Chřipková epidemie je tu! Jaké jsou její příznaky a léčba?
Na přelomu roku se vždy objeví rozsáhlá epidemie chřipky. Ačkoliv se s touto nemocí setkáváme s železnou pravidelností, je až s podivem, jak málo toho o ní vlastně víme. Víte, jak rozeznáte chřipku od běžného nachlazení a jak ji správně léčit? Ne? V tom případě všechny důležité odpovědi najdete v dnešním článku.
Na chřipkovou epidemii jsme si tak zvykli, že zprávy o ní vytěsňujeme kamsi do pozadí. Minimálně do doby, dokud se nezačne dotýkat nás samotných. A to ještě jen někdy. Ne každý nemocný jí totiž doopravdy trpí. Hodně lidí si ji totiž stále ještě plete s méně závažným sezónním nachlazením, na jehož vyléčení stačí ležet několik dnů v posteli.
S chřipkou se přitom rozhodně nevyplatí špásovat. Mnoho lidí ji při včasné a správné léčbě zvládne bez jakýchkoliv následků. Někteří ale takové štěstí nemají, za což mohou zaplatit i svým vlastním životem.
Aby k takovým omylům nedocházelo, podíváme se na to, jaké jsou rozdíly mezi chřipkou a nachlazením, jak se správně léčí a jakým způsobem se jí lze v ideálním případě vyhnout.
Co je chřipka?
Chřipka, nebo také odborně Influenza, je virové onemocnění, které napadá respirační (dýchací) systém člověka. Sama o sobě je velmi nakažlivá. Šíří se kapénkovou infekcí prostřednictvím kašle, kýchání a smrkání. Někdy ale bohatě stačí, když se dotknete tyče v dopravním prostředku, nebo si s nemocným potřesete rukou.
I když hovoříme o chřipce jako o jednom typu onemocnění, sama o sobě se dělí do několika kmenů. Ty se mezi sebou neustále střídají (případně i dále mutují), takže nelze dopředu předvídat, jaká její forma v daném roce udeří.
Za období chřipky se pak obecně považuje čas mezi listopadem a březnem. Ve výjimečných případech může chřipková epidemie trvat klidně až do května.
Chřipka, nebo nachlazení?
Aby bylo jasné, jestli vás postihla chřipka, nebo nachlazení, stačí znát (i jen) přibližné příznaky obou těchto nemocí.
Příznaky chřipky jsou:
Dnes 13.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
- Vysoká teplota
- Ucpaný nos
- Rýma
- Studený pot
- Třesavka
- Bolest celého těla
- Bolest hlavy
- Únava
- Kašel
- Nechutenství
- Dýchací obtíže
Celkem běžné jsou i záchvaty kašle, bolest na hrudi, celková slabost a zhoršování dalších zdravotních problémů. U dětí se může navíc objevit zvracení, průjem nebo dehydratace. U nich je potřeba sledovat i to, zda nemají v obličeji nezdravě šedou, nebo namodralou barvu, která by mohla poukazovat na nedostatek kyslíku. Chřipka může být velmi nebezpečná i pro seniory a pro těhotné ženy. V těchto případech proto na nic nečekejte a okamžitě vyhledejte lékaře.
Mezi symptomy nachlazení patří:
- Rýma
- Bolest krku
- Kýchání
- Kašel
- Bolest hlavy
- Mírná únava
Jak můžete vidět, nachlazení má mnohem mírnější průběh než opravdová chřipka. Řada lidí si tento rozdíl uvědomí až ve chvíli, kdy mají s oběma stavy nějakou osobní zkušenost. Nachlazení oproti chřipce dokážete zažehnat tím, že si dopřejete dostatek odpočinku, tekutin a vitamínu C. (Pomoci ale mohou i další bylinné přípravky na posílení imunity.)
Diagnostika a léčba chřipky
Pokud se necítíte dobře, je na místě kontaktovat svého ošetřujícího lékaře. Během jeho návštěvy by měl proběhnout krátký rozhovor, který přejde v důkladnou tělesnou prohlídku. Po stanovení diagnózy vám může doktor doporučit některé léky na bolest a sirupy proti kašli. V případě, že je situace vážná vám může doporučit přejezd do nemocnice. Klidně i z preventivních důvodů. (Třeba v případě, že jde o seniora, miminko, batole nebo o těhotnou ženu.)
V domácích podmínkách se pro léčbu chřipky doporučuje:
- Zůstat doma
- Nebýt v kontaktu s ostatními lidmi (pokud to jde)
- Zůstat v teple
- Nepřepínat se
- Dostatečný přísun tekutin
- Zvýšená konzumace ovoce a zeleniny
- Alkoholová abstinence
Pokud se na to cítíte, nebo pokud se můžete spolehnout na pomoc dalších lidí z vašeho okolí, připravte si kvalitní zeleninový, nebo masový vývar. Prospěšné vám budou při léčbě i bylinkové čaje a přípravky na posílení imunitního systému. (Echinacea, rakytník…) Na škodu není ani aromaterapie, která pomůže zahubit zárodky nemoci ve vzduchu. (Eukalyptus, Tea-Tree.)
Prevence chřipky
Před chřipkou se nelze stoprocentně ochránit. Můžete ale podniknout několik kroků, které by mohly minimalizovat riziko jejího přenosu.
Obecně se doporučuje:
- Nebýt v kontaktu s nemocnými
- Umývat si ruce (nebo používat kapesní dezinfekci na ruce)
- Naučit se používat kapesník při smrkání, kýchání a při kašli
- Jíst hodně ovoce a zeleniny, otužovat se
- Vyhýbat se kouření, které může oslabit systém dýchacích cest
- Nechat se očkovat
Právě poslední varianta prevence se těší velké společenské oblibě. Ovšem, je potřeba říct, že ani ona vás dokonale nespasí. Před očkováním je potřeba se zamyslet nad tím, zda je před chřipkovou sezónou, nebo už je dávno v plném proudu. (Obecně se doporučuje se nechat očkovat o pár týdnů dříve, jinak by vakcína nemusela mít tak dobrou účinnost.) Druhý háček spočívá v tom, že ne vždy se očkuje proti aktuálnímu kmenu chřipky. Dopředu se totiž nikdy neví jaký a v jaké síle udeří.
U starých a nemocných lidí a u lékařů je nicméně očkování proti chřipce vítané.
Máte s touto nemocí nějakou vlastní zkušenost? Budeme rádi, když nám ji napíšete do komentářů.