Včelí med a zdraví

Pochutnat si na medu – to kdysi byla výsada králů. Dnes si ovšem může jeho blahodárných účinků na zdraví užívat prakticky každý. Včelí med je jednou z potravin, které mají na lidský organismus téměř zázračný vliv – je to přírodní antibiotikum, obsahuje látky, které snižují krevní tlak, a v neposlední řadě také pomáhá zmírnit příznaky nachlazení.
Existují dva druhy medu – květový med, který obvykle mívá světlou barvu, a medovicový med, často také označovaný jako lesní, který bývá zbarvený spíš tmavě. Hlavním rozdílem mezi nimi je základní surovina, kterou včely k výrobě medu používají: v případě květového medu je to rostlinný nektar, medovicový med zas vzniká ze sladkých šťáv, které vylučuje hmyz živící se mízou lesních stromů. Včely obě tyto suroviny sbírají a odnášejí si je do úlu k dalšímu zpracování. Z hlediska léčivých účinků je za o něco efektivnější považovaný květový med.
Včelí med obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek – od vitamínů A, B-komplex, C, D, E a K přes železo, vápník, hořčík, sodík, draslík a fosfor až po aminokyseliny a éterické oleje.
Obsah
Zdraví prospěšné účinky včelího medu – na které nemoci a zdravotní potíže je vhodný?
Nemoci dýchacích cest
Včelí med obsahuje přírodní silice, které ředí hlen v průduškách a tím usnadňují jeho vykašlávání. Navíc v něm najdete i dextriny, látky, které zanícené sliznice zklidňují a tlumí bolest. Med může tedy pomoci při léčbě jak běžných nachlazení, chřipky a angíny, ale podpoří vaše zdraví i u vleklých plicních chorob.
Vysoký tlak
V medu najdete látku s názvem acetylcholin, která rozšiřuje cévy a díky tomu snižuje krevní tlak. Včelí med tak může fungovat jako podpůrná léčba vysokého tlaku. Jeho užívání je ale vhodné spíše ráno nebo dopoledne. Pokud si med dáte navečer, mohl by v kombinaci s léky způsobit příliš velký pokles tlaku během noci.
Trávicí obtíže
Med dokáže jak povzbudit činnost střev a zbavit zácpy, tak naopak u neinfekčních průjmů střeva zklidňuje. Med je doporučován i u onemocnění žaludku, dvanáctníku a tlustého střeva, protože dextriny, které obsahuje, pomáhají zklidnit a zahojit střevní sliznici. Ideální je vypít ráno nalačno sklenici vlažné vody, ve které jste rozpustili trochu medu.
Od imunity až po zdravý chrup
Díky tomu, že funguje jako přírodní antibiotikum a hubí bakterie, včelí med také posiluje obranyschopnost organismu, čistí tělo od toxinů a volných radikálů. Tím také zpomaluje proces stárnutí buněk a pomáhá předejít rakovině. Při užití před spaním med pomáhá zklidnit nervy, díky antibakteriálnímu působení chrání zuby před bakteriemi způsobujícími zubní kaz, a má příznivý vliv na močové cesty a ledviny díky tomu, že brání tvorbě písků a kamenů.
Jak si vybrat kvalitní med?
Bohužel ne každý med, na který narazíte v regálech obchodu, je kvalitní. Pokud chcete mít jistotu, že si kupujete dobrý med, je nejlepší pořídit ho přímo u včelaře. Ale i když tuto možnost nemáte, existuje několik způsobů, jak si kvalitu medu ověřit.
Známky kvalitního medu:
Dnes 25.3.2025 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
- Při naklonění sklenice se přelévá pomalu – nekvalitní med obsahuje více vody, a proto se přelévá rychleji
- Když obrátíte sklenici dnem vzhůru, vytvoří se vzduchová bublina, která pomalu putuje nahoru.
- Když med naberete na lžičku a necháte ho volně stékat, vytváří zřetelné záhyby (tzv. „mašličkování medu“.)
- V popisu složení nenajdete žádné konzervanty či barviva – ani jedno z toho dobrý med nepotřebuje
- Tmavý med by na dně neměl mít naplaveniny
Naopak zcukernatění medu není známka toho, že by s ním bylo něco špatně. Naopak to svědčí o tom, že med neobsahuje žádné přidané látky, které by cukernatění zabraňovaly. Můžete ho tedy bez obav jíst dál, a pokud by vám cukernatá konzistence vadila, dá se mu snadno navrátit tekutost tím, že ho i se sklenicí ponoříte do horké vodní lázně.