Jak poznat, že máme vyhřezlou ploténku a co s tím?
Vyhřezlá meziobratlová ploténka není ojedinělý jev. V současné době jde o velmi časté civilizační onemocnění páteře. Podívejme se, jak se pozná, že máte vyhřezlou ploténku, jak ji léčit a jaké cviky jsou na ni nejúčinnější.
Obsah
Co je to vyhřezlá ploténka?
Po čtyřicátém roce věku se nám v těle dějí nepříjemné věci. Přirozeně se ztrácí voda z vazivového prstence právě na okraji meziobratlové ploténky. Do oslabených míst nám pak proniká tekuté jádro ploténky, následně může dokonce dojít i k prasknutí a také k vylití, které vede k markantnímu útlaku nervových struktur.
Jaké máme příznaky?
- bolesti vystřelující do horních nebo dolních končetin
- neposlouchají vás některé svaly
- silná bolest v oblasti kříže vystřeluje do nohy a ta začíná ochrnovat
- bolest je zpočátku velmi prudká a bodavá, později se mění v tupou
- ztuhlost svalů v okolí páteře
- někdy se objevují pocity mravenčení
- zhoršení pohyblivosti a bolest
- obtížně se vracíte do původní polohy, problém se narovnat
- místa na těle s necitlivou kůží
- bolest vás může paralyzovat při změně polohy, např. při předklonu zad
- znenadání máte problémy s udržením moči nebo stolice
Jak postupovat v léčení?
U akutních stavů vyhřezlé ploténky se v případě zásadního výpadku funkce svalových skupin a současně zhoršení funkce vašich svěračů vždy přistupuje k bezprostřední operaci.
Pokud nejsou tyto funkce postiženy, začíná se následně s konzervativní léčbou, která spočívá v klidu na lůžku, v užívání léčiv na uvolnění svalů a pro zmírnění bolesti. Po zvládnutí akutních obtíží a odeznění příznaků pak následuje rehabilitace. V případě neúspěchu výše uvedené konzervativní léčby se pak přistupuje k operaci.
Rizika neléčení vyhřezlé ploténky
Neléčený výhřez ploténky vede k neustále se stupňujícím obtížím, které po čase zanechávají trvalé změny na našem pohybovém aparátu a mohou bohužel skončit i trvalým ochrnutím.
Je nutná operace nebo ne?
Léčbu vyhřezlé ploténky stanoví lékař. Pokud máte uvedené příznaky, vyhledejte neurologa, který záda vyšetří pomocí CT nebo magnetické rezonance.
Léčba vyhřezlé ploténky bez operace
Záda rozhodně nenapravujte svépomocí, protože by mohlo dojít až k ochrnutí. Bolest související s vyhřezlou ploténkou se potlačuje pomocí analgetik.
Když je to možné, léčba je prováděna především rehabilitací. Moderní metodou je laserová léčba, která následuje, pokud není rehabilitace úspěšná.
Operace vyhřezlé ploténky
Ve vážných stavech, kdy nebyly zdárné předešlé možnosti léčby vyhřezlé ploténky, pak lékař může doporučit operativní zákrok. Během něj je část vyhřezlé ploténky chirurgicky odstraněna.
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Poradíme Vám pár cviků, které pomáhají
Určitě nikdy nezkoušejte cvičit sami podle nějakého videa na internetu bez předchozí konzultace zdravotního stavu s lékařem. Mohli byste si ještě více ublížit. Účinné je pouze takové cvičení, které vám po lékařském vyšetření a stanovení diagnózy váš fyzioterapeut sestaví přímo na míru. Je třeba zjistit, jak jste na tom a co ve vašem případě zabere.
Cvičení berte opravdu zodpovědně a vážně. Jedině poctivým cvičením se totiž vyhnete operaci. Cviky, které vás fyzioterapeut naučí, byste pak měli provádět doma po dobu 20 až 30 minut nejméně 5x týdně. Při léčbě vyhřezlé ploténky se fyzioterapeut zaměřuje nejprve na nácvik správného držení těla a také správné provádění pohybů při veškerých denních činnostech.
V neposlední řadě s vámi probere rizikové faktory a prevenci. Na vyhřezlou ploténku je velmi vhodné cvičení pilates a kalanetika. Jako prevence se doporučuje posilování, stabilizační cviky a zdravotní cvičení. Udržovat se v kondici je velmi důležité.