Zdravý a kvalitní spánek může přijít snadno, když mu připravíte správný prostor

Člověk a spánek, to je stále větší a větší téma. Jak se víc a víc odtrháváme od přírody, ze které jsme vzešli, tělo nám to víc a víc vrací v podobě civilizačních nemocí, nekvalitního spaní a velmi sníženou kvalitou přirozeného života. Podstata obyčejné lidské spokojenosti je obyčejném životě, který sice může být skrz na skrz protkaný moderními technologiemi, ale stále musí jeho základ zůstat v přírodě. Samozřejmě, že ve městě je to možné jen ve velmi omezené míře, ale jde to. Jen je potřeba vědět, jak na to. A právě i s kvalitním spánkem toto umění návratu ke kořenům dost silně souvisí.
Obsah
V čem se vrátit na začátek?
Rozhodně ve vybavení ložnice, ale také v jejím správném umístění. Co se umístění týká, vždy mějte ložnici v té nejchladnější části bytu, tedy v místnosti směřující na východ, nebo ještě lépe, na sever. Od té doby, co sem přestane svítit sluníčko, což může být třeba už okolo desáté hodiny dopolední, se vám jistě podaří prostor dobře vychladit.
Není chlazení jako chlazení, spánku nejvíce svědčí přirozené větrání
V zimě, na jaře a na podzim ochlazujte přirozeným větráním, v létě, v těch největších vedrech, může pomoci klimatizace nebo alespoň větráky. Jejich nabídka se během roku mění. Ale když budete sledovat akční letáky na stránkách Letákomat, respektive si je třeba necháte zasílat, výhodná nabídka vám jistě už neuteče.
V ložnici je též dobré mít okna, která umožňují mikro ventilaci. Proč? Abyste měli dost čerstvého vzduchu i v zimě, kdy je naše potřeba větrání, skrz nízké venkovní teploty, v podstatě minimální. Díky mikro ventilaci prostor výrazně neprochladne, ale čerstvý vzduch budete mít. Během zimního dne ji však k větrání nepoužívejte – větrejte rychle a rázně, okny celými otevřenými.

A jak s tím vybavením?
V ložnici musejí převládat přírodní materiály, kvalitní vybavení postelí. A rozhodně za ně nemusíte dávat půl výplaty. Ta postel z masivu a šatní skříně a komody s dýhou sice vyjdou dráž než lamino, ale výhodně můžete kupovat matrace, polštáře, peřiny i přikrývky, také povlečení.
Typické jsou s takovou nabídkou řetězce zaměřené na bydlení. Jenže do nich má spousta lidí prostě daleko. Jistě však potěší, že i v běžných marketech, kam chodíme nakupovat téměř denně, najdeme kvalitní nabídku potřeb do ložnice. Třeba v prodejnách Lidl. A jak už jsme si díky spotřebitelským testům mnohokráte ověřili, nabídka v Lidlu patří k těm nejkvalitnějším.
Po čem se tu poohlížet? Po bavlněném povlečení, po matracích i po polštáři a přikrývce. A není nutné kupovat péřové, mnoho lidí trpí alergiemi na roztoče. Proto zrovna u peřin od přírodního složení raději někdy couvněme.
Elektroniku nechejte v obývacím pokoji
Co by v ložnici jistě nemělo být, jsou různá elektronická vybavení, počínaje televizí, přes počítač, router, satelitní přijímač a další vymoženosti, které se mohou tvářit, že nám život zkvalitní, ale opak je pravdou. Elektronika silně narušuje kvalitu spánku. Pokud je to možné, na noc vždy vypínejte Wi-Fi, ale i mobilní telefon (budík zazvoní i ve vypnutém telefonu).
I barvičky pomáhají usínat
Barvy ovlivňují naši mysl víc, než si mnozí z nás připouštějí. Proto v ložnici zachováváme pravidlo, že barvy by měly být tlumené, hodí se například béžová, krémová, světle šedá, světle zelená. Velkou službu udělá i barva světle modrá nebo i fialová, jen musíte počítat s tím, že místnost pocitově ochladí. V létě to bude v pořádku, v zimě bude potřeba dovybavit ložnici hřejivými doplňky, které vliv těchto studených barev trochu rozptýlí.