Testosteron a jeho účinky na muže: Proč je potřeba?
Testosteron je mužský pohlavní hormon, kvůli kterému se pánům připisuje typicky mužské chování. Kromě efektu na agresivitu a sexualitu ale působí i na celou řadu dalších tělesných procesů. Víte, které to jsou? Pokud ne, pak byste měli pokračovat ve čtení.
Testosteron se v naší společnosti celkem často skloňuje s vysvětlením, že muži jsou kvůli němu od přírody více soutěživí a akční. Samozřejmě, určitě to tak může být, na druhou stranu, není to to jediné, co v jejich tělech dělá. (Zajímavostí navíc je, že malé množství testosteronu ve svém těle produkují i ženy.)
Že to s tímhle hormonem nebude tak jednoduché muži obvykle zjišťují ve chvíli, kdy jim začne jeho hladina zvolna klesat. Ačkoliv se tak může dít skoro neznatelně (ve srovnání s tím, jak extrémní propad hormonů zažívají ženy během menopauzy), po nějaké době se to odrazí na jejich vzhledu a náladě.
Jelikož jde o zajímavé téma, na vše, co s ním souvisí, se zaměříme níže.
Obsah
Co je testosteron?
V krátkosti, testosteron je mužský pohlavní hormon, který se produkuje ve varlatech. Výrazný výkyv jeho hladin zažívají muži hlavně v době puberty, kdy je jeho množství v těle největší. Zhruba od 30 let pak začíná hladina testosteronu v těle mužů postupně klesat. Nejde ale většinou o žádný dramatický pokles. V případě, že je pokles testosteronu znatelnější (čehož si všimnete zhruba ve středním věku), hovoříme o tom, že muž prochází andropauzou.
Nejlépe hodnocené doplňky stravy na zvýšení testosteronu v roce 2024
Účinky testosteronu
Mezi účinky testosteronu patří podpora sexuality a plodnosti (má totiž vliv na produkci spermatu). Dále je důležitý pro normální stav kostí a pro normální stav svalové hmoty, je důležitý pro tvorbu červených krvinek a také zabraňuje většímu ukládání tuku v těle.
Příznaky nízké hladiny testosteronu
Nyní už asi začínáte tušit, jak přesně se projevuje nedostatek testosteronu v těle muže. Nebudeme ale dlouze mlžit a zkusíme si to konkrétně ukázat.
Nízká hladina testosteronu se obvykle projevuje:
- Ztrátou libida
- Nedostatkem energie
- Přírůstkem na váze
- Náladovostí
- Sklonem k depresím
- Nízkým sebevědomím
- Ztrátou tělesného ochlupení
- Ztrátou kostní hmoty
Na úbytek testosteronu má vliv stárnutí, ale může k němu dojít i vlivem dalších faktorů, mezi které patří nějaké onemocnění, nebo dlouhodobě nezdravý životní styl. Na hladinu testosteronu má negativní vliv cirhóza jater, alkoholismus či onemocnění ledvin.
Tipy na zvýšení testosteronu
Naštěstí pro vás existuje několik způsobů, jak můžete hladinu testosteronu v těle vhodně podpořit. První volbou jsou bylinné doplňky stravy pro muže, které obsahují macu peruánskou, pískavici řecké seno, kotvičník zemní, ženšen a mnoho dalších bylinek, které mají pozitivní vliv na normální stav mužského reprodukčního a močového ústrojí, pozitivní vliv na vitalitu a na podporu libida.
Dále vyzkoušejte pravidelnou fyzickou aktivitu, jejíž součástí by mělo být silové cvičení. Na seznamu dále mějte kvalitní spánek, zdravé stravování a redukci stresové zátěže. I tyto faktory totiž mají na normální hladinu testosteronu svůj vliv.
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/what-is-testosterone – Vše o testosteronu (anglicky)
https://www.healthline.com/health/low-testosterone/warning-signs – 12 příznaků nízké hladiny testosteronu (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/8-ways-to-boost-testosterone – 8 tipů, jak zvýšit hladinu testosteronu (anglicky)