Zubní implantáty. Už o nich uvažujete?
Kromě známých korunek a můstků se v poslední době často objevují i zubní implantáty. Podívejte se, zda o nich vůbec můžete uvažovat.
Obsah
Co to přesně je
Zubní implantáty jsou dobře vypadající a dlouhodobé umělé zuby, které vás ale budou něco stát. Služba, jakou vám udělají, ale bude stát za to. Zuby prostě potřebujeme.
Zubní implantát je umělá náhrada poškozeného zubu, která nahradí poškozený kořen kořenem umělým u jednoho či více chybějících zubů, aniž by bylo nutné obrousit ostatní zdravé zuby. To se dělá v případě protéz. Zubní implantáty jsou základem pro další zubní náhradu.
Zubní implantáty se vyrábí z titanu, nejčastěji se používá šroubový implantát, který je nejvhodnější náhradou. Je vhodný pro všechny, kromě lidí trpících alergií na titan, což se opravdu objevuje zřídka. Zubní implantát je opatřen závitem nebo titanovým válečkem následně upevněným do čelisti místo poškozeného zubu. Část zubního implantátu je v čelisti a zbytek je viditelný. Na viditelnou část je nasazen pilíř a do něj korunka.
Na výběr je několik variant a rozmístění čepů, způsobů uchycení a druhů operace. Kořenová implantace patří mezi nejčastější metodu. Čelistní kost musí být dost hluboká a široká. Když tomu tak není, dělá se kostní transplantace a výstavba kosti v okolí plánovaného zavedení implantátu.
Historie implantátu
První zmínky o předchůdcích dnešních klasických zubních implantátů se tradují už z dob starověku. Archeologický nález napodobenin zubních implantátů pochází z doby před více než 1350 lety a vztahuje se k civilizaci Mayů. Tehdy byly jako kůly zasazeny do čelisti části mušlí. Kolem roku 700 př. n. l. etruská civilizace jako náhradu zubu používala zlaté tyčinky, kam byl zasazen umělý zub, většinou zvířecí s rizikem přenosu nemocí a infekcí. Tyčinky byly 5 mm široké a upevněné zlatými hřebíčky.
Počátkem 20. let minulého století začaly kvalitnější implantáty v oblasti materiálů, tvarů a způsobu upevnění v čelistech. Šroubový zubní implantát je nejčastější. Poprvé byl použit v roce 1938. O 2 roky později přišel implantát s kovovou konstrukcí voperovanou pod čelistní kost. Bränemark jej objevil v roce 1952 experimentováním na psech. Jeho životnost byla neomezená díky použití bioaktivního materiálu. V roce 1967 byl voperován první titanový žiletkový nebo také ocelový implantát.
Zubní implantát nebo protéza?
Zubní náhrada může být snímatelná, tzv. hybridní protéza nebo připevněná korunkami keramiky či zlatoplatiny přímo do čelisti. Umožněno je i ukotvení snímatelné zubní protézy. Zubní implantát spolehlivě nahradí pevným můstkem snímatelnou náhradu a zajišťuje náhradu srovnatelnou s opravdovými zuby.
Úbytek kostní tkáně je po zákroku akceptovatelný na rozdíl od můstku. Korunky se většinou nasazují pár měsíců po vytvoření zubního implantátu. Někdy bývá nasazena provizorní korunka. U náhražky více nefunkčních zubů jsou do kosti po implantaci našroubovány můstky.
Kdo má snímatelnou protézu, jasně je pro implantáty. Ta často tlačí a uživatelé ji neradi nosí. Málokdy se s ní také nají. Pokud to ale neřešíte včas, může se vám implantát trochu prodražit. Většina lékařů doporučuje implantaci místo klasických můstků či korunek. Není nutno z ničit ostatní nepoškozený chrup a zubní implantát zapojuje kost do činností, na které byla zvyklá. Prázdné místo v čelisti způsobuje stažení kosti a ztrátu kostní masy.
Dnes 18.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Co vás čeká pokud se rozhodnete pro implantát
Nejčastějšími příčinami ztráty tubů je úraz, onemocnění dásní, zubní kaz nebo zánětlivé onemocnění zubu. Zubní implantát je alternativním protetickým řešením. Chybějící zuby lze klinicky vhodněji nahradit zubním implantátem. Ten pak splňuje všechny funkce původního zubu a je jeho přirozenou kopií, bez nutnosti brousit a degradovat okolní zuby, jako v případě můstku. O vhodnosti implantace rozhoduje zubní lékař na základě informací z rentgenového snímku.
Zavádění implantátu
Implantáty lze zavádět ihned po vytrženém zubu i do delší dobu bezzubé čelisti. Vložení jednoho implantátu trvá 30 až 90 minut, provádí se ambulantně. V první fázi se zavede implantát většinou do kosti, rána se zašije vstřebatelnými stehy, nevstřebatelné je nutno za 7 až 10 dní vyndat. Implantát se nechá tzv. vhojit. V horní čelisti asi 6 měsíců, v dolní čelisti 3 až 4 měsíce. Vložení zubních implantátů se provádí v místní anestezii nebo v tzv. analgosedaci, která zaručí bezbolestný průběh.
Pak nastane druhý, chirurgický zákrok v podobě naříznutí sliznice v místě implantátu a nasazení dočasného titanového válečku neboli abutmentu vyčnívajícího do úst. Asi za 14 dnů dáseň v okolí pilíře vytvoří manžetu zabraňující prostupu mikrobů do hloubky implantátu. Dočasný váleček se zamění za definitivní a něj se zhotoví zubní náhrada, tedy korunka, můstek nebo celková protéza.
V určitých případech se může upustit od vhojovacího období a korunka či můstek se vyrábějí ihned. Lze zavést i více implantátů najednou nebo udělat kompletní náhrady kořenů v celé čelisti. Pokud má být implantát oporou pro celkovou náhradu chrupu, aplikují se v každé čelisti minimálně 2 implantáty v dolní čelisti nebo 4 v horní čelisti.
Po zákroku se odchází domů a pooperační obtíže jsou mírné. Za 3 dny odezní oteklá a bolestivá tvář s krevními podlitinami, zarudlá, napuchlá a trochu bolestivá. Může se objevit i mírné krvácení a ztuhlost žvýkacích svalů znemožňující otevírání úst. Doporučují se ledové obklady a léky proti bolesti. Strava je první týden měkká až kašovitá. Nedoporučují se horké nápoje a potraviny.
Jaká je tedy za zubní implantáty cena? Cena se hodně liší. Za samotný titanový kořen zaplatíme od 10 000 korun výše podle výrobce implantátu. Protetická náhrada, tedy korunka či můstek, který je na kořen nasazen, je další částka. Metalokeramická korunka se pohybuje okolo 4 000 korun a sklokeramická asi 8 000 korun. Vždy se informujte u lékaře. Pracoviště vyhledávejte podle města bydliště, například ve formátu zubní implantáty Praha.