Co vše vědět o houbaření
Česká republika je velmocí ve sbírání hub a téměř každý Čech sám houbaří, nebo alespoň zná nějakého houbaře v okolí, který chodí pravidelně každý rok na houby.
Pokud patříte mezi zkušené sběratele, kteří vědí co sbírat a kde houby najdete, máte vyhráno. Jestliže ale patříte mezi ty, kteří s houbařením začínají, pořiďte si kapesní atlas hub jako klíč k určování hub nebo si pořiďte aplikaci do telefonu.
Obsah
Co si s sebou vzít na houby
Vhodnou výbavou každého houbaře je nožík a košík nebo síťovka. Nikdy nepoužívejte na houby igelitové pytlíky a sáčky. V nádobě na sběr hub musí houby dýchat, jinak se vám v ní houby zapaří. Pokud nechcete být obtěžování komáry, mouchami a napadeni klíšťaty, nastříkejte se vhodným repelentem, který vás alespoň částečně ochrání proti hmyzu. Při sbírání hub totiž budete prolézat místa plná vysoké trávy a houští. Oblečte si klasické vyšší ponožky, vezměte si pevnou obuv a určitě dlouhé kalhoty i dlouhý rukáv, abyste zamezili bolestivým štípancům.
Než vyrazíte do lesa
Zvažte své síly, zdravotní stav, nezapomeňte si léky a plně nabitý mobil. Pokud se ztratíte, zapnutý mobil umí policie zaměřit. Jestliže jdete na houby sami, dejte vždy vědět někomu blízkému, kam vyrážíte a kdy se asi vrátíte zpět. Sami choďte jen do lesa, kde to opravdu dobře znáte. Houbaření se může protáhnout a trvat i několik hodin. Nezapomínejte si vzít vodu, menší svačinu, vhodné oblečení a kvalitní obuv.
Co dělat, když zabloudíte
Zachovejte chladnou hlavu, držte se při hledání cesty v jednom směru a orientujte se podle nějakého vztyčného bodu v přírodě. Hledejte špičky kostela nebo zvuky ze silnice. Nechoďte jen kolem dokola a neměňte směr. Když narazíte na lesní cestu, může vás dovést na hlavní silnici, kde se zorientujete podle směrových tabulí. Pokud se nezorientujete sami, co nejdříve zavolejte o pomoc. Pokud musíte v lese přenocovat, najděte nějaký přístřešek, kde je sucho, třeba krmelec nebo posed.
Kde hledat houby
Každý zkušený houbař už má svá vytipovaná místa, která ale jen málokdy prozradí jiným lidem. Až si najdete ta svá vysněná místa, tak si je střežte. Ze začátku to můžete zkusit v místech, kde ostatní houbaři parkují svá auta. Můžete také sledovat růst hub na internetových stránkách nahouby.cz, kde houbaři sdílejí své úlovky a uvádějí k tomu i přibližné místo nebo oblast sběru.
Jaké sbírat houby
Začátečníkům se nedoporučuje sbírat houby, které mohou velmi snadno zaměnit s jinými prudce jedovatými druhy. Nejlepší je proto sbírat pouze osvědčené a nejčastěji vyskytované druhy hub, kam se řadí hřib žlutomasý, velmi známý jako babka a hřib smrkový neboli pravák. Babky mají světlé až tmavě hnědé kloboučky, které často na slunci praskají. Podhoubí je jasně žluté, třeň válcovitá a na vrcholu žlutá. Směrem ke kořenům se zbarvuje do vínova až tmavě červena. Na řezu může žlutavá dřeň lehce modrat. Praváci mají bílý povrch, který postupně hnědne, pokud se dostane na světlo a vykoukne ze země. Třeň je nejprve bílá a později hnědne.
Dnes 18.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Jak rozeznat jedlé houby
Nezkušení houbaři u sebe musí nosit osvědčený atlas hub a každou houbu, u které si nejsou zcela jisti, zda je opravdu jedlá, musí porovnat v tomto atlasu a ze začátku také raději konzultovat s mykologem nebo zkušeným houbařem. V České republice funguje velmi dobrá Česká mykologická společnost, na kterou se můžete obrátit s jakýmkoliv dotazem týkajícím se houbaření. Internet je skvělý zdroj fotografií mnoha druhů hub. Tam získáte velké množství obrázků. Pamatujte ale na to, že v lese nemusíte mít dobrý nebo žádný signál. Kapesní atlas hub je proto vždy jistotou.
Vaření a úprava hub
Nejlepší je houby zpracovat ihned po jejich sběru, dokud jsou opravdu čerstvé. Velmi oblíbená je smaženice či praženice, houbový guláš, různé omáčky nebo třeba bramboračka. Pokud máte dostatek hub, můžete je konzervovat a uchovat si je i na zimní měsíce. Dají se zavařit do nálevu nebo dát do mrazáku. V případě uchovávání v mrazáku musí být houby předem předvařené a nesmí se mrazit syrové. Můžete si je také usušit v sušičce a skladovat třeba ve sklenici.