Psychosomatika: Co vám chce říct bolest zad, hlavy nebo břicha

Pokud vás trápí nějaký zdravotní problém, je docela dobře možné, že na vás při hledání jeho příčin vyskočí psychosomatika. Ta tvrdí, že tělo může reagovat na stav naší duše. Je to ale pravda? A jak psychosomatické problémy v případě potřeby řešit?
S trochou nadsázky se dá říct, že psychosomatika se dá uplatnit na všechno, co se nám kdy stane. Někteří lidé si jejím prostřednictvím vysvětlují bolest břicha a nervy, bolest hlavy nebo bolest zad.
Na druhou stranu je ale pravdou, že především v Asii se lidové léčitelství už po staletí zabývalo souvislostí mezi tělem a psychikou. Hledat možné příčiny problému těla v duši (či v hlavě) tedy nemusí být tak mimo, jak se to může na první pohled jevit. (Takže s tím nějak může souviset klidně i lupénka.)
Jaká jsou nejčastější psychosomatická onemocnění? A může být při řešení některých potíží prospěšná (například) psychologie?
Obsah
Co je psychosomatika?
Psychosomatika se zabývá tím, jak na sebe vzájemně působí tělo a duše. (Funguje to totiž i opačně, kdy stav a zdraví těla může ovlivnit naši mysl.) To, že spolu tyto dva okruhy nějak souvisí bylo několikrát potvrzeno vědeckými výzkumy.
- Nadměrná psychická zátěž se může odrazit na zhoršeném zdravotním stavu, a případně také na chronických nemocech.
- Některé choroby (HIV, rakovina, mrtvice…) zase mohou ovlivnit duševní stav.
Psychosomatice se začal v 70. letech minulého století věnovat Thure von Uexküll, který zavedl pojem biopsychosociální systém. Věřil, že všechna onemocnění souvisí s biologickými a duševními funkcemi.
K dalším faktorům také patří:
- povolání,
- životní prostředí, ve kterém člověk žije,
- sociální podmínky.
Co na to říká věda?
Náš mozek je neustále v pohybu. Vědecké výzkumy ukazují, že učení, paměť i psychické procesy mají přímý dopad na strukturu a fungování našeho nervového a imunitního systému. Důležitou roli zde hraje tzv. neuroplasticita, tedy schopnost mozku měnit své propojení v reakci na prožité zkušenosti.
Neuroplasticita: Učení a zapamatování si informací je výsledkem změn v propojení neuronů v mozku.
Eric Kandel, nositel Nobelovy ceny, tvrdil, že se mozkové spoje mění dokonce i při obyčejném rozhovoru, pokud si jej zapamatujeme – například v rámci psychoterapie.
V 80. letech vznikl vědní obor psychoneuroimunologie, který zkoumá propojení mezi psychikou, nervovým a imunitním systémem.
Mozek ovlivňuje imunitní systém dvěma hlavními cestami:
- přes autonomní nervový systém (zejména sympatikus a bloudivý nerv),
- a přes hormonální systém, např. pomocí stresového hormonu kortizolu.
Kortizol při dlouhodobém stresu nebo depresích snižuje imunitní obranyschopnost, což vede k vyšší náchylnosti k infekcím.
Z toho plyne, že při léčbě různých problémů by měli lékaři přistupovat co nejvíce holisticky a komplexně.
Mohu mít psychosomatické onemocnění?
Zda trpíte, nebo netrpíte, psychosomatickým onemocněním, vám může říct jen odborník. Proto prosím berte tento jednoduchý test pouze jako orientační.
Máte dlouhodobé potíže (únava, nespavost, kožní problémy…), ale lékař vám na vyšetření nic nenašel?
- Ano
- Ne
Máte často nepříjemné tělesné projevy (bušení srdce bez námahy, sucho v ústech, bolest břicha, zácpa, průjem…)?
- Ano
- Ne
Máte často problémy se svaly, pocit ochablých rukou nebo bolest kloubů?
- Ano
- Ne
Trpíte poruchami spánku, poruchami koncentrace, světloplachostí nebo únavou, slabostí a svěděním?
- Ano
- Ne
Pokud jsou všechny vaše odpovědi ano a pokud jste se již nechali podrobně vyšetřit lékařem a nenašel žádnou příčinu těchto problémů, může jít o psychosomatické onemocnění.
Jak to řešit?
Pomoc můžete najít nejen u psychologa či terapeuta, ale také v ordinaci fyzioterapeuta. Vhodné může být i rehabilitační lékařství.
Nejčastější psychosomatické nemoci
V řadě případů může dlouhodobý stres (například z práce) skutečně zhoršovat projevy některých vážných a méně vážných onemocnění.
Patří k nim třeba:
- cukrovka,
- fibromyalgie,
- syndrom dráždivého tračníku,
- obezita,
- nespavost,
- některé druhy bolesti hlavy.
Co se týče možných projevů psychosomatických onemocnění, patří k nim třeba únava, sexuální dysfunkce (bez zjevné příčiny), pálení žáhy, náhlé bušení srdce, tenze ve svalech nebo třeba vyšší krevní tlak.
Pozor také na:
- podrážděnost,
- oslabený imunitní systém,
- změny chuti k jídlu,
- třes.
Má se za to, že tyto problémy mohou souviset s větší citlivostí některých lidí na stres. Proto se u nich mohou tyto projevy pravidelněji objevovat a mohou je častěji řešit se svým lékařem.
Máte osobní zkušenost s psychosomatickým onemocněním?
Zdroj
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21521-psychosomatic-disorder – Psychosomatická porucha (anglicky)
https://www.nzip.cz/clanek/712-psychosomatika-zakladni-informace – Základní informace o psychosomatice (česky)
https://www.cpzp.cz/clanek/3833-0-Psychosomaticke-onemocneni.html – Psychosomatické onemocnění (česky)