Plíseň v bytě a zdraví
Plíseň na zdech, mezi okny či v koupelnách často trápí obyvatele špatně odvětraných bytů. Plísňové mapy se často objevují v prostředí, kde je vlhkost vzduchu vyšší než 40 až 60 procent. Přítomnost plísně může být nejen nepříjemná – často může také vyvolat různé zdravotní problémy.
Plíseň v bytě není nebezpečná sama o sobě – to co doopravdy ohrožuje zdraví jeho obyvatel, jsou především mikroskopické spóry, které plísně při rozmnožování vypouští do ovzduší. Když tyto spóry dlouhodobě vdechujete, mohou se stát spouštěcím faktorem různých alergií, vyvolávat astma, dýchací potíže, nebo třeba i zápal plic.
Obsah
Krátkodobě plíseň v bytě neuškodí, zdraví může ohrozit její dlouhodobé působení
Krátkodobý pobyt v plísni zamořeném prostředí zdravému člověku neublíží – pro organismus představuje zhruba podobnou zátěž, jako stejně dlouhý pobyt v zakouřené místnosti. Při vystavení dlouhodobému působení se ale už zdraví škodlivý vliv plísní v bytě kumuluje. Největší riziko představují pro novorozence, kteří ještě nemají plně vyvinutý imunitní systém, starší osoby a lidi se sníženou imunitou. Vážný problém mohou plísně v bytě představovat také pro zdraví astmatiků a alergiků. A pozor – problém může vyvolávat i suchá, už odumřelá plíseň.
To že máte doma plíseň, nemusí být na první pohled patrné. Plísňové mapy se mohou skrývat pod tapetami, s nábytkem či pod podlahu můžete si všimnout třeba až za půl roku od objevení, nebo i mnohem později.
Jak poznáte, že vašemu domovu hrozí výskyt plísně?
Pokud se na okenních sklech se často kondenzuje voda, pravděpodobně je ve vašem bytě vyšší vlhkost a výskyt plísní je tudíž pravděpodobný. Pokud ve vzduchu cítíte typický plísňový zápach, měli byste prohledat místa, kde by se plíseň mohla skrývat. Vlhkost vzduchu ve svém bytě můžete také změřit pomocí speciálního přístroje.
Jak výskytu plísně v bytě předejít?
- Každý den pořádně vyvětrejte
- Pokud můžete, nesušte prádlo v bytě, ale venku či v sušárně
- Postavte nábytek několik centimetrů ode zdi, aby místnosti mohl lépe cirkulovat vzduch
- Snižujte vlhkost v bytě pomocí odvlhčovačů
- Ve vlhkých bytech nepoužívejte tapety a koberce
- Natřete nejvíce ohrožená místa (například koupelnu) speciálními protiplísňovými nátěry
- Včas odstraňujte závady, které mohou růst plísně vyvolat, jako špatně těsnící okna či popraskané stěny
A co si počít, pokud plíseň už váš domov napadla?
Pokud písně už doma máte, je potřeba se jich co nejdříve zbavit. Použijte chemické prostředky, které jsou speciálně určené na plísně. Nejúčinnější jsou biocidy, což jsou speciální pesticidy určené právě na hubení plísní. Při zacházení s nimi je ale potřeba opatrnost, protože mohou ohrozit i lidské zdraví. Pokud plíseň napadla zeď, je nejlepší je úplně oškrábat a znovu vymalovat, ideálně za použití speciálního protiplísňového nátěru, který zabrání jejich návratu. Černé plísně v koupelnách a kuchyních je nejvhodnější pořádně vydrhnout roztokem s měděným fungicidem, který se dá sehnat zahradnických potřebách.