Řasokoule – rostlina, kterou si zamilujete
Snad v každé domácnosti najdeme alespoň jednu rostlinu. Ne každý má ale k jejich pěstování ty správné předpoklady. Pokud se do této skupiny řadíte i vy, pak je pravděpodobné, že se budete rozhlížet po dekorativních, ale zároveň nenáročných kouscích, kterým nebudete muset věnovat přílišnou pozornost. V takovém případě by se vám mohla líbit řasokoule.
Stejně, jako je tomu v módě, líčení nebo u bytovém designu, i trh s květinami se řídí nejrůznějšími trendy. Zatímco v předešlých letech se mezi lidmi těšila zvýšené oblibě monstera, dnes se ke slovu dostávají různé formy mechu. Jedni si ho do bytu instalují ve formě mechových obrazů, o které se nemusí starat. Jiní zase dávají přednost řasokoulím. (Které sice imitují mech, ale ve skutečnosti jsou něco trochu jiného.)
Slyšíte tento název poprvé? To vůbec nevadí. Vše podstatné si o nich povíme právě v tomto článku.
Co je to řasokoule?
Řasokoule zelená je opravdu výstižný název pro vodní organismus, kterému se daří v mořích chladnějšího podnebí. Jak už její jméno napovídá, jedná se o zelenou řasu kulatého tvaru. V závislosti na druhu, stáří a podmínkách může být buď malá, nebo dorůstat až 30 cm v průměru. (Ty větší mají opravdu tuhý kořínek. Mohou se totiž dožít až celého jednoho století.)
Kdybyste hledali řasokouli v přírodě, v přirozených podmínkách byste ji našli v zemích, jako je:
- Japonsko
- Skotsko
- Estonsko
- Island
Protože se v Japonsku o řasokoule začali lidé zajímat už o nějaký čas dříve, často se jim přezdívá marimo, nebo torasanpe. Tyto názvy pronikly až do západních zemí, takže v případě, že budete chtít o řasokoulích zjistit něco víc (třeba na cizojazyčných webech), nehledejte překlad řasokoule zelená, ale použijte jedno z výše uvedených slov.
Ve východní, ale i v západní kultuře se řasokoule používá především k dekoračním účelům. (Vypadá pěkně například v akváriu, nebo v jezírku.)
Pěstování
Pěstování řasokoule je poměrně snadné. V podstatě k tomu nepotřebujete žádnou zvláštní výbavu. Zároveň se nemusíte o řasokoule nijak složitě starat. Což z ní dělá ideální rostlinu i do bytů a domů osamělých mládenců.
K pěstování řasokoule budete potřebovat:
Dnes 11.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
- Řasokouli (libovolné velikosti a množství)
- Akvárium, nebo jinou dekorativní nádobu na vodu
- Vodu
Aby řasokoule prospívala, je důležité, aby voda byla čistá. (Obecně jí vyhovují teploty okolo 22-25 °C.) Aby byla tato teplota dlouhodobě zachována, můžete nádobu s vodou přemístit na slunečné/světlé místo. (Takže ji můžete položit třeba na stůl v kuchyni, nebo v obývacím pokoji.) Vaše řasokoule by ale neměla být na přímém slunečním světle, které by ji mohlo v teplých dnech či měsících snadno vysušit a spálit. (Řasokoule není mech, ale řasa a ty mohou být na tuto skutečnost poněkud citlivé.)
Pokud máte doma spíše temno, vždy řasokouli umístěte do nejsvětlejšího místa. (Opět ale pozor na přímý sluneční svit!) V nejhorším případě jí můžete prospět i žárovkou, která dokáže imitovat přirozené denní světlo.
Řasokoule není potřeba zalévat, takže vám technicky vzato odpadne jedna starost navíc. Na druhou stranu byste měli myslet na to, že je nutné jim jednou za týden vyměnit starou vodu za čerstvou. Naprostou samozřejmostí je častější vyměňování a doplňování během letních měsíců, kdy má voda větší sklony k rychlejšímu vypařování. Předtím, než ji vyměníte nechte tu čerstvou na 1 den odstát.
Další tipy, které zaručí, že se bude vaší řasokouli dařit jsou:
- Pravidelné otáčení řasokoulí v nádobě
- Průběžné čištění akvária (hlavně, pokud je vidět, že voda není perfektně čistá a začnou se v ní objevovat nečistoty a vodní mikoorganismy)
- Že řasokouli budete průběžně čistit od vodních usazenin (nevadí ani to, když ji trochu zmáčknete, aby se z ní dostala stará voda)
Co se týče “přesazování” řasokoulí, to vůbec nemusíte řešit. Dokud nejsou vaše řasokoule příliš velké, nechejte je v původní nádobě.
Kde se dá koupit
I když je řasokoule zatím spíše exotická rostlina, není problém ji sehnat i v našich běžných podmínkách.
Normálně se prodává:
- Po internetu
- V prodejnách, které se specializují na vodní rostliny
- V zahradnictvích
- V některých hobby marketech
Svoji řasokouli si proto můžete obstarat buď dnes, nebo v řádu několika dní.
Tohle jste o řasokouli nevěděli!
Úplně na závěr jsme si pro vás nechali několik zajímavých faktů, které o řasokoulích nejspíš nevíte. Některé z nich jsou zvláštní. Další vás ale nejspíš trochu pobaví. Ať tak, či onak, rozhodně máte zajímavé téma, o kterém můžete mluvit se svou rodinou, či přáteli.
- Řasokoule byla objevena v 1. polovině 19. století v Rakousku
- Řasokoule mnoho lidí kradlo z vody, případně byly zdecimované stavbou elektráren a dalších moderních vodních prvků
- Marimo koule začali lidé postupně chránit a dokonce jim uspořádali třídenní festival (který je populární i dnes)
- Řasokoule mají spoustu různých jmen (řasokoule, jezerní koule…)
- Traduje se, že jde o rostliny lásky, prosperity a štěstí
- Podle legendy vznikly první řasokoule tak, že dva nešťastní milenci skočili společně do vody a staly se z nich dvě zelené koule
- Řasokouli můžete dát do jednoho akvária s rybičkou betou
Jak můžete vidět, i přesto, že je řasokoule zelená vcelku obyčejná dekorativní kulička, má velmi zajímavou historii a příběh. To z ní dělá skvělé téma k hovoru s ostatními lidmi. Nesejde přitom na tom, zda půjde o námět ke konverzaci s lidmi na večírku, na jiné společenské akci, nebo během návštěvy.
Vzhledem k tomu, že je řasokoule velmi nenáročná na údržbu o ni zvládnou pečovat i ti, kteří zatím nepropadli vášni pro pěstování rostlin. Ideální je jak pro časově zaneprázdněné lidi, tak pro děti, kterým byste chtěli na zkoušku opatřit nějakou zajímavou rostlinu.
Kdo bude hodně chtít, ten se pak může jednou do roka zastavit v Japonsku na již zmíněný Marimo festival, který spojuje současnou popularitu řasokoulí s pověstmi a tradičními rituály, kterými Japonci vzdávají těmto rostlinám svou úctu.
Zkoušeli jste někdy řasokouli pěstovat? Napište nám své zkušenosti s touto disciplínou do komentářů pod článkem.