Ženšen pětilistý není totéž, co ženšen pravý – léčivé jsou ale oba

Ženšen pětilistý vlastně vůbec není ženšen. Jeho český název může být matoucí, ale tato rostlina nepochází z čeledi aralkovitých, jako ženšen pravý, ale z čeledi čili tykvovitých. Přestože je spíš blízkým příbuzným cukety a dýně, než ženšenu pravého, neznamená to, že postrádá léčivé účinky.
Je zodpovědný za dlouhověkost
Tato rostlina, která je také nazývaná jiaogulan, původně pochází z čínských hor. V Číně ji říkají i „bylina nesmrtelnosti“ či „bylina dlouhověkosti“. A tento název získala právem. Bylo totiž zjištěno, že v čínských provinciích, ve kterých lidé pravidelně pijí čaj z jiaogulanu, dosahují lidé vyššího věkového průměru, méně umírají na rakovinu a častěji se dožívají věku nad sto let.
Na rozdíl od ženšenu pravého, který se pěstuje obtížně a jeho dozrávání do velikosti vhodné ke sklizni trvá několik let, si jiaogulan můžeme snadno vypěstovat i doma v květináči. Je to převislá liána, která může růst v bytě i venku, protože je mrazuvzdorná. Kromě toho, že má výrazné zdravotní účinky, je navíc i dekorativní.
Účinné látky jsou obsaženy především v listech, ze kterých se připravuje čaj. Pro přípravu léčivého nálevu použijte podle velikosti tři až čtyři čerstvě utržené listy a nechte tři až pět minut vylouhovat. Je také možné použít zhruba jednu kávovou lžičku listů sušených. Čaj má příjemnou, nasládlou chuť. Doporučená dávka jsou maximálně čtyři šálky denně. Listy je také možné přidávat do zeleninových salátů nebo prostě jen žvýkat. Můžete si vyrobit i mast či tinkturu.
Je to antioxidant a adaptogen
Ženšen pětilistý získal své jméno proto, že obsahuje saponiny gypenosidy, které jsou velice podobné ginsenoidům v pravém ženšenu a mají i podobné léčivé účinky. Přesto ale tato rostlina není levnější náhradou pravého ženšenu, spíše léčivou rostlinou sama o sobě. Liší se totiž dalšími obsahovými látkami. Jiaogulan obsahuje například aminokyseliny, stopové prvky a velké množství vitamínů.
Ženšen pětilistý patří mezi antioxidanty a adaptogeny. Podporuje imunitní systém a trávení, pomáhá snížit cholesterol a snižuje také hladinu cukru v krvi. Pomáhá léčit nespavost a harmonizuje fungování organismu. Dá se užívat jako prevence proti žloutence, infarktu a mrtvici, ale i rakovině. Pomáhá zvýšit fyzickou kondici a vytrvalost. U lidí užívajících ženšen pětilistý dlouhodobě byly dokonce pozorovány i rychlejší reakce.