Vilcacora: Nežádoucí účinky
Legenda praví, že vilcacora získala svou přezdívku Kočičí dráp po té, co bojovník kmene Ashaninka sledoval, jak se z této pseudoliány napájí tygr, aby pak plný energie ulovil srnu. Raněný bojovník ho napodobil a jeho síla se rychle vrátila. Navíc si všimnul, že rostlina má něco jako drápy, podobné tygřím a tak ji pojmenoval Kočičí dráp.
Různé vilcacory, různé účinky
Vilcacora neboli Uncaria má asi dvacet různých druhů a pouze dva z nich mají léčivé účinky. Jde o náš Kočičí dráp Uncaria tomentosa a o druh Uncaria guajanensis. Navzájem se liší tvarem trnů. Kočičí dráp je má zahnuté a guajanensis zatočené. Navíc se však vyskytuje i druh, který má toxické účinky na naši nervovou soustavu, takže je vždycky lepší pořizovat si vilcacoru z ověřených zdrojů. U nás se v poslední době pro vilcacoru vžil také tento název, nebo jeho mutace v počeštěné formě vilkakora, ale možná ji znáte i jako řemdihák plstnatý, protože to je botanický český název pro tuto téměř magickou bylinu. Avšak ani léčivý Kočičí dráp vám neprospěje vždycky. Interaguje s některými léčivy, takže se vilcacoře raději vyhněte, pokud se léčíte a berete tyto léky:
- Nízký krevní tlak a antihypertenziva
- Imunosupresiva
- Glukokortikoidy
- Hormonální léčba
- Transplantace před a po
- Očkování nebo vakcinace
- Radioterapie a chemoterapie
- Některá cytostatika
- Špatná srážlivost a antikolagencia
- Nesteroidní antirevmatika
- Antacida
Má vilcacora nežádoucí účinky?
Během klinických studií nebyly žádné toxické či vedlejší účinky této léčivky prokázány. Přesto se z opatrnosti nedoporučuje dětem do 3 let, těhotným a kojícím ženám. Pokud však vilcacoru začnete brát, může u vás zpočátku dojít vlivem detoxikace ke dvou až třídennímu průjmu, který sám odezní. A jako u většiny bylin, které mají léčivé účinky, doporučuje se i u vilcacory užívání po dobu 6 měsíců, pak vysazení na 3 měsíce a teprve potom ji můžete zase 6 měsíců užívat.