Recepty s tarhoňou: Zkuste salát, rizoto a polévku
Tarhoňa do polévky se používá celkem běžně. Stačí, když nevíte, čím jiným byste ji měli zahustit. Troufnete si ale na tarhoňový salát? Nebo třeba na tarhoňu s kuřecím masem? Pokud o tom uvažujete, níže vám nabídneme několik receptů, které můžete při nejbližší příležitosti vyzkoušet.
Než se pustíme do popisu receptů, podíváme se na to, co to ta tarhoňa vlastně je. Ve své podstatě jde o druh těstovin, který pochází z oblasti Maďarska a Slovenska. Tarhoňa má podobu malých noků z nudlového těsta.
Snadno si ji vyrobíte doma. Stačí spolu smíchat hrubou mouku a vejce. Cílem je tuhé těsto, které se pak strouhá na větší kousky. Tarhoňa se následně suší buď na vzduchu, nebo v troubě. Ve své podstatě se postup její výroby v tomto ohledu shoduje s výrobou jiných domácích polévkových nudlí.
Co se z ní dá ale připravit?
Salát s tarhoňou
Budete potřebovat: 200 g tarhoni, pesto (ingredience na něj najdete posléze), 1 cibuli, ½ bulvy fenyklu, 1 salátovou okurku, 1 hrst sušených rajčat naložených v oleji, limetku, 1 hrst nasekané petržele, 2 lžíce olivového oleje, sůl; Na pesto: 1 hrst piniových ořechů, 1 stroužek česneku, 1 hrst čerstvé bazalky, 1 dl olivového oleje, sůl
Do výkonného mixéru dejte ořechy, česnek, bazalku, olivový olej a sůl. Cílem by měla být dokonale hladká pasta.
Následně si připravte tarhoňu (pokud už ji nemáte v zásobě) a osmažte ji na olivovém oleji. Poté k ní dejte restovat ještě najemno nakrájenou cibuli. Jakmile bude tento proces hotov, nalijte do rendlíku vodu v poměru 1:3. (Ve prospěch vody.) Až se začne voda v rendlíku vařit, vařte tarhoňu cca 3 minuty. Sejměte rendlík ze sporáku, zakryjte tarhoňu pokličkou a nechte ji dojít.
Po několika minutách přidejte do hrnce připravené pesto, nakrájený fenykl, nakrájená rajčata, okurku, petržel a trochu limetkové šťávy.
Falešné rizoto s tarhoňou
Dnes 18.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Budete potřebovat: 100 g tarhoni, 1 bílou papriku, 1 rajče, ½ cibule, hrst hrášku, 200 g kuřecího masa, sůl, pepř, olivový olej
Začněte tím, že si dáte vařit tarhoňu. Tu připravíte stejně, jako kdybyste vařili jiné těstoviny. Povaříte ji po dobu cca 8 minut v osolené vroucí vodě.
Mezi tím si nakrájejte cibuli a dejte ji zesklovatět na olivový olej. K cibuli dejte restovat drobně nakrájené kuřecí maso. (Bude díky tomu rychleji hotové.) Přidejte sůl, pepř a následně i hrášek s nakrájenou paprikou a rajčetem. Jakmile slijete vodu s tarhoni, přidejte ji k masu a zelenině a dejte hrnec ještě na 25 minut do trouby, ve které ho budete péct na teplotu 200 °C.
Polévka s tarhoňou a zeleninou
Budete potřebovat: ½ hrnku tarhoni, 1 bramboru, ½ hlavy květáku, 1 mrkev, 3 jarní cibulky, 2 stroužky česneku, feferonku, libeček, petržel, zeleninový vývar, máslo, sůl, pepř
Začněte přípravou květáku, který bývá nejnáročnější. Umyjte ho a rozdělte na jednotlivé růžičky. Následně najemno nakrájejte bramboru a cibuli. Mrkev očistěte a nastrouhejte na hrubém struhadle.
V dostatečně velkém hrnci rozpusťte máslo a dejte na něj restovat nakrájenou cibulku, ke které následně přidejte ještě nakrájený česnek. Poté do hrnce přidejte tarhoňu a opečte ji ze všech stran. Následně do hrnce nalijte horký vývar a přidejte do něj bramboru, mrkev a květák.
Aby měla polévka výraznější chuť, přidejte do ní libeček a najemno nakrájenou pálivou papričku. Nezapomeňte ani na dochucení solí a pepřem. Nechte projít varem a můžete podávat.
Jelikož je tato polévka dost hustá, můžete jí nahradit i hlavní chod.
Máte rádi tarhoňu, nebo si vás tato ingredience zatím nezískala?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tarhoňa – Tarhoňa (česky)