Jak poznat, že trpíte dyspraxií? Projevy, cviky, test
Každý, kdo prošel novodobým vzdělávacím systémem, ví, že v populaci existují lidé, kteří mají poruchu učení. Některým lidem nedává smysl matematika, další zápolí se čtením a psaním. Jaké problémy má ale někdo, kdo trpí dyspraxií? A jak se projevuje dyspraxie v dospělosti?
Lidé nejsou všichni stejní. Každý z nás má jinou výši IQ. Všichni jsme navíc nadaní na něco jiného. A také mezi námi existují jedinci, kteří mají potíže s tím, co většinová společnost považuje za standard.
Pokud hovoříme o vzdělávání, lze se setkat s termínem “porucha učení”. Ta značí, že člověk nemá kapacitu pochopit probíranou látku v nějaké vzdělávací oblasti. Mnohdy má také problémy aplikovat získané dovednosti v praxi. A pokud to dokáže, tak se v jeho práci vyskytuje celá plejáda chyb.
Dnes si ale nebudeme povídat o dysgrafii, dyslexii a dyskalkulii. Zaměříme se na dyspraxii, kterou mohou bez nejmenšího podezření trpět i dospělí.
Co je dyspraxie?
Dyspraxie se řadí mezi poruchy učení. Člověk, který jí trpí, má snížené pohybové schopnosti. V podstatě jde o vývojovou poruchu motoriky, která následně způsobuje pohybovou nezralost.
Kdo se domnívá, že jde o moderní vynález, toho trochu zklameme. Dyspraxie byla poprvé objevena na začátku 20. století, kdy se jí říkalo vrozená nešikovnost. Někteří lidé se mohou domnívat, že takto postižení jedinci jsou líní a neukáznění, ale ve skutečnosti není toto počínání jejich vina.
Příčiny dyspraxie
Příčiny, kvůli kterým dyspraxie vzniká, nejsou dosud známé. Existuje ale teorie, která hovoří o tom, že může jít o nedostatečnou vyzrálost nervů, které ovládají svaly. Odborníci se také domnívají, že se nejedná o poškození mozku. Jde spíš o to, že daná část mozku není dostatečně vyvinutá. Také existuje podezření, že je dyspraxie dědičná. Podařilo se totiž vysledovat, že jí mohou častěji trpět členové jedné rodiny.
Jaké má příznaky?
Dyspraxie se neprojevuje u každého člověka stejně. Záleží na jeho věku, na schopnosti tuto vadu kompenzovat a podobně.
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Můžeme se ale setkat s/se:
- Horší rovnováhou
- Horším postojem
- Únavou
- Nemotorností
- Problémovou řečí
- Špatnou koordinací oka a ruky
- Problémy s perspektivou
Diagnostika
Dyspraxie může být odhalena psychologem, či pediatrem. K testování často stačí, když rodič pojme podezření, že častá nemotornost dítěte není obyčejná náhoda. U dítěte se obvykle testují schopnosti jemné a hrubé motoriky. Úkoly se vydávají podle věku dítěte.
U hodně malých dětí se například sleduje schopnost posadit se, chodit, mluvit a stát. Nemusíte se tedy bát, že by se vašemu dítěti dělo v průběhu testování něco špatného.
Testovat se mohou i dospělí, kteří mají problémy s plánováním a dokončováním úkolů, kteří jsou často frustrovaní, mají problémy s koordinací oka a ruky a podobně.
Jak se léčí?
Dyspraxie se nedá léčit. Existují ale metody, které vám mohou pomoci ji v každodenním životě lépe zvládat. V první řadě je důležité, aby někdo dítěti pomohl se zvládáním běžných aktivit a úkolů.
Také se můžete objednat k logopedovi, nebo jinému odborníkovi na mluvu. Pomáhá i pravidelné domácí cvičení, které může být posléze doplněno i o nějaký pohybový kroužek. Určitě nic nepokazíte ani tím, že si s dítětem budete častěji hrát.
V neposlední řadě musíme zmínit, že dítě za svou nešikovnost nemůže. Proto byste na něj neměli být v případě nějaké komplikace příliš přísní.
Znáte ze svého okolí někoho, kdo trpí dyspraxií?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Dyspraxie – Dyspraxie (česky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/151951 – Vše o dyspraxii (anglicky)