Potraviny obsahující jód nejsou jen mořské ryby
S nedostatkem jódu v populaci býval v České republice, která zcela postrádá moře, docela velký problém. Všechno se změnilo s jodizací soli. Jód ale najdete dnes kromě mořských ryb a řas také v minerálkách nebo pečivu. V případě tohoto minerálu není problémem pouze jeho nedostatek, ale také nadbytek.
Obsah
I v mořských rybách se obsah jódu hodně liší
Lidí s nedostatkem jódu, kteří se potýkají s problémy se štítnou žlázou, v současnosti opět přibývá. Bez jódu totiž nedokáže štítná žláza produkovat nezbytné hormony. Takto postižená štítná žláza se začíná postupně zvětšovat.
Hlavní zdroj jódu je moře a jeho produkty. V mořských rybách, plodech a řasách je ho hodně, ale obsah se liší podle oblasti, odkud pocházejí. Obsah jódu se tak může lišit až o 200 %. Nejvíc jódu je v aljašské tresce, v rybách ze Středozemí a nejméně v rybách z velkých oceánů. Toto množství však vykazuje i sezónní výkyvy.
Oblasti ve vnitrozemí, jako je naše republika, mívají velký nedostatek jódu, který se řeší tzv. průmyslovým jódováním, tedy přidáváním jódu do soli. Poměrně často rozšířenou vírou je, že mořská sůl obsahuje jódu dostatek. Ve skutečnosti je v ní jódu málo, stejně jako v alpské soli. Proto pokud kupujete tyto soli, volte raději ty jódované.
My můžeme spoléhat na sůl, uzeniny a pečivo
Doporučená denní dávka jódu je 150 – 170 mikrogramů, což je množství, které bez problémů zkonzumujeme v potravě. Během těhotenství a při kojení ale potřeba jódu stoupá o dalších 100 mikrogramů, které už strava nezajistí. Proto se maminkám doporučuje dodávat jód formou tablet.
České uzeniny obsahují prakticky výhradně jódovanou sůl, ale nezapomínejte, že konzumování nadbytku uzenin není dobré pro náš kardiovaskulární systém. Celkem bohatým zdrojem jódu je u nás naštěstí také pečivo a naleznete ho i v mléce a mléčných výrobcích.
Pozor si ovšem dejte také na nadbytek jódu a nekonzumujte zbytečně potravinové doplňky, kterých je součástí. Zdravá štítná žláza se s nadbytkem vypořádá, ale pokud je nemocná, může dojít k nebezpečné hyperfunkci. Podobný problém může nastat díky módě japonského jídla, zejména sushi. To totiž obsahuje vysoké množství jódu, na který si Japonci už vybudovali rezistenci, ale my ji nemáme.
Kde tedy najdeme všude jód?
- Mořské ryby – sardinky, tresky, tuňák, makrely, losos…
- Mořské plody
- Mořské řasy
- Jodizovaná sůl
- Mléko
- Mléčné výrobky
- Minerální vody
- Piškoty
- Sušenky
- Pečivo
- Mrkev
- Fazolky
- Rajčata
- Jablka
- Maliny
- Višně
- Citrony
- Černý rybíz
- Některé bylinky – česnek, tymián, fenykl, jitrocel…
Podívejte se na tuto diskuzi, pokud naopak hledáte sůl bez jódu.
chtěla bych vědět co můžu vůbec jíst při zvýšené funkci štítné žlázy