Jak ošetřit spáleniny od sluníčka. Rady a tipy
Sluneční spálenina je zánětlivá reakce na povrchových vrstvách kůže, která vzniká příliš dlouhým pobytem na slunci a neúměrným působením slunečních paprsků na naši kůži.
Obsah
Pořádná vedra už začala
O účincích slunečních paprsků a prevenci slunečních spálenin bylo už napsáno mnohé. Je třeba zahájit preventivní opatření. Pokud jsme je poněkud zanedbali a spáleninám se nám už nepodařilo vyhnout, máme pro vás rady a typy. V první řadě je třeba rozlišovat závažnost spáleniny. Obvykle tato spálenina vzniká spíše na okrajových částech těla, které jsme zapomněli natřít vhodným opalovacím přípravkem. Nejbolestivější bývají spáleniny uší, nosu, pánské kouty, ale i ramena, záda nebo dekolt. Podíváme se tedy, co na spálení od sluníčka.
- Mírné spáleniny kůže poznáte tak, že je pokožka růžová až načervenalá, na dotyk je horká, bolestivá, svědí a má vyšší citlivost. Po pár dnech kůže zhnědne, protože začne sama produkovat více pigmentu neboli melaninu.
- Středně těžké spáleniny poznáme podle toho, že je kůže rudá a tvoří se na ní malé puchýřky, které velmi svědí a následně praskají. Pak se spálená kůže sloupne.
- Těžké spáleniny poznáme podle tmavočervené až purpurové barvy kůže s puchýřky nebo bez nich. Doprovodnými příznaky je zimnice, bolesti hlavy, nevolnost, závratě a horečky.
Ani malé spáleniny nepodceňujte, neboť se příznaky mohou objevovat postupně a dosáhnout svého maxima až během 24 hodin, kdy budou velmi nepříjemné.
Jak se chránit před sluníčkem?
- zvykejte si na slunění postupně po malých dávkách
- neopalujte se mezi 11. až 15. hodinou
- při nanášení opalovacího přípravku nešetřete na množství
- mažte se rovnoměrně a v dostatečné vrstvě
- zvláštní pozornost věnujte citlivým místům, jako je nos, uši, rty, nárty, znaménka a jizvy
- přípravek na opalování naneste na kůži 2x po sobě aspoň 30 minut před pobytem na slunci
- nanášení každé 2 hodiny opakujte zejména při sportování, koupání a utírání se ručníkem
- nezůstávejte na slunci příliš dlouho, i když jste použili kvalitní opalovací přípravek
- chraňte si oči slunečními brýlemi s UV filtrem
- používejte pokrývku hlavy a volný oděv
- chraňte pokožku i ve stínu, a když je pod mrakem
- o pokožku pečujte vhodnými přípravky po opalování
- nezapomínejte na pitný režim
- preventivně užívejte betakaroten, antioxidanty, zinek, biotin a vitamin C
- užívání některých léků v kombinaci se slunečním zářením může způsobit kožní alergické reakce, zarudnutí kůže, bolestivost a otok
Opalovací krémy a oleje
UV filtr je speciální látka, která zabraňuje nežádoucímu působení UV záření na pokožku. Ochranný faktor neboli UV filtr zabraňuje pronikání UV paprsků. Výše ochranného faktoru je nejdůležitější při výběru vhodného opalovacího krému. Pro každého je vhodný jiný ochranný faktor. Ochranný faktor číslem udává, kolikrát déle lze být na slunci bez rizika poškození nebo spálení pokožky, než bez opalovacího přípravku. V principu platí, že čím je vyšší ochranný faktor opalovacího krému, tím delší dobu lze na sluníčku strávit čas bez rizika nepříjemného spálení.
Už jsem se spálil. A co teď?
Při spálení je zásadou číslo dvě držet se už ve stínu, jinak budete mít nevzhledné a mokvavé puchýře. Dopřejte si klid a pohodu v domácím prostředí. Volte oblečení, které spálená místa zahalí a požívejte pak už opravdu krémy s SPF 50+. Raději se neopálit, než spálit. Pokud se vám objeví pigmentové skvrny, nedá se jich zbavit jinak, než finančně nákladným laserem.
- Prvním opatřením při ošetření spálenin od slunce je chlazení postiženého kůže. Nejjednodušší je přikládat studený obklad namočený v čisté vodě, vychlazeném odvaru z černého nebo zeleného čaje.
- Osvědčené jsou i obklady z odvaru z borové vody.
- Místo mažeme mastí na spáleniny, kterou zakoupíte v lékárně. Aplikace může být bolestivá díky vtíráním masti pomocí doteků postižených míst.
- Raději použijte pěnu obsahující kyselinu pantotenovou, podporující hojení a obnovu kůže. Aplikace vyžaduje jen lehké rozetření. Zkuste panthenol na spáleniny v podobě pěny.
- Také pomůže na spáleniny od slunce postižená místa chladit obkladem z bavlněné látky namočené v chladném mléce.
- Pomáhá maska z tvarohu, jogurtu nebo syrovátky. Kyselina mléčná působí protizánětlivě a zarudnutí do 48 hodin ustoupí.
- Zkuste také použít kokosový olej.
- Výborným pomocníkem je i gel z aloe vera.
Pozor si dejte i na pH sprchového gelu, které by mělo být neutrální, tedy 5,5. Mýdla s odlišným pH totiž vaši pokožku vysuší, což jí absolutně neprospěje. Pokud je nenajdete v drogerii, v každé lékárně by je měli mít k dispozici.
Speciální přípravky po opalování nesmí být mastné. Spálená pokožka musí dýchat mnohem více než kdy jindy. Mastné krémy na bázi oleje jsou zcela nevhodné. Zkuste emulze po opalování, poznáte je podle přebalu, na kterém je napsáno, že jde o zklidňující či reparační krém po opalování.
Čistá voda je při spáleninách obrovský pomocník. Hydratace zevnitř je maximálně důležitá. Ideální je vypít alespoň 3 litry čisté, neperlivé vody denně. Pitný režim dodržujte nejméně po dobu jednoho týdne, jeden den opravdu nestačí.
Dnes 9.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Těžší spáleniny vyžadují odbornou pomoc. Ošetření a samoléčba je v tomto případě pak hazardem s vlastním zdravím než nějakou pomocí. Kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc? Pokud máte zimnici, bolesti hlavy, závratě a horečku, tvoří se vám velké puchýře a máte neobvykle silné bolesti nebo svědění.