Trekingovou obuv si zkoušejte na schodech
Kdo měl někdy tu čest, projít si pár kilometrů v naprosto nevyhovující obuvi, má zážitek, který už nikdy nechce opakovat. A příště už si dá s výběrem bot práci. Pro ty z nás, co pořád někam chodí a šlapou, jsou nejlepší boty na turistiku a treking, konkrétně trekingové polobotky a pohorky.
Obsah
Chcete polobotky nebo kotníkové boty?
Tyhle boty dokážou perfektně vyvážit potřebu flexibility a zároveň podpořit nohu na správných místech. Materiály, ze kterých bývá trekingová obuv zhotovena, také odpovídají počasí, které u nás po většinu roku panuje. Můžete si v nich vyšlápnout brzy na jaře, v létě, i ve vrcholícím podzimu. A v zimě se dají využít alespoň na cykloturistiku.
Díky tomu, že jsou současně pevné i flexibilní, se dají využít ve více typech terénu. Vyjdete si v nich v pohodě 30 km na kopec, ale nemusíte se bát ani městského dláždění. Ať půjdete vystlanou lesní pěšinou nebo kamenitým srázem, trekingové boty to zvládnou.
Nejtěžším oříškem však jako vždy je, vybrat si správný typ bot a jejich velikost. Pánská i dámská trekingová obuv má docela dost podob. Existuje jak v polobotkové verzi, tak jako kotníková obuv. Polobotky jsou vhodné pro menší obtížnost turistiky, spíše na procházky všeho druhu, kdežto vyšší boty jsou určeny pro náročnější turistiku, kdy nohy potřebují větší oporu v kotnících.
Dnešní trekingové boty jsou lehké, ale pevné
Jak dámská, tak i pánská trekingová obuv může být vyrobena z textilií, z kůže a umělohmotných komponentů nebo jejich kombinací. Jejich podrážka bývá tvrdší než u běžných městských bot, ale zase ne tak tuhá jako u pohorek. Bývají také vybaveny polopropustnou membránou.
Vývoj v této oblasti jde dopředu stejně jako jinde a výrobci se snaží o co nejstabilnější botu, která je zároveň co nejlehčí. Proto je v současnosti na vzestupu trend lepených podrážek a anatomických výztuh. Pak jsou boty zároveň lehké, pohodlné, ale také stabilní a poskytují kotníku dostatečnou oporu.
Nekupujte si boty těsně před dlouhou túrou
Při zkoušení bot v obchodě nestačí jen si je nazout, abychom poznali, jestli nám budou sedět. Je potřeba si boty i pořádně zašněrovat a vyzkoušet na hrubou ponožku, ve které se vydáváme na túry. Ideálně bychom si měli zkusit i chůzi po simulaci nakloněné roviny nahoru a dolů. To v prodejně moc nejde, ale pokud mají schody, máme vyhráno! Ty poslouží dobře, jak nahoru, tak dolů.
V dokonale sedící botě se nesmí zvedat pata a při sestupu nesmějí prsty narážet bolestivě do špičky. Ani okraj boty by neměl řezat do achilovky a neměli bychom mít pocit, že se nám bota vyzouvá.
Také se určitě vyhneme začátečnické chybě a nikdy si nebudeme boty kupovat těsně před dlouhou túrou. Boty je třeba si „vyšlápnout“, osvojit. Proto tyhle nákupy provádíme s dostatečným předstihem, abychom si je stačili vychodit při menších výletech nebo v každodenním životě.