Prha arnika – bylina, která zázračně hojí zranění

Prha arnika je bylina, která má velice příznivé účinky na uvolňování krevních sraženin. Je proto často používaná na modřiny a různé pohmožděniny, pomůže i třeba na zčernalý nehet, který si přivřete do dveří. Obklad z arniky uleví od bolesti, pomůže rozehnat krevní sraženiny a postižené místo také dezinfikuje.
Obsah
Bylina pro sportovce
Tinktura z arniky vám pomůže najít úlevu i při léčbě zánětů, otoků, natržených svalů nebo vykloubenin, pomáhá zlepšit dokonce i stav starších úrazů. Nesmí se používat jen na otevřené rány. Tato bylina má ale poměrně silné účinky a je proto potřeba dávat pozor na překročení doporučeného dávkování – pokud to s arnikou přeženete, může vám silně podráždit pokožku. Tinktura z arniky se proto používá zředěná vodou.
Na postižená místa nanášejte arnikovou tinkturu zředěnou vodou v poměru jedna ku jedné třikrát denně. Takto zředěný roztok můžete použít i ke kloktání nebo k desinfekci, přinese vám úlevu i při hmyzím kousnutí. Použít můžete i arnikový olej, který prohřívá a regeneruje pokožku a poskytuje i úlevu namoženým svalům po sportovních výkonech.
Kromě hojivých účinků mezi další využití arniky patří:
- Dezinfekční účinky na zranění
- Úleva od bolestí svalů a namožení
- Pomáhá na křečové žíly
- Úleva od žaludečních křečí
- Příznivý vliv na srdce, prokrvení věnčitých cév
- Pomáhá na chudokrevnost
- Ulevuje od revmatických bolestí
- Regeneruje a dezinfikuje zranění
Prha arnika, aneb latinským názvem Arnika montana, roste nejčastěji na horských loukách. Je to asi půl metru vysoká trvalka se žlutými květy, které kvetou od června až do srpna. Arnikovou tinkturu není těžké připravit i doma, ale protože je tato bylina u nás chráněná, trhání volně rostoucí arniky je zakázané.
Domácí tinktura z arniky
Arniku si ale můžete vypěstovat i doma na zahrádce a potom vám nic nebrání využít jejích léčivých schopností. Nejlépe se jí daří v kyselé půdě. Účinné látky se nacházejí v květech i oddenku, praktičtější je ale sbírat jen květ, protože tak si rostlinu zachováte a můžete jejích léčivých účinků využívat déle.
Tinkturu připravíte z jedné polévkové lžíce sušených květů, kterou zalijete 200 g osmdesátiprocentního lihu a necháte deset dní vylouhovat. Během této doby roztok každý den protřeste. Po uplynutí deseti dnů přeceďte přes čisté plátno a můžete začít používat.