to i ty spodní, mezilopatkové svaly a všechny svaly v okolí. Bez pohybu to zkrátka nejde.