Žlučníkové kameny – jaké jsou příznaky
Žlučníkové kameny jsou častým zdrojem potíží a to zejména u žen. V České republice jimi navíc v různé formě trpí dokonce každý čtvrtý člověk. Je třeba být na pozoru a dbát na prevenci.
Obsah
Co jsou to žlučníkové kameny
Je známo, že žlučníkové kameny mohou způsobit bolestivý stav zvaný žlučníková kolika a jejich zanedbání může vést až k velmi závažnému zánětu žlučníku. Zdravý žlučník je slepá výchlipka, která je zařazena do žlučových cest. Ve žlučníku se skladuje žluč a podílí se na trávení tuků. Když dáte kapku žluči do mastné tekutiny, ta se rozletí na tisíce malých kuliček a takzvaně emulguje. Žluč se tvoří v játrech, 24 hodin denně, i když spíme či jíme. Odchází žlučovými cestami do dvanáctníku, kde se míchá s potravou a tam se také stará se o emulgaci.
Zdravý žlučník funguje tak, že pokud sníte něco tučného, žlučník se postaví ihned do pozoru. Když polknete, dostane se do žlučových cest současně i větší množství žluče, jako bychom třeba do mastnoty přidali více jaru. Pokud žluč zrovna nepotřebujeme, zbytečně by nám odtékala do střeva, proto se vždy část žluči skladuje se ve žlučníku a neodchází. Tam dochází k tomu, že se žluč zahušťuje a to je onen velký problém.
Žlučníkové kameny léčil již v dávné době staroegyptský lékař a stavitel první pyramidy Imhotep ve 3. tisíciletí p. n. l. O výskytu svědčí i nálezy zachovalých mumií. První chirurgické odstranění žlučníku v roce 1882 provedl německý chirurg Langebuch. A tato chirurgická léčba žlučníkových kamenů prošla značným vývojem až do laparoskopické operace, po které zůstane jen pár drobných a sotva znatelných malých jizev na břiše.
Žlučníkové kameny se vyskytují hlavně ve žlučníku. Žlučník je dutý orgán funkčně a anatomicky související s játry. Žlučníkové kameny vznikají z běžných součástí žluče, tedy z cholesterolu, bilirubinu a vápníku. Pokud dojde k přesycení žluči některou z těchto složek, začnou vznikat krystaly, které se časem postupně zvětšují hromaděním dalších látek nabalujících se neustále na ně, a dříve či později vzniká kámen. Příčinou přesycení žluči a tvorby kamenů je zejména zvýšené vylučování odpadních látek či porucha odchodu žluči ze žlučníku.
Žlučníkové kameny se dělí:
- na cholesterolové
- pigmentové
- smíšené
Hlavní rizikové faktory vzniku žlučníkových kamenů a žlučníkové kameny příčina:
- nadváha a obezita
- špatné stravovací návyky
- strava s vysokým obsahem tuků, cholesterolu a cukrů
- dlouhodobý a velmi častý stres
- rychlý úbytek na váze
- zpomalená či snížená funkce vyprazdňování žlučníku
Příznaky
Příznaky koliky:
- projeví se obvykle 1/2 až 3 hodiny po jídle
- křečovité bolesti, obvykle v pravém podžebří následně střílející do zad
- pocit na zvracení nebo zvracení, někdy i žluči
- příznaky se objevují hlavně pozdě v noci, když se nacpete na noc
Léky, spasmolytika ve formě kapek, uvolňující křeče u běžných kolik, v akutní fázi žlučníkové neboli biliární koliky mohou pomoci. Lék je stejný jako injekce, kterou vám dá lékař na pohotovosti. Pokud jde o závažnější komplikace, tak to nefunguje. Podobné obtíže může vyvolat zánět žaludku, žaludeční či dvanáctníkový vřed a těžce se to poznává.
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
V případě, že se kamének neprotlačí, záleží na tom, v jaké části žlučových cest se zaklíní. Pokud v místě výstupu žlučníku, v tzv. krčku, nemůže odtékat tekutina nahromaděná ve žlučníku. Žlučník se zvětšuje a může dojít k jeho zánětu. Zánět žlučníku, cholecystitida, nesouvisí s množstvím kamenů a není to kolika. Ta přejde a nezanechá následky. Zánět bolí stále více, máte teploty a dovede vás to k lékaři.
Když odcházejí žlučové kameny, někdy ucpou hlavní žlučovod. Zamezí odtoku žluče i z jater, nejen ze žlučníku. Pak žluč, která se v játrech vyrábí, začne postupovat přímo do krve. Pak se dostanete na infekční kliniku s podezřením na žloutenku, protože jste žlutí. Mohou za to ale ucpané žlučové cesty. Ty vám uvolní na endoskopii tak, že rozšíří výstup žlučovodu a kamínky odstraní. Opět vás bude čekat operace žlučníku, začnou vypadávat další kaménky a je nutné zdroj odstranit.
Když kamínek ucpe žlučovod těsně před výstupem do dvanáctníku za místem, kde vychází vývod ze slinivky, je tu další potíž. Pokud se enzymy, které tvoří žláza, dostanou jinam než do střeva, je zle. Dojde k ucpání vývodu, slinivka jde do zánětu a akutní náhlá příhoda břišní vás může i zahubit. Proto doporučujeme, pokud už je zjištěný problém v oblasti žlučníku a žlučových cest, komplikacím předcházejte a navštivte lékaře co nejdříve.
Odstranění bez operace
Žlučník bez zánětu se dá operovat dobře, i když je plný kamenů. Zánět léčbu komplikuje. Musí se operovat co nejdříve, jakmile se zánět zjistí, nebo zvolit konzervativní léčbu, kdy budete brát antibiotika a léky na uvolnění žlučových cest. Pak se bude čekat, zda nedojde k dalším možným závažnějším obtížím.
Jak rozpustit žlučníkové kameny
Pokud přemýšlíte, jak se zbavit žlučníkových kamenů, zkuste to i bez operace. Rozpustit lze jen kameny vzniklé z cholesterolu. Pokud máte kameny z bilirubinu, tak se to nepovede. Pro rozpouštění se obvykle používá kombinace chenodeoxycholové a ursodeoxycholové kyseliny. Zablokují tvorbu cholesterolu a střevní vstřebávání žlučových kyselin. Úspěšnost se pohybuje kolem 25 %. Můžete zkusit i rozpuštění neboli rozrušení kamenů ultrazvukem, což se již v současnosti moc nepoužívá. Pokud se to nepovede, je nutná operace žlučníkových kamenů.
Dieta při žlučníkových kamenech
Žlučníková dieta je založena na omezení spotřeby tuků a blíží se jaterní dietě. Smí se používat máslo a olivový olej, ostatní tuky v co nejmenším množství. Příjem tuků by se měl denně pohybovat do 60 gramů.
Nevhodné potraviny při žlučníkové dietě:
- maso a uzeniny, tučné vepřové a hovězí, bůček, tučné salámy, klobásy
- ryby, jako losos, sardinky, makrela, tuňák v oleji
- vejce a tatarské omáčky
- mléčné výrobky, tučné, smetanové jogurty, tučné sýry, tvarůžky
- tučné vývary i polévky a tučné omáčky
- čerstvé pečivo, sladké pečivo, smažené pečivo, jako koblihy
- nápoje, jako káva, perlivé nápoje, alkohol
- sladkosti, oplatky, čokolády, zákusky, dorty i bonbony
- ovoce, švestky, hrušky, jablka, ale i kokos
- zelenina, zejména cibule, paprika, zelí
- luštěniny i sója
- ostré koření, jako pepř, chilli, hořčice
Vhodné potraviny při žlučníkové dietě:
- libové maso, vnitřnosti, kvalitní šunky
- ryby, jako treska, filé, tuňák čerstvý bez kůže
- olivový olej, máslo, margaríny na mazání, kokosový olej
- netučné vývary i polévky
- mléčné výrobky, nízkotučné sýry a jogurty
- celozrnný a pšeničný chléb
- ovesné vločky, rýže, mouka, těstoviny
- třtinový, hroznový, bílý cukr, med a stévie ke slazení
- ovoce, jako jablka bez slupky, citrusové plody, banány v menším množství
- zelenina kromě nevhodné zeleniny
- koření, jako skořice, anýz, kmín, bobkový list, rajský protlak
Žlučníkové kameny přírodní léčba
Mezi nejúspěšnější metody přírodní léčby žlučníkových kamenů patří postupná kůra z olivového oleje. V tomto případě se 3x denně nalačno polknete polévkovou lžíci olivového oleje lisovaného za studena s vymačkanou šťávou z citrónu, asi tolik, kolik si dáváte do čaje. Reflexní terapie v podobě mačkání a hlazení reflexní plosky žlučníku, jater, slinivky a C bodu. Hlavní je dieta při žlučníkových kamenech. Změnit jídelníček a přijmout zdravý životní styl.