Ženšen – léčivá rostlina s všestrannými účinky

Ženšen je prastará rostlina – na Zemi se vyskytoval již v třetihorách, tedy před miliony let. Dokázal přežít různé klimatické změny a zachoval se až dodnes. Což je pro nás štěstí, protože účinky ženšenu na lidské zdraví mohou být téměř zázračné.
Ženšen nad zlato
První doklady o užívání ženšenu pocházejí z východní Asie doby kolem 5000 let před naším letopočtem. V Evropě se poprvé objevil kolem roku 1000 našeho letopočtu, kdy ho do Španělska přivezl arabský cestovatel Ibn Cordoba. Trvalo ale dalších šest nebo sedm století, než se tato rostlina stala známější a začala se využívat jako léčivý prostředek. V sedmnáctém století cena ženšenu až osmnáctkrát převyšovala cenu zlata, užíval se například na dvoře krále Ludvíka jako afrodiziakum. Ženšen je hotovou zásobárnou zdraví prospěšných látek: obsahuje antioxidanty, peptidy, polysacharidy, až sedmdesát různých druhů saponinů (nazývaných ginsenoidy či panaxoidy), silice, aminokyseliny a množství vitamínů a minerálních látek. Z polysacharidů obsažených v ženšenu je významný především ginsan, který má výrazné stimulační účinky na imunitní systém.
Proti stresu i jako afrodiziakum
Účinky ženšenu na náš organismus jsou díky množství účinných látek komplexní. Tato bylina, která byla ve své domovině nazývána také „dar bohů“, příznivě ovlivňuje centrální nervovou soustavu, oběhový systém, imunitní systém i žlázy s vnitřní sekrecí. Působí mimo jiné jako adaptogen, což je látka, která zvyšuje odolnost organismu vůči stresu, zvýšené fyzické zátěži a škodlivým vlivům prostředí. Používá se také proti únavě, a v neposlední řadě jako afrodiziakum. Tato rostlina zlepšuje paměť a soustředění, posiluje srdce a nervovou soustavu, reguluje hladinu krevního cukru a cholesterolu, a normalizuje krevní tlak, díky čemuž je možné ji využít jak při léčbě vysokého, tak nízkého krevního tlaku. Dále zmírňuje potíže související s menopauzou, posiluje imunitu a zlepšuje látkovou výměnu. Je i vhodným doplňkem k léčbě rakoviny, protože snižuje vnímání bolesti a tlumí rozvoj metastáz.
Ženšen vybuzuje energii
Ženšen může někdy mít i nežádoucí účinky, jako například poruchy trávení, zvýšený krevní tlak, nervozitu či nespavost. Ty hrozí především po delším nepřetržitém užívání nebo po konzumaci příliš velkých dávek. Proto se doporučuje neužívat ženšen déle, než měsíc nebo dva – potom je potřeba udělat si zhruba stejnou dobu přestávku. Poradit se s lékařem by před užíváním ženšenu měli diabetici (jeden z běžných účinků ženšenu totiž je mírné snížení hladiny cukru v krvi), dále také lidé užívající diuretika nebo antikoagulancia. Ženšen by neměly užívat těhotné či kojící matky a malé děti. Podle čínské medicíny se ženšen používá buď krátkodobě jako podpora organismu při vyčerpání (například po náročných sportovních výkonech či po úrazech), nebo dlouhodobě, kdy pomůže tělu nastřádat energii „do zásoby“. Díky jednoměsíčnímu užívání ženšenu se zvýší vaše fyzická vytrvalost, paměť i schopnost soustředění.