Štěnice – jak se projevují? A dá se jich nějak zbavit?
Žijí mezi námi lidé, kteří si při vyslovení slova štěnice představí odposlech. Bohužel, skrývají se za ním i štěnice domácí, se kterými soužití tak zábavné už nebývá. Jejich odstranění navíc bývá běh na dlouhou trať. Proto se vám určitě vyplatí znát všechny důležité detaily, které by vám mohly domopomoci k vítězství.
Představte si, že jedete na dovolenou do zahraničí, nebo jen tak po Česku a po návratu z ní na sobě začnete pozorovat podezřelé kousance. Protože je jich ale jen pár, máte tendenci je považovat za štípance komárů. Po nějakém čase ale zjistíte, že ani doma se jejich stav kupodivu nelepší a naopak jich ještě přibývá.
Ne, nemusí se jednat o žádnou exotickou nemoc. Ale třeba “jen” o domácí štěnice, které jste si přivezli jako tak trochu neplánovaný suvenýr. Co teď?
Co jsou štěnice domácí?
Štěnice domácí je parazit, který se živí lidskou krví. Není ale vyloučeno, že se po nutně dlouhou dobu spokojí i s krví nějakého teplokrevného zvířete. Velmi často se štěnice nacházejí v matracích, lůžkovinách, kobercích a na dalších skrytých místech různě po domě. (Dokáží dokonce prolézt i zdí, nebo se skrývat na odvrácené straně plakátů a obrazů.) Z toho důvodu se jim daří v již zmíněných hotelech a hostelech.
Problém zamoření štěnicemi bývá dlouhodobý. Vzhledem k mnohdy ne zcela perfektním podmínkám v panelových a jiných bytových domech stačí, aby se vyskytly v jednom bytě a zakrátko jsou schopné se různými skulinkami dostat prakticky všude, kam to jde. Proto je jednoznačně lepší jim z dlouhodobého hlediska přecházet.
Jak vypadá štěnice
Štěnice jsou malý hmyz bez křídel, který má na délku 5-7 mm. Jejich tvar je spíše oválný a plochý. Jejich barva se pohybuje od hnědé až k červené. K transportu štěnice používá stejně dlouhé nohy. (Čímž se nápadně odlišuje od blech.)
Kousnutí štěnice
Štěnice bývají aktivní převážně v nočních hodinách, kdy lidé spí. Zajímavostí ale je, že na štípnutí od štěnice nemusíte přijít hned. Jsou totiž zákeřné tím, že při porušování kůže do vás vpraví malé množství anestetika, které ji na nějaký čas umrtví. Z toho důvodu je i prakticky nemožné přistihnout štěnice při činu.
Co se týče symptomů, kousnutí štěnicí se projevuje:
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
- Zarudnutím
- Svědivostí
- Otokem
- Pálením
K horšímu odhalení štěnic v bytě přispívá v neposlední řadě i to, že se symptomy mohou čas od času zmírnit, ale po nějaké době se zase objeví. Je to způsobeno tím, že se štěnice nemusejí živit krví každou noc. Mohou proto svým chováním vyvolat dojem, že se váš problém podařilo vyřešit.
Hubení štěnic
Jak už jsme se zmínili o pár řádků výše, hubení štěnic vyžaduje obrovskou dávku důslednosti a trpělivosti. Jinak se s vámi tento problém potáhne i v budoucnu.
Klíčové je, abyste:
- Prohlédli celý byt (matrace, postele, koberce, závěsy, zadní strany obrazů, nábytek…)
- Dodržovali zvýšenou hygienu
- Zavolali deratizátora
Co se týče domácí hygieny a úklidu, je důležité, abyste vysáli všechny prostory a předměty, ve kterých by mohly být štěnice ukryté. Bezprostředně poté vyjměte sáček z vysavače, zajistěte ho (například pevným pytlem) a okamžitě ho vyhoďte. Co jde, to ošetřete párou.
Veškeré tkaniny, jako jsou koberce, závěsy, záclony, ložní prádlo, deky a podobně, vyperte na nejvyšší možnou teplotu v pračce. Vůbec ničemu neuškodí, když vše dáte vysušit do sušičky. Opět na maximální možnou teplotu. (I s ohledem na typ tkaniny.)
Pokud je vaše oblečení čisté a chcete ho uchovávat ve skříních, schovávejte ho do igelitových pytlů. Jinak ho vystavujete nebezpečí z kontaminace. Prohlédněte celý byt a opravte/utěsněte všechny škvíry a trhliny v podlahách a ve zdech. Je docela možné, že se k vám štěnice dostávají z některého ze sousedních bytů.
Někteří lidé se pod tíhou situace rozhodnou odstěhovat jinam. Bohužel to ale není žádné řešení. Nezapomínejte, že si je můžete do nového bydliště propašovat v oblečení, nábytku a v dalších věcech, které jsou součástí vašeho každodenního života.
Měli jste někdy doma štěnice? Napište nám zkušenosti se svým bojem do komentářů.