Co to je subfebrilie: 5 možných příčin, na které si dát pozor

Když máme teplotu, většinou nám tím organismus signalizuje, že bojuje s nějakou infekcí. Co když ale tělesná teplota vybočuje z normálu delší dobu? V takovém případě může být na vině subfebrilie. Co znamená u dětí? A kdy byste měli při jejím výskytu zpozornět?
Normální tělesná teplota je velice důležitá. Pokud je příliš nízká, může to být pro člověka stejně nebezpečné, jako když je znenadání příliš vysoká. Pak ale také existuje pásmo, kdy je teplota lehce zvýšená, ale u tohoto jevu neznáme příčinu. Tím spíš, pokud trvá delší dobu, nebo se dokonce opakuje.
Co se týče normální teploty, od které se můžete při posuzování své situace odpíchnout, tak ta se nejčastěji pohybuje v rozmezí 36 až 36,9 °C. Když hovoříme u subfebrilii, teplota může stoupnout na čísla kdekoli mezi 37 až 37,9 °C.
Co toto mírné zvýšení teploty znamená? A co si v takové situaci počít?
Obsah
Co je subfebrilie?
Jak už jste to určitě pochytili z úvodu, subfebrilie znamená, že máte mírně zvýšenou teplotu, která může trvat delší dobu. To znamená, že toto zvýšení teploty může trvat 24 hodin, ale může se prodloužit i na délku 10-14 dní. I když máme zvýšenou teplotu typicky zafixovanou jako jeden z příznaků onemocnění, mírně zvýšená teplota nemusí znamenat nic vážného, takže se nemusíte bát.
Subfebrilie u dospělých a u dětí
Pokud je vaším jediným příznakem mírně zvýšená teplota, nemusíte hned uhánět do ordinace lékaře. Na druhou stranu, pokud se u vás nebo u vašich dětí projeví nějaké další podezřelé příznaky, které mohou odkazovat na nestandardní zdravotní stav, pak je návštěva odborníka rozhodně žádoucí.
Mezi tyto doprovodné příznaky může patřit:
- Zmatenost
- Podivná vyrážka, která se postupem času zhoršuje
- Nepřetržité zvracení
- Ztuhlý krk
- Otok hrdla
- Halucinace
A podobně.
Pokud je dítě mladší tří let, zvýšenou teplotu, byť málo, byste u něj měli řešit vždy. Z toho důvodu se telefonicky poraďte s lékařem. U starších dětí sledujte, jestli vás sledují pohledem, hrají si, jsou klidné a pijí dostatek tekutin. V takovém případě nemusíte mírnou horečku řešit. Pokud ale trvá déle než tři dny, nebo se u dítěte rozvinou další příznaky (průjem, zvracení…), opět situaci řešte spolu s lékařem.
Dnes 3.12.2023 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Kdo je na vině?
Subfebrilii může vyvolat mnoho věcí, z nichž některé považujeme za banální.
Mezi hlavní viníky patří:
- Infekce respiračního ústrojí
- Infekce močových cest
- Některé léky (některá antibiotika a podobně)
- Prořezávání zoubků u dětí
- Stres
Pak samozřejmě existují i vážnější důvody, mezi které patří třeba tuberkulóza. Jelikož ale její výskyt nebývá v našich končinách až tak častý, je pravděpodobné, že příčina bude ležet někde jinde. Také se můžete nechat vyšetřit na potíže se štítnou žlázou a na autoimunitní choroby, protože i ty jsou na seznamu spouštěčů lehce zvýšené teploty.
Jak si poradit?
Teplota často odezní sama. (Samozřejmě, za předpokladu, že ji vyvolalo nějaké přechodné onemocnění. Pokud jde o autoimunitní chorobu nebo o onemocnění štítné žlázy, být to tak nemusí.)
Standardně stačí, když si naordinujete klidový režim a dodáte tělu dostatek tekutin. V některých případech také můžete sáhnout po léku na snížení horečky, u dětí se ale nejprve poraďte s jejich ošetřujícím lékařem.
Co si z toho vzít?
Že zvýšená teplota může být příznakem nějakého přechodného onemocnění, ale může ji vyvolat i váš dlouhodobý zdravotní stav. U dětí a u dospělých s podezřelými příznaky je důležité tuto situaci řešit, ale při mírné teplotě bez dalších příznaků, která trvá krátkou dobu, si dovedete poradit i sami. Jak tedy vidíte, nejde o problém, kvůli kterému byste si měli dělat těžkou hlavu.
Také jste někdy řešili subfebrilii? Pokud ano, strachovali jste se, že jde o něco vážného, nebo tyto situace berete s ledovým klidem?
Zdroje informací
https://www.wikiskripta.eu/w/Tělesná_teplota – Tělesná teplota (česky)
https://www.healthline.com/health/persistent-low-grade-fever – Dlouhodobě zvýšená teplota u dětí a dospělých (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/326175 – Jak si poradit se zvýšenou teplotou (anglicky)