Ricinový olej. Víte, co je to? A na co všechno je?

Používání ricinového oleje se traduje už od dob starověkého Egypta, kdy byl tento olej považován za elixír podporující imunitu. V ajurvédské medicíně se ricinový olej používá dodnes.
Obsah
Co je to?
Ricinový olej se získává lisováním ze semen skočce obecného, neboli ricinu či ricinovníku. Je o dost hustší než je například arganový olej. Je to zejména tím, že obsahuje mnohem více vitaminu E, vitamíny a minerály, omega-9 nenasycené mastné kyseliny a další látky, které velmi blahodárně působí na pokožku a vlasy. Ricinový olej má protizánětlivé, antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky. Je vhodný pro suchou i citlivou pokožku, pro zralou pleť, na pokožku, vlasy, řasy a nehty.
Na co všechno pomáhá
– použití na nehty
Jestliže chcete posílit své lámavé či roztřepené nehty, vtírejte si a masírujte pravidelně ricinovým olejem nehtová lůžka a jejich okolí, nechte jej asi 30 minut působit a pak omyjte. Látky obsažené v ricinovém oleji snižují i riziko infekcí a plísní nehtů.
– zlepšuje funkci jater
Zářivá pleť má své kořeny uvnitř těla. Proto se ricinový olej používá k posílení jater. Jíst ho ale nemusíte a postačí ho používat lokálně na kůži. Kousek látky vždy namočte v ricinovém oleji a přiložte si jej na místo, kde se nachází játra, tedy pod ňadra na pravé straně. Nechte plátno přiložené alespoň hodinu. Můžete si plátno ještě omotat folií či ručníkem a udržet ji tak na místě. Ricinový olej napomáhá funkci lymfatického systému a vylučování toxinů z těla.
– na růst vlasů
Ricinový olej podporuje růst vlasů, řas a obočí. Zlepšuje zejména kvalitu vlasů a posiluje je. Pomáhá vyrovnávat pH pokožky hlavy a snižuje riziko vzniku lupů a poškození vlasů. Obsahuje vitaminy, bílkoviny a mastné kyseliny, které vyživují vlasové folikuly a podporují jejich růst. Aplikujte každý večer před spaním pár kapek oleje na obočí, řasy nebo do vlasové pokožky. Ricinový olej je skvělý i na ošetření roztřepených konečků vlasů. Naneste několik kapek ricinového oleje do dlaně, zahřejte jej a pak tekutinu naneste do celé délky vlasů. Počkejte asi 30 minut a pak jej smyjte šamponem. Pro hydratační kúru jej smíchejte s kokosovým olejem a vneste jej do vlasů přes noc.
– na zažívací potíže
Pokud vás trápí zácpa nebo máte pomalé zažívání, pak je pro vás ricinový olej skvělým pomocníkem. Používá se i jako mírné laxativum a pomáhá při vylučování. Ještě předtím, než začnete takto olej využívat, poraďte se s lékařem. Instrukce najdete i na některých výrobcích. Doporučuje se začít s 15 ml oleje a nepřekračovat dávku 60 ml.
– na pleť
Olej proniká i do hlubokých vrstev pokožky a stimuluje produkci kolagenu i elastinu. Ty jsou nezbytné pro pevnou a pružnou pleť bez vrásek. Rozetřete si pár kapek ricinového oleje do pleti každý večer před spaním, nebo si jej přimíchejte do pleťového krému. Ricinový olej je vynikající na velmi vysušenou pokožku a pomáhá při různých onemocněních kůže, jako jsou dermatitida nebo ekzém. Obsahuje antibakteriální a protizánětlivé složky, dokáže pleť dokonale hydratovat a bojovat proti bakteriím. Pomáhá také při svědění a zarudnutí.
– léčí popraskané rty
S ricinovým olejem budou vaše rty opět měkké, růžové a bez popraskání. Smíchejte lžičku ricinového oleje a glycerinu s pár kapkami čerstvé citronové šťávy. Směs aplikujte na rty před spaním. Ráno setřete vatou namočenou ve vlažné vodě. Opakujte denně až do zahojení rtů. Můžete také smíchat lžičku ricinového oleje s mandlovým olejem a směs vmasírovat do rtů několikrát denně.
Dnes 2.12.2023 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
– změkčuje otlaky
Hustý olej je vynikající hydratační krém na zjemnění mozolů a hrubé kůže. Obnovuje vlhkost a dodá pokožce jemnost. Protizánětlivé vlastnosti ricinového oleje zmírňují bolest a otoky, které nám mohou znesnadňovat chůzi. Olejem lze ošetřit kuří oka a suché, popraskané paty. Nejdříve si namočte nohy aspoň na 10 minut do teplé vody. Pak použijte pemzu a zbavte se hrubé kůže. Nohy opláchněte a osušte. Vatový tampon namočte do ricinového oleje a přiložte jej na mozol nebo popraskanou kůži. Vatu přelepte náplastí a nechte působit několik hodin. Opakujte denně až do odeznění potíží.
– použití na bolest svalů a kloubů
Ricinový olej také bojuje s bolestí svalů a kloubů. Používá se ohřátý ricinový olej, který nejprve namočíte do ručníku a přiložíte jej ve formě obkladu na nejvíce bolavé místo, které pak překryjete fólií a suchým ručníkem. Zábal nechte působit 30 až 60 minut a během této doby relaxujte.
– zmírňuje úpal
Zklidňující a protizánětlivé vlastnosti ricinového oleje jsou velmi prospěšné nejen při léčbě vysušené pokožky. Kyselina ricin-olejová účinně ošetří i puchýře po spálení sluncem. Vitamín A a omega-3 mastné kyseliny v ricinovém oleji nám pomáhají udržovat pokožku dostatečně hydratovanou a stimulují také růst zdravé tkáně. Ricinový olej pomáhá i na hyperpigmentaci a čistí kůži od skvrn.
Někde jsem četla,že 1kapka za studena lisovaného ricínového oleje na noc do každého oka jej pročistí od nečistot a částečně zlepší vidění.Zakládá se to na pravdě a má někdo takové zkušenosti?
také by mně zajímallo, zda je to pravda. Taky jsem to slyšela. Četla jsem , že by olej neměl přijít do očí a že hodně v očích pálí. Takže by mně zajímalo zda má někdo s tímto zkušenost. Děkuji