Podlehněte stylu Pole dance. Začít můžete kdykoliv!

Pole dance je u nás poměrně nový, za to velmi rychle se rozmáhající se sportovní tanec. Mnoho lidí tomuto obrovskému fenoménu naprosto propadlo.
Obsah
Co to přesně je?
Pole dance je vlastně moderní taneční i sportovní disciplína v jednom. Perfektně propojuje prvky gymnastiky, akrobacie i moderního tance. Díky pole dance si vytvarujete a zpevníte svaly. Dokonale protáhnete své tělo a zároveň si upevníte sebevědomí.
Cvičí se na chromové tyči o průměru buď 50, 45 nebo 40 mm. Na této tyči se neposiluje s žádným sportovním náčiním nebo třeba s umělou zátěží, ale pracujete pouze se svým vlastním tělem. Jde tedy o nepřirozenější a nejefektivnější způsob.
Při cvičení velmi často zvedáte celou svoji váhu, čímž opravdu velmi výrazně tvarujete převážně horní polovinu těla. Dolní partie jsou pak velmi dobře posilovány zejména díky chůzi na špičkách.
Historie pole dance
V průběhu staletí si prošel i pole dance mnoha změnami. Dříve mohl být spatřen pouze ve vykřičených domech a pánských klubech. V současnosti ale nabírá zcela jiný směr. Dříve byl spojen se striptýzem, ale v současné době je uznávanou součástí fitness aktivit, ukázky umění, smyslnosti a uvolnění stresu.
Všechno to však začalo nejspíše s kořeny Mallakhamb. To je tradiční indická gymnastická a akrobatická disciplína, kdy cvičení probíhá na sloupu či kůlu. Šlo vlastně o takovou taneční jogu na dřevěné tyči a později i provaze, zejména v Indii. Májka byla ve 12. století považována za symbol plodnosti při tanečních rituálech. Pole dance jako cvičení byl vytvořen před 250 lety.
V USA v 30. letech, na vrcholu Hospodářské krize, vznikly poutě, cestující putovaly od města k městu a bavily veřejnost pomocí známých Hoochie Coochie tanečnic. Dívky se svůdně vlnily na malém jevišti pod stanem před davem mnoha jásajících mužů. Stanová tyč se pak stala taneční tyčí. Pole dance se pak přesunul do baru. Burlesque se stal pro společnost v 50. letech přijatelný. Až do 80. let se o pole dance vědělo málo, přesto se stal velmi populární v Kanadě a USA.
Po roce 2000 zaznamenal pole dance velký posun po vynalezení pole fitness. I pro obyčejné ženy ae stal přístupný. Mnoho žen si také pořídilo vlastní tyč i domů. Místo o pole dance neboli tance u tyče, se o této disciplíně již dnes mluví jako o pole fitness. Skutečnost je akceptována širokou veřejností.
Kde se s ním můžeme setkat a jak začít?
Existuje velké množství fitness, kde se pole dance vyučuje. Začít lze kdykoliv. Aby vám tyč neklouzala, je třeba tomu trochu pomoci. Pro tanečnice je magnézium v podobě bílé hmoty, která jim pomáhá zůstat na tyči a zbytečně moc se neklouzat dolů, zcela nezbytné. Magnézium má ale tendenci vysušovat pokožku a značně špiní oblečení. Ruce i povrch tyče upravíte pomocí polštářku LUPIT POLE GRIP. Je speciálně navržen pro pole dance a pomáhá udržovat vaše ruce suché i povrch tyče suché.
Při pole dance dojde i na modřiny. Možná už při první lekci nebo o něco později. Pole dance a modřiny k sobě prostě patří, a i když se budete snažit sebevíc, budou se vám na těle občas objevovat. Zabránit tomu asi zcela nejde. Lze ale urychlit jejich léčbu. K léčbě modřin, výronů a tupých poranění je určen Arnikový gel, mast a tinktura. Vsaďte třeba na značku Weleda, výrobce přírodní kosmetiky a léčiv. Na suchou a hrubou pokožku po magnéziu pomůže Coldcream od stejné značky. Čisté rostlinné oleje a včelí vosk tvoří na pokožce dobře přilnavý ochranný film a neomezují její dýchání.
Dnes 23.3.2023 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.

Skvělý sport na protažení a fyzičku
Vlastní tyč je touhou každé pole dance tanečnice. I když o tom zrovna nemluví. I do taneční tyče se vyplatí investovat. Jde o nejdůležitější vybavení a na jeho kvalitě opravdu velmi záleží. Snadnou instalaci tyče Lupit Pole Classic bez nutnosti vrtáku ocení každá tanečnice i její partner. Kupte si k tomu určitě i podložku. Takovou pole dance tyč tedy můžete mít i doma a protáhnout se kdykoliv.
Začít můžete kdykoli! Nezáleží na věku
Velká spousta žen si myslí, že na tento sportovní tanec prostě nemá, protože nemají sílu a mají pocit, že by se na tyči neudržely. Nejsou však nutné nějaké velké předpoklady. Je to často rozšířený omyl. Začíná se velmi pomalu, od úplných základů, jako je chůze kolem tyče. To jsou úplné pole dance základy. Na tyč polezete až po několika hodinách v kurzu. Síla a ohebnost se získává postupně, často ani nevíte jak.
U Pole dance není třeba žádné doplňkové posilování. Protahování na začátku a na konci hodiny ale vřele doporučujeme. Střídání aktivit je samozřejmě vítaným plusem vždy. Je třeba si uvědomit, že se často chytáte z jedné strany a zapojujete více jednu polovinu těla. Ze začátku ale nejsou třeba ani žádné tělesné dispozice nebo skvělá konvičky, i když vám to s ní samozřejmě půjde mnohem lépe.
Vhodné oblečení na pole dance
Na hodinu musíte mí to správné oblečení na pole dance. Spodní prádlo nechte doma, respektive, pořiďte si to správné sportovní oblečení. Nutné minimum jsou kraťásky a podprsenka. Ty musí správně sedět. Jen tak vás totiž nezradí ani při těch nejrizikovějších pohybech, dobře sají pot a nevytváří žádné nevzhledné faldy. Zkuste třeba značky Dragonfly, RAD polewear a Mania Fitness Wear.
Jak je to s warm-up a cool down? Jde o důležitou součást každé lekce pole dance. Warm-up neboli rozcvičení a cool down neboli závěrečné protažení, je nezbytné. V těchto částech tréninku je především důležité udržovat své svaly v teple. Takže kromě sportovní podprsenky a kraťásků vsaďte na mikinu, legíny a sportovní návleky.
Aby vám oblečení, které je po tréninku mokré a propocené, nezatuchlo, je třeba vědět, kam s ním. Zkuste si pořídit třeba speciální tašky, batohy či vaky na propocené sportovní oblečení, vyrobené z vysoce funkčního prodyšného materiálu. Tam patří použité oblečení po náročném tréninku. Na igelitovou tašku zapomeňte.