Sušení šípků na posílení imunity: Funguje sušička či trouba?
Sušení šípků na čaj bylo oblíbenou kratochvílí našich prababiček. I když si ho dnes můžeme koupit už hotový, stále více lidí hledá způsoby, jak si ho znovu připravit v pohodlí svého domova. Jak probíhá sušení šípků v troubě? A existuje nějaká ideální teplota pro sušení šípků v sušičce?
Šípky jsou plody, se kterými se setkáváme především v době podzimu. Mohou růst ve veřejných parcích, ale i podél polních cest. Jelikož obsahují velké množství vitamínu C, který je důležitý pro normální fungování imunitního systému, naši předkové ho vnímali jako přírodní lék, který si dovede poradit s mnoha zdravotními neduhy. (Například s nachlazením.)
Jednou z nejoblíbenějších metod bylo sbírání a sušení šípků na čaj. Směs se pouze přelila horkou vodou, takže jde o uživatelsky přívětivý recept, ke kterému se mnoho lidí vrací i v době, kdy máme k dispozici nejrůznější léky, doplňky stravy (a v dřívějších dobách exotické) citrusové ovoce.
Co vše byste měli o sušení šípků vědět? Na to se společně zaměříme níže.
Obsah
Sušení v troubě
Pokud nemáte doma sušičku na ovoce, logicky pro vás bude nejlepším řešením sušení šípků v troubě. Teplota by během sušení měla být 60-70 °C a určitě by měl být zapnutý větrák. Jakmile ji předehřejete, vyložte plech pečicím papírem a očištěné šípky na něm vložte dovnitř. Dvířka při sušení úplně nedovírejte, nejlepších výsledků docílíte tak, že bude trouba po celou dobu mírně pootevřená. (Pokud vám dvířka nechtějí v této pozici moc držet, můžete mezi ně dát rukojeť dřevěné vařečky.)
Že jsou šípky hotové poznáte snadno. Na pohled mají opravdu temně červenou barvu. Na dotek bývají tvrdé, ale zároveň mají drolivou konzistenci. (Nelze tedy předem říct, jak dlouho sušení šípků v troubě trvá, ale při průběžném kontrolování byste měli vytipovat správný moment, kdy se je hodí vyndat.)
Sušení v sušičce
Druhým možným řešením je sušení šípků v sušičce. Jelikož je sušička pro tento typ úkonu dokonale uzpůsobena, měl by být tento způsob sušení relativně jednoduchý. Očištěné šípky dejte do nádoby a nechte na ně působit teplotu mezi 60-70 °C. (Ve své podstatě jde o stejnou teplotu, jakou použijete při sušení v troubě.) Že jsou šípky hotové opět poznáte podle barvy a tvrdosti.
Sušení šípků na slunečním světle
Poslední variantou, která byla vlastní našim předkům, je sušení šípků na slunečním světle. Vzhledem k tomu, že k tomu nepotřebujete prakticky žádnou energii, jde o ekonomicky šetrné řešení. Čisté šípky dejte na plech, který předem vyložíte pečicím papírem. Přes den ho dávejte na slunečné místo a průběžně kontrolujte, jestli šípky náhodou neplesniví. (Což se může stát.) V nočních hodinách pak dejte šípky na suché místo a proces další ráno opakujte.
Dnes 20.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Nejlepší období pro sběr šípků
Z technických důvodů vám nedoporučujeme sbírat šípky u silnice. Kromě toho, že by vás mohlo srazit auto, se na nich mohou zachytit škodliviny. Ideální je tedy lesní cesta nebo polňačka. Co se týče nejlepšího času pro sběr, za ideál se považuje období od druhé půlky září do půlky října.
Hodně důležitý je i vzhled šípků. Vybírejte si takové, které jsou úplně zralé, mají jasně červenou barvu a nevykazují žádný defekt. Ty, které jsou měkké nebo nahnědlé určitě nejsou pro sbírání vhodné. Také nezapomínejte na to, že šípky by se měly sbírat před příchodem prvních mrazů, takže byste si měli s jejich sklizní trochu pospíšit.
Tipy pro skladování
Nemá smysl se pachtit se sušením šípků, když je pak znehodnotíte špatným skladováním. Proto se podíváme na pár tipů, které by vám s ním měly trochu pomoci.
Zkuste:
- Skladování šípků v uzavíratelné nádobě
- Skladování šípků v plátěném pytlíku
- Skladovat šípky maximálně po dobu 12 měsíců
Naprosto nevhodné je skladování sušených šípků v igelitovém sáčku, protože by mohlo dojít k zapaření, kvůli čemuž by se v nich mohla začít dělat plíseň. Asi nemusíme říkat, že v takovém případě by sušení šípků na čaj nemělo očekávaný účinek.
Zkoušeli jste někdy sušení šípků? Pokud ano, kterou metodu jste si vybrali? A pro jaké účely takto připravené šípky používáte?