Pásový opar – jak ho poznáte

Obávané a velmi bolestivé infekční onemocnění s názvem pásový opar se zdlouhavě léčí a také se rádo vrací. Je třeba se o něm dozvědět více a jeho příznaky řešit včas.
Obsah
Co je to pásový opar
Pásový opar, latinsky herpes zoster, patří k velmi bolestivým infekčním onemocněním, vyvolaným virem varicella zoster. Jde o virus patřící do kategorie herpetických virů. Při styku s tímto virem může dojít k nákaze a onemocnění hned dvěma jen zdánlivě rozdílnými chorobami. Jakmile se objeví tento virus mezi dětmi, překvapivě onemocní pravděpodobně planými neštovicemi. U dospělých, kteří již neštovice prodělali, se projevuje pásovým oparem. Je třeba si uvědomit, že původcem těchto dvou nemocí je stejný virus.
Pásový opar fotografie
Příčiny pásového oparu
Nejčastější příčinou pásového oparu je virus způsobující plané neštovice, který doslova spí v těle a k jeho probuzení dojde během stresové situace, onemocnění nebo vyrážce. Po opětovném aktivování viru vznikne pásový opar. Je téměř jisté, že se pásovým oparem nelze nakazit od někoho jiného. Jde jen o velmi malou pravděpodobnost, že pacient s vyrážkou bude šířit virus na jiné osoby. Ojediněle jen na ty, co neprodělali neštovice nebo nejsou očkováni vakcínou proti planým neštovicím. Může se objevit pásový opar v obličeji, na zádech, na břiše i jiných částech těla.
Pásový opar a jeho léčení
Léčba pásového oparu probíhá za pomocí léků, zejména antivirotiky nebo za pomocí přípravků proti bolesti. Antivirotika mají naštěstí velmi rychlý účinek. Průběh onemocnění má hned několik stadií, podle kterých se také vždy řídí i léčba.
- První fáze
Únava, teplota, svědění a výsev puchýřků s velkou bolestí. V tomto období je nutné navštívit lékaře a podstoupit lékařské vyšetření, které vyloučí nebo naopak potvrdí diagnózu. Lékař vám předepíše antivirové léky, jako aciklovir či valaciklovir, které se obvykle se podávají v tabletách. Při velmi silně oslabené imunitě nebo těžkém průběhu pásového oparu i formou infuzí, které jsou pak mnohem rychlejší a účinnější.
Na kůži posetou bolestivými puchýřky se aplikuje tekutý pudr či zinkový olej, který napomáhá zasychání puchýřků, omezuje svědění a ničí viry obsažené v jejich tekutině. Na tu je třeba dát si pozor. Vhodné je proto překrýt postižené místo následně suchým obvazem, aby tak nedošlo k přenosu infekce na další osoby. Léčba musí být zahájena do 72 hodin od objevení prvotních příznaků, aby byla co nejúspěšnější a následně nedošlo ke komplikacím. Tato fáze trvá asi týden.
- Druhá fáze
Je-li léčba zahájena včas, v další fázi dochází k zasychání puchýřků a vytváření strupů, asi po týdnu. V tomto stadiu přejdete z pudrů a tinktur k aplikaci protizánětlivých mastí. Stroupky se tak budou snadno hojit. Pokožka zůstane vláčná a po odloupnutí nezůstanou jizvy. Postižená místa již nemusíte překrývat, a je lépe je nechat je na vzduchu. Stroupky se odlupují asi v rozmezí dvou týdnů.
- Fáze rekonvalescence
Nastává fáze po odloupnutí stroupků, kdy je vhodné kůži zvláčňovat, promazávat a hydratovat. Nejde totiž jen o estetický problém, protože jizvy mohou být i nadále bolestivé. Vhodné je užívat i doplňky stravy k posílení imunity a vitamin C.
Léčba pásového oparu trvá asi měsíc.
Jak dlouho trvá pásový opar
Léčba pásového oparu trvá asi měsíc, je to ale individuální. Záleží také na místě, které bylo postižené. Během léčby vám pomohou léky od bolesti, tedy analgetika. Komplikované případy se léčí při hospitalizaci v nemocnici, ve většině případů na infekčním oddělení. Pásový opar léčba v nemocnici již dnes není vždy nutností.
Dnes 25.3.2025 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Příznaky
Příznaky pásového oparu mají hned několik fází.
- nejdříve projeví palčivé bolesti v oblasti krku, ramenou a trupu
- pop pár dnech se na části těla objeví puchýřky naplněné tekutinou
- napadená místa na pokožce zčervenají, bobtnají a stanou se citlivými na dotek
- po 1 až 2 týdnech puchýřky pomalu splasknou a vytvoří se na nich strupy
- puchýřky neškrábejte, ať vám nezůstanou jizvy
- bolesti zmizí spolu s vyrážkou nebo krátce poté
- ve výjimečných případech, hlavně u starších lidí, trvají bolesti měsíce a roky a jsou trýznivé
- u nakažených pacientů probíhá nemoc nepříjemně, ale neškodně
- někdy se vytvoří pásový opar v obličeji tzv. obličejovou růží, což může vést k ochrnutí obličejových nervů
- v případě zasažení očí vzniká riziko poškození spojivky a rohovky i úplného oslepnutí
- občas se objevují závratě, slabost, dlouhodobé bolesti nebo vyrážka na obličeji
- vyrážka na obličeji způsobuje možné změny vidění, ale i myšlení a jiné komplikace
Trvalé následky
Pokud se s léčbou nezačne včas, může v postižené oblasti přetrvávat bolest kvůli poškození příslušného nervového vlákna, tzv. postherpetická neuralgie. Méně častou komplikací je zánět mozku, tedy herpetická encefalopatie, zánět míchy nebo ochrnutí. Onemocnění může postihnout trojklanný nerv. Pásový opar v obličeji může vést k ochrnutí obličejových nervů. Při postižení očního nervu, vzniká riziko poškození spojivky a rohovky očí až úplné oslepnutí.
Inkubační doba
Inkubační doba je 7 až 14 dní. Nakažlivý je jedinec ještě před výsevem puchýřků a maximálně 5 dní po jejich objevení. Ptáte se tedy, zda je nakažlivý pásový opar? Infekčnost pásového oparu vzbuzuje nepřiměřený strach, ve skutečnosti je ale minimální riziko, na rozdíl od neštovic, že někdo způsobí epidemii. U pásového oparu je k nakažení třeba styk kůže na kůži s oděrkou. Při dodržování běžných hygienických pravidel se bát nemusíte.
Pásový opar u dětí a v těhotenství
Infekce virem varicella-zoster má svá rizika v závislosti na stádium těhotenství. Před 30. týdnem těhotenství může teoreticky dojít k poškození plodu, ale případy jsou jen velmi vzácné. Když se u ženy projeví v těhotenství pásový opar, léčí se protivirovými léky, jako je acyklovir a léky proti bolesti. Pokud žena dostane plané neštovice 5 až 20 dní před porodem, je zde riziko, že bude mít novorozenec plané neštovice té, i když jej matkou tvořené protilátky chrání. Pokud má žena plané neštovice v době porodu, je třeba novorozence vyšetřit a zaléčit, jinak jde o onemocnění životu nebezpečné.