Víte k čemu slouží barevné tejpy na těle?
Tejpování neboli kinesiotaping je oblíbenou metodou na léčbu pohybového aparátu. Tejpovací pásky se snadno lepí na kůži. Přinášejí velkou úlevu při mnoha diagnózách. Na internetu jsou videa s popisem tejpování na určité části těla. V akutních případech je však lepší se obrátit na odborníka.
Obsah
Jak funguje tejpování?
Japonský chiropraktik Dr. Kenzo Kase se v 70. letech minulého století začal zabývat vývojem této elastické pásky, která v širokém spektru léčebného použití neomezuje tkáně a rozsah pohybu. Kromě samotné elastické pásky v podobě tejpů současně tento lékař vyvíjel i účinnou metodu její aplikace.
Základní zásady tejpování
- inhibiční techniky aplikace pro ovlivnění svalu tlumí napětí svalu
- facilitační techniky aplikace pro ovlivnění svalu zvyšují napětí svalu
- tejp lepte vždy na oholenou, umytou a osušenou pokožku
- lepidlo se aktivuje teplem, proto po aplikaci tejp rukou třením tzv. zažehlete
- konce tejpů zastřihněte do oblouku, aby se vám nezachytával o oblečení
- při umístění vycházíme z anatomického průběhu svalu
Pomůže nám při zranění
Barevná tejpovací páska připomíná kůži. Pomáhá při poranění, ale i při bolestech kloubů, vazů, šlach, svalů a páteře. Je úspěšná při korekci postavení kloubů a při jejich stabilizaci. Dokáže pomoci při redukci otoku, zlepšuje prokrvení a současně zmírňuje napětí tkáně.
Tejpovací pásku lze dokonce použít i v těhotenství, při menstruačních bolestech nebo jako podpůrnou léčbu při hojení jizev.
Tejpovací páska byla vyvinuta tak, aby nám co nejvíce připomínala pravou kůži na těle. Přes kůži i podkoží aktivuje reflexní odpověď našeho organismu.
Tejpovací páska se vede z bodu A do bodu B přes tzv. základ tejpu, který se označuje jako kotva. Následně ji vedeme přes střední část, tzv. bázi, až na její konec. Díky vlastnostem tejpů lze ovlivňovat svalové napětí. Můžeme sval aktivovat nebo zklidnit. Postavení v kloubu se dá zlepšit i upravit.
Díky anatomickým znalostem lze vyslat impulz do místa, kam je třeba. Přenos informací jde z tkáně do centrální nervové soustavy. Pak se následně pošle zpět v reakci díky přesně cílené aplikaci.
Naopak nám ale může i uškodit
Se základními znalostmi tejpování se do aplikace sami nepouštějte. Korekce postavení, nestabilita, akutní úrazy na palci u nohy, klenbě nožní, na hleznech nebo u kolenního kloubu, jsou velmi zrádné. Při těchto potížích je nutná osobní instruktáž odborníka a stanovení správného postupu. Při samotné aplikaci tejpovací pásky si sami můžete i uškodit. Ke správné aplikaci vám pomůže škola tejpování.
Není jen pro sportovce
Nejprve šlo o metodu určenou pouze pro vrcholové sportovce. Nejprve k tomu došlo na letní olympiádě v Aténách v roce 2004. Později si její účinky oblíbila i celá veřejnost. Při tejpování kolene, tejpování kotníku, tejpování ramene a jiných částí těla sportovci podávali vynikající výkony.