Co všechno bychom měli vědět o sociopatovi
Lidé mohou být různí. Některé naplňuje čas strávený s rodinou a přáteli. Jiní jsou od přírody spíše samotáři, kteří si naprosto vystačí s dobrou knihou. A pak jsou tu lidé, kteří jsou něčím úplně jiným, než se zdají na první pohled být. Pojďme se podívat na to, co to znamená, když je někdo sociopat a zda je možné s takovým člověkem bezpečně vycházet.
I když žijeme v moderní společnosti, jsme z velké části naučení dodržovat pravidla slušného chování. To, že jsme od útlého věku součástí kolektivu nám pomáhá porozumět pocitům ostatních lidí. Také se učíme pracovat v týmu a vycházet si vstříc.
V takových skupinách se téměř vždy objeví někdo, kdo raději pracuje sám, nebo má potíže s dodržováním jasně stanoveného rámce chování, ve kterém by měl setrvat. To samo o sobě ale ještě nic neznamená. Problém přichází ve chvíli, kdy jedinec není schopen porozumět (či alespoň respektovat) emoce ostatních lidí ve svém dosahu. Cíleně a naprosto záměrně porušuje řád a snaží se dosáhnout maximálního množství výhod. Takového člověka nazýváme sociopatem.
Je ale sociopatie pokaždé tak zjevná? A dá se jí nějak bránit?
Obsah
Kdo je sociopat?
Sociopatie je druh poruchy osobnosti, která se vyznačuje jen velmi malou citlivostí vůči ostatním lidem. To jde ruku v ruce s tím, že je člověk schopen schvalovat, nebo dokonce sám konat něco, co poškozuje práva jeho blízkých. V mnoha případech se sociopat pokouší svým chováním získat nějakou osobní, či společenskou výhodu. (Lepší zacházení, vyšší plat.…)
Problém je, že sociopata ve společnosti běžně neodhalíte. Většinou se jedná o velmi inteligentní lidi, kteří vědí, jak se zavděčit ostatním. Mohou proto na své okolí působit naprosto normálně, až počestně. Samozřejmě ale existují výjimky, které své skutečné chování nijak nemaskují a je jednodušší se jim v normálním životě vyhýbat.
Složitá je i samotná diagnóza této poruchy. Lidská povaha je velmi obsáhlá, takže je možné, že se někteří lidé chovají jako sociopati, i když jimi ve skutečnosti nejsou. (Většinou jde o krátkodobé výkyvy od běžného chování, které se postupně vrátí k normálu.)
Chování sociopata
Jak už bylo řečeno o několik řádků výše. Sociopata nejčastěji prozradí jeho chování. Někteří z nich jsou ale natolik inteligentní, že normální člověk nemá šanci jejich nekalé praktiky odhalit.
Sociopat se může projevovat tak, že:
Dnes 10.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
- Nerespektuje obecně platné zásady slušného chování
- Nerespektuje a nedodržuje zákony
- Lže
- Podvádí
- Mění vlastní identitu
- Se dopouští impulzivního rozhodování a jednání
- Je agresivní
- Se chová špatně k ostatním
- Nedbá na svoji bezpečnost (nebo na bezpečnost ostatních)
- Nemá zodpovědnost ke svým závazkům a chová se lajdácky (chodí pozdě, neplní úkoly v termínu, platí pozdě poplatky atd.)
- Ho netrápí pocity viny
- Neukazuje emoce
- Dokáže obratně manipulovat
- Má pocit nadřazenosti nad ostatními
- Se nedovede poučit ze svých chyb
- Má zvýšenou potřebu kontrolovat ostatní
- Má kriminální minulost
- Vyhrožuje sebevraždou (například při rozchodu)
Mezi další znaky této poruchy může patřit sklon k týrání lidí a zvířat, agresivní chování, které vede k poškozování vlastního i cizího majetku nebo nesrovnalosti v jeho výpovědích. (Například během hovoru. Nevzpomíná si, že vám posledně říkal něco jiného.) Velká část sociopatů má problém i s navazováním přátelských a milostných vztahů.
Sociopati ale nejsou stejní. Někteří dokáží svou oběť rychle okouzlit, manipulovat s ní a posléze jí začít kontrolovat a snižovat jí sebevědomí. Jiní sociopati jsou pro změnu agresivní, užívají návykové látky a dochází u nich k fyzickému násilí na lidech a zvířatech.
Diagnostika poruchy
Problém s diagnostikou sociopatie tkví v tom, že sociopaté nemají problém lhát. To může dost zásadně ovlivnit výsledky celého testování. Odborníci jsou si toho velmi dobře vědomi. K celkovému obrazu jim může pomoci sledovat chování jejich klienta, případně svědectví jeho blízkých. (Jak spolupracovníků, tak členů rodiny. Sociopat se může k oběma skupinám chovat diametrálně odlišně.) I přesto nelze vyloučit, že sociopat své diagnóze nějakým způsobem ujde.
Lékař se nejčastěji ptá, zda je člověk, který před ním sedí:
- Inteligentní
- Okouzlující
- Iracionální
- Nervózní, nebo trpí nějakým druhem neurózy
- Spolehlivý
- Upřímný
- Schopen cítit vinu, nebo výčitky kvůli svému chování
- Bezdůvodně nespolečenský
- Schopen špatného úsudku
- Schopen se poučit z chyb
- Egocentrický
- Neschopný lásky
- Schopen emocionálního chování a reakcí
- Schopen náhledu do lidí, situací atd. (Vyžaduje to umění vcítit se)
- Schopný emotivně reagovat na ostatní lidi ve svém okolí
- Častým hostem večírků
- Náchylný k falešným výhrůžkám sebevraždou
- Schopen neosobního sexuálního spojení
- Schopen dodržovat svůj životní plán
Co se týče odpovědí, ty mohou být různé. Obecně ale mají sociopati sami o sobě velmi dobré mínění. To znamená, že budou na otázky typu inteligence či šarmu odpovídat Ano. Také obvykle nevykazují neurotické a iracionální chování.
I přes diagnostiku ale nemáme pořád vyhráno. Dost lidí, kteří sociopatií opravdu trpí svou poruchu nikdy nezjistí. Případně neznají důvody, kvůli kterým by se měli svěřit do péče odborníků. Nezbývá nám proto nic jiného, než se s rysy sociopatie důkladně seznámit a naučit se jim efektivně bránit.
Obrana proti sociopatovi
Mnoho lidí řekne, že nejlepší obrana proti sociopatovi je to, když se s ním vůbec nedostanou do styku. Ne vždy je to ale možné. Zvlášť, pokud se jedná o vašeho kolegu, nebo člena rodiny. Není proto od věci si osvojit několik návyků, které mu naznačí, že vybrat si vás za oběť pro něj nemá vůbec žádný smysl.
Nejčastěji na sociopata platí, když:
- Nebudete apelovat na jeho svědomí (žádné nemá, takže je to zbytečné)
- Mu ukážete, že trváte na dodržování všech slibů a závazků
- Se nenecháte ovládat lichotkami a planými sliby
- Se nenecháte zatáhnout do manipulace a intrik
- S ním nebudete soutěžit
- Se nenecháte vydírat (například již zmíněnou sebevraždou)
- Se nenecháte zahnat do kouta tím, že na vás bude sociopat shazovat svou vinu
Může se sociopat změnit?
Změnit sociopata je velmi složité. Ve většině případů dokonce nemožné. Jedná se o tak rozsáhlý problém, že je potřeba k jeho odstranění přistupovat komplexně. Rozhodně nepomůže, pokud se zaměříte na eliminaci jednoho z mnoha negativních znaků této osobnosti. (Jako je třeba lhaní, nedůslednost, schopnost uznat chybu a poučit se z ní atd.)
Místo toho je lepší, pokud bude sociopat ve zvláštním režimu ve všech prostředích, ve kterých se běžně nachází. (Práce, vztah, ostatní členové rodiny…) Teprve až pak bude nucen ve velkém přehodnotit vzorce svého chování a něco s nimi dělat. (Pokaždé ho bude někdo hlídat a jeho manipulativní chování mu přestane jen tak procházet.) Bohužel, taková těsně provázaná spolupráce těchto oddělených segmentů života člověka je do značné míry nereálná. Proto je opravdu nejlepší, pokud se sociopatovi zcela vyhnete. Pokud to ale nejde, naučte se hájit svou vlastní svobodu a zájmy. Jinak to prostě nepůjde.
Máte se sociopatem nějakou vlastní zkušenost? Napište nám ji do komentářů.
Dobrý den, je mi přes 50 a sociopaty jsem nikdy tak neregistroval jako v dnešní době. Ze své zkušenosti musím konstatovat, že je to velmi nebezpečný soupeř. Nejhorší je, že to vůbec není o věku,ale o vlastnosti. Fáze rozpoznání, snahy o obranu a nakonec je nejlepší utéct za jakoukoliv cenu. Jejich výskyt je v dnešní době čím dál větší a těď je jen otázka kdo to je. Je to člověk tzv.vyčůraný, nezdravě ambiciózní, bez zábran, intrikář, pomlouvač, ten co se stará o druhé a né sám o sebe, ten co zakrývá svou neschopnost podlézáním, cílený záškodník apod? Víte kolik potkáte dnes takových lidí třeba v práci?