Nevíte jak relaxovat? Sauna Vám pomůže!
Samotný název sauna má původ ve finštině a sauny pochází z Finska. Skandinávská tradice v podobě místnosti sloužící k saunování a lázni, kde se vzduch ohřívá pecí, pronikla do celého světa.
Obsah
Jak působí na naše tělo a co se s ním děje
Původně se finské sauny přistavovaly přímo k obytným domům. Uprostřed bylo velké ohniště, kde se rozehřívaly kameny. Sauny neměly žádná okna ani komín a kouř i pára se dostávaly ven pouze dveřmi nebo pomocí úzkých průduchů. U nás známe první veřejnou saunu z roku 1946. Dnes jsou sauny součástí mnoha sportovních, wellness i lázeňských center. Sauny se začínají objevovat i v mnoha domácnostech. Intimnější způsob saunování je pro mnoho lidí příjemnější a snesitelnější než hromadné sanování, za kterým musíte někam jezdit.
Jak dlouho v sauně vydržet?
Před prvním vstupem do sauny se důkladně umyjte mýdlem a pak osprchujte. Před každým vstupem do sauny si také setřete vodu z povrchu těla. Do sauny si vezměte jen ručník nebo prostěradlo, na které si sednete, protože lavice opravdu pálí. Navíc je to nutné i z hlediska hygieny. Do sauny se chodí bez plavek. Můžete si vzít i masážní houbu nebo kartáč, který nebude z umělých vláken. Během pocení si masírujte povrch těla.
V sauně dýchejte vždy jen ústy. Suchý vzduch vám totiž při dýchání nosem bude nadměrně vysušovat sliznici a způsobovat bolesti hlavy. Po 8 až 15 minutách vyjděte ven ze sauny. Pobyt v sauně se vždy odvíjí od teploty vzduchu a vašeho zdravotního stavu. Opláchněte se nejprve pod sprchou a ochlaďte se v bazénku, nejlépe i včetně ponoření hlavy. Jakmile vám začne být ve vodě chladno, otřete se a vraťte se zpět do sauny. Proceduru opakujte 3x, aby měla sauna účinek. Při tomto procesu je třeba dostatečně pít, nejlépe čistou vodu. Může jít i o minerálku, džus nebo chladný čaj. Naprosto nevhodný je alkohol, takže na šampaňské či pivo zapomeňte.
Máme k dispozici tolik druhů saun
Saunový svět nám nabízí velké množství typů saun. Správný způsob saunování působí blahodárně na náš organismus, posiluje jeho obranyschopnost, podporuje prokrvení těla, podpoří lymfatický systém i metabolismus a z těla jsou během pobytu v sauně vylučovány i toxiny a škodliviny z těla. Během saunování dochází k uvolnění kloubů, šlach a svalů.
V sauně se hravě odpoutáte od stresu, starostí, napětí a uvolníte mysl. Jde o skvělý relax a odpočinek. Různé typy saun se vyznačují i rozdílnými vlastnostmi. Můžete si tak vybrat takovou saunu, která vám nejvíce vyhovuje. Venkovní sauna navíc skýtá možnost propojení s přírodou. V zimě se můžete zchladit i přímo na sněhu.
- Finská sauna
Pro tento typ sauny je typická vyšší, až 80% vlhkost. Teplota vzduchu se ve finské sauně pohybuje mezi 75 až 80 ˚C, ale někdy může být i vyšší. Na kamnech jsou ve finské sauně umístěny rošty, na kterých leží žhavé kameny, které je třeba občas polít vodou, aby se vzduch v sauně příjemně zvlhčil. Vlhký vzduch současně dodává pocit prudkého nárůstu teploty v sauně. Finské sauny disponují speciálně řešeným větráním zajišťujícím cirkulaci vzduchu. Nejčastěji se Finské sauny vyrábí z vysoce kvalitního masivu v podobě dřeva bez jakékoliv chemické povrchové úpravy.
- Švédská sauna – Suchá sauna
Pobyt v suché sauně má poměrně silnou zátěž na organismus a je určené pro lidi s pevným zdravým. Teplota se pohybuje mezi 100 až 110 ˚C a vlhkost je zde opravdu minimální. Dýchání horkého vzduchu je obtížné. Stěny suché sauny jsou obloženy kvalitním, dobře vysušeným dřevem a to se nesmí povrchově chemicky upravovat. Na izolaci se používá minerální či skelná vata.
Dnes 9.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
- Parní sauna
Parní sauna má na organismus střední zátěž. Teplota dosahuje maximálně 60 ˚C, ale je zde 100% vlhkost. Domů si můžete pořídit parní box, který vypadá podobně jako sprchový kout a lze jej i takto využívat. Je většinou se sklolaminátu a dveře z bezpečnostního skla. Boxy jsou vybaveny hydromasážními tryskami, umožňují také aromaterapii a další funkce. Nejde ale o klasický způsob saunování.
- Infra sauna
Infra sauny nabízí velmi specifický druh sanování. Zdrojem tepla nejsou v infrakabinách kamna, ale infrazářiče v podobě keramického či karbonového topidla. Vzduch je zde maximálně 60 ˚C a vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 30 až 50%. Tím je organismus méně zatěžován. Principem je hloubkové prohřátí těla, svalů, vazů i kloubů, které je pak schopno postupně akumulovat velké množství tepla. Teplo velmi účinně proniká do svalů až do hloubky 2 až 3 cm a dochází k účinnému odpařování a vylučování toxických látek. Tento typ sauny si můžete pořídit třeba i do bytu.
Pobyt v infrakabině je vhodný pro ty, co těžce snášejí vysoké teploty, léčí se s různými chorobami a mají vysoký krevní tlak. Infračervené záření má pozitivní vliv na klouby, vazy a svaly, pomáhá při léčbě po úrazech a dokáže tlumit bolest. Infračervené záření se využívá i před sportovními výkony a před rehabilitačním cvičením pro prohřátí svalů. Neprovádí se procedura prudkého zchlazení. Infrasauna je úspornější, zahřívá se 10 minut, zatímco suchá sauna na to potřebuje 1 až 1,5 hodiny. Doba sanování je maximálně 40 minut.
- Solná sauna
Další variantou je solná sauna, která je vybavena speciálními kamny s cihličkami přímo z himálajské soli. Sůl se během saunování odpařuje a její inhalace má léčivé účinky na náš organismus. Vzduch v solné sauně je mnohem účinnější, než vdechovaný vzduch v solných jeskyních. Solnou terapii si můžete imitovat i v jiné sauně, kde topidlo obložíte solnými kameny a pak sůl vdechujete.