Jaké nám hrozí nebezpečí u prášků na spaní
Všechny léky bereme, aby se nám ulevilo od nějakého neduhu. Při nemoci, bolesti i při nespavosti. Někdy však dosáhneme pravého opaku. I léky na spaní mohou překvapivě způsobit třeba nespavost.
Při užívání léků na spaní se může dostavit pocit úzkosti, nespavost a známé abstinenční příznaky. Při správném a krátkodobém užití prášků na spaní nám zpravidla žádné problémy nijak nehrozí. Pokud se neřídíme postupem lékaře nebo popisem na obalu, čekají nás potíže. Závislost na lécích na spaní není jediný problém.
Obsah
Předávkování léky na spaní
Při předávkování prášky na spaní na předpis, které může být způsobeno i náhodou, se objevují stejné příznaky jako u otravy při kombinaci léků na spaní a alkoholu, které si dále popíšeme.
Kombinace prášků na spaní s alkoholem
Benzodiazepiny tvoří široká skupina léků, které se řadí mezi sedativa. Tyto látky mají uvolňující účinek na organismus. Nepoužívají se jen jako prášky na spaní. Při kombinaci léků a alkoholu vzniká nebezpečná toxická směs s celou řadou zdraví ohrožujících účinků. Typickými příznaky je:
- ospalost
- celková slabost
- zmatenost
- závratě
- rozostřené vidění
- nezřetelná řeč a artikulace
- špatná koordinace pohybů
- ztížené dýchání
- kóma
Závažnost potíží se odvíjí od množství zkonzumovaných léků a alkoholu. Rizika však vznikají už při použití předepsané dávky léků na spaní. Nebezpečná je otrava i možné úrazy, které mohou nastat díky rychle zhoršeného zdravotního stavu. Chtít nejsilnější prášky na spaní není dobrý nápad.
Závislost na lécích na spaní
Dlouhodobé užívání prášků na spaní vede k závislosti. Nejedná se sice o ohrožení života, ale postupně se snižuje jeho kvalita. Typickými příznaky jsou:
- pocity úzkosti
- nespavost
- celková slabost
- bolesti hlavy
- anorexie
Možná vás překvapí, že příznaky se shodují s diagnózami, na které se léky předepisují. Odlišení dřívějších skutečných potíží a následků závislosti na lécích na spaní je proto obtížné. Závislost nás dostává do bludného kruhu a vzniká už za měsíc. Pár týdnů užívání znamená i rok odvykání, kdy je nesmíte užívat. Nespavost se vrací ještě v závažnější formě. Často se přidávají záchvaty úzkosti, noční můry, nesnesitelné bolesti hlavy, únava a vyčerpání. Stav je horší než před léčbou.
Iluzorní účinek prášků na spaní
Mnoho prášků na spaní navozuje klamný pocit kvalitního spánku. Ti, co je užívají, často zapomínají na krátká probuzení během noci a narušení celkové integrity spánku. Mnoho studií dokládá zvýšené riziko vzniku rakoviny, Alzheimerovy choroby, agresivity a sebevražedných sklonů. Spolknutí prášku často působí i podvědomě jako placebo. Možná byste byli překvapeni, jak dobře budete spát, pokud polknete místo prášků na spaní vitamín a nebudete o tom vědět.
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Volně prodejné prášky na spaní
Prášky na spaní bez předpisu jsou na bázi antihistaminik a smí se užívat jen krátkou dobu. Jejich uklidňující účinek trvá asi 10 hodin a během této doby koncentrace účinné látky v těle klesá jen na polovinu. Vzniká riziko dopravních nehod, pádů a úrazů, ale i nesoustředěnost a apatie. Antihistaminika mohou navodit poruchy vědomí, závratě a chronickou nespavost. Dlouhodobé užívání může zhoršit i nemoci jater, ledvin, dýchacích cest a další zdravotní potíže.
Nespavost a melatonin
Přípravky proti nepsavosti s melatoninem nejsou dostatečně prověřeny. Podle některých studiích mohou už při nízkých dávkách narušit spánkový cyklus. Neměly by se užívat déle než 3 měsíce. Jedná se o hormon a dlouhodobý příjem vyšších dávek může vést k rozhození hormonálního systému a nežádoucím potížím. Francouzský úřad pro potraviny, životní prostředí, ochranu zdraví při práci a bezpečnost – ANSES vydal varování před nežádoucími účinky melatoninu. Jmenoval závratě, bolesti hlavy, poruchy zažívání, nervového systému a duševní rovnováhy, nevhodnost pro děti, těhotné ženy, osoby s astmatem, epilepsií, depresí i poruchami chování.
co si tedy vzít,abych se nezbláznila,..naprosto nejsem schopná vypnout ani sepnou a usnout…..25let potíže a jsem jak bez života ….medůnka nestačí,alkohol odmítám, procházky před spaním denně -unavená jsem jako hrom, ale neusnu a neusnu,,,,pak se zpotím a je mi špatně…mozek stále pracuje a není sto ho vypnout….ráno bolesti hlavy, na omdlení a celodenní únava a skleslost…..není rady ?…
Zdravím mám stejný problém ale bohužel jsem to začala řešit s prášky na spaní a nevím jak to odbourat a přestat je brát 😔