6 nejúčinnějších způsobů, jak zrychlit váš metabolismus
Zpomalený metabolismus dělá mnohým vrásky na čele. Než to ale sami se sebou vzdáte, podíváme se na pár tipů, jak mít rychlý metabolismus. Je docela možné, že když se je rozhodnete vyzkoušet, brzy zaznamenáte první pozitivní změny.
Za zpomaleným metabolismem může stát široké spektrum problémů. Například předchozí dodržování drastických diet, v průběhu kterých jste stáhli svůj denní kalorický příjem na nepřijatelné minimum. Může za ním být ale i nemoc a mnoho dalších problémů, se kterými se musí člověk nějak poprat.
Také ale musíme říct, že zpomalený metabolismus nemusí být zrovna vaším problémem. Možná jen nejste zvyklí na to, že hubnutí (a cvičení) nepřináší instantní výsledky, které na sobě uvidíte za týden. Dále se možná musíte naučit, že to, že je něco zdravé, neznamená, že toho můžete sníst libovolné množství.
Opravdu ale musí (i se zdravým jídelníčkem a cvičením) trvat zdravé hubnutí věky? Možná ne. Zvlášť, když víte, jakými všemi způsoby můžete podpořit metabolismus v jeho práci.
Chcete vědět víc? V tom případě pokračujte ve čtení.
Obsah
Pitný režim
Tento bod v sobě skrývá několik důvodů, proč se ho vyplatí dodržovat. Když hovoříme o pitném režimu, mluvíme především o pitné vodě, nebo o vodě, do které si přidáte bylinky a ovoce pro lepší chuť. Naopak zapomeňte na slazené nápoje a limonády, které jsou zdrojem extra kalorií.
Navíc, malá studie z roku 2013 ukazuje, že po vypití 500 ml vody se může v následující hodině zrychlit metabolismus až o 30 %. Voda před jídlem také může snížit celkový objem toho, co sníte, takže i tímto způsobem podporuje hubnutí.
Proteiny v každém jídle
Zrychlit metabolismus vám pomohou i proteiny, zvlášť ty, které se rozhodnete přidat do každého jídla. Proteiny zvyšují termický efekt, takže vám mohou pomoci spálit extra kalorie navíc. Také byste se měli cítit rychleji nasycení a měli byste snáze ochránit svalovou hmotu před ztrátou.
Cvičení
Někteří příznivci sportu se nemohou dlouhodobě shodnout na tom, jestli je pro tělo lepší kardio, nebo silové cvičení. Ve své podstatě je to ale skoro jedno, záleží hlavně na tom, jestli chcete hubnout, nebo cíleně tvarovat postavu. (Na což je posilování lepší.) V mnoha případech se také doporučuje tato dvě cvičení střídat, takže byste měli dosáhnout rychlejšího metabolismu i rychleji viditelnějších výsledků. Nezapomínejte ale na to, že tělo si po každém cvičení zaslouží pořádnou porci regenerace.
Dnes 20.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Stůjte
Většina z nás v průběhu dne sedí, což není pro lidský metabolismus prospěšné. Ne vždy je jednoduché to změnit, zvlášť, když máte sedavé zaměstnání, pracujete v dopravě nebo chodíte do školy, kde sedíte v hodinách. Pokud to ale alespoň trochu jde, v každé volné chvilce se snažte postavit a trochu se projít. (Nebo rozcvičit.) Stání totiž podporuje spalování tuků.
Kvalitní spánek
Nebudete hubnout, pokud nebudete mít pravidelný a dostatečně dlouhý noční spánek. Z toho důvodu se snažte chodit spát v rozumnou hodinu a nastavte si pravidelný čas vstávání. Pokud to situace vyžaduje, spánek můžete podpořit změnou prostředí v ložnici, koupí nové matrace, závěsů a ergonomického polštáře. Také se hodí před spaním několik minut větrat, čímž by se měla snížit teplota v místnosti.
Bylinky a suplementy na zrychlení metabolismu
Se zrychlením metabolismu velmi úzce souvisí užívání bylinek a dalších suplementů na zrychlení metabolismu.
Nejčastěji se doporučuje:
- Zelený čaj
- Kofein
- Zelená káva
- Synefrin (nachází se v hořkém pomeranči)
- L-karnitin
- Chitosan
Zelený čaj určitě znáte, protože o jeho blahodárných účincích na zdraví jste slyšeli už od brzkého mládí. Kromě jiného, mnozí vědí, že pití většího množství zeleného čaje může mít pozitivní vliv na spalování tuků. To samé platí o kofeinu a o zelené kávě, které se ze stejných důvodů přidávají do spalovačů tuků.
Synefrin, který se nachází v hořkém pomeranči, se spojuje s rychlejším tlukotem srdce a s reakcí těla “bojuj, nebo uteč”. To může tělo motivovat k tomu, aby při cvičení podávalo lepší výkony. Na druhou stranu, ze stejného důvodu se mu musí vyhnout lidé, kteří mají potíže s krevním tlakem a se srdcem.
L-karnitin se zase spojuje se zásobováním buněk energií. Díky tomu tedy může podporovat rychlejší spalování tuků. Tělo si umí tuto látku produkovat samo, ale není to tak vždycky. Například vegani, nebo lidé s vrozenými problémy metabolismu ho nemusí mít dostatek.
Poslední ze zmíněných látek, které můžete vyzkoušet, je chitosan, kterému se někdy říká blokátor tuku. Jde o látku přírodního původu, která se přirozeně vyskytuje v kostrách korýšů a v některých houbách. Nejlepších účinků chitosanu docílíte, když spolu s jeho užíváním budete cvičit. V takovém případě můžete zaznamenat o něco rychlejší hubnutí. Také se spojuje s pozitivním vlivem na cholesterol a krevní tlak, takže jde o látku, které byste měli určitě věnovat svou pozornost.
Zdroje informací
https://www.healthline.com/nutrition/weight-loss-herbs – Bylinky na hubnutí (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/coffee-increase-metabolism – Vliv kávy na metabolismus (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/green-tea-and-weight-loss – Zelený čaj a hubnutí (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/bitter-orange – Vše o hořkém pomeranči (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/10-ways-to-boost-metabolism – 9 tipů, jak zrychlit metabolismus (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/l-carnitine – L-karnitin (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/chitosan-supplements – Chitosan (anglicky)