Plavání prospěje celému tělu
Jestliže chcete začít s nějakým aerobním cvičením, ale nejste zrovna v kondici a netušíte, jak to vůbec budete zvládat, nebojte se vrhnout do vody a začít se pohybovat plaváním.
Obsah
Pomáhá našemu tělu
Plavání nezatěžuje klouby a procvičí každý sval. I když máte nadváhu, ve vodě se zvládnete hýbat. Pomůže vám s problémy s páteří a naučí vás i správně dýchat. Je velmi vhodné i pro těhotné ženy. Během pohybu není dítě v děloze ohroženo žádnými otřesy. Plavání je vhodné i pro miminka. Vodní prostředí působí velmi kladně na jejich psychiku. Pro plavání mluví velká spousta faktorů. Navíc se během pohybu nepotíte, jako třeba v posilovně, při běhu nebo na aerobiku. Různé styly plavání mohou přinést i odlišné výsledky.
- Prsa
Odpočinkové plavání, které zná každý. Když si ale poctivě uvědomujete pohyb, velmi dobře působí zejména na vaše stehenní svaly. Jako jedna z mála technik ale tento styl plavání zatěžuje krční páteř, proto je důležité dýchat do vody a nebát se hlavu do vody ponořit a uvolnit.
- Kraul
Mnohem obtížnější a asi nejefektivnější plavecký styl, co se pohybu ve vodě týče. Při správném provádění plaveckého stylu Kraul se průběžně zlepšuje dýchání. Tento plavecký styl využívá zejména svaly rukou a ramen.
- Znak
Znak je mírně odpočinkový, protože si při něm můžete ležet na vodě a sem tam udělat na oko vypadající líný pohyb. Přesto při poctivém provádění tohoto pohybu stimuluje nohy, břicho i ruce.
Jak správně plavat a dýchat
Když jdete plavat, nikdy nezapomínejte vydechovat do vody. Vaše dýchání musí být rytmické, 4 doby nádech a 4 doby výdech. Hlídejte si teplotu vody. Neměla by být nižší než 28 °C. Dejte si v létě pozor na přírodní koupaliště. Pro dobré výsledky plavte vždy opravdu poctivě alespoň ½ hodiny 3x týdně, nebo plavání kombinujte s jiným druhem aerobního cvičení a posilováním.
Zlepší naší kondici
Plavání patří mezi oblíbené sporty, kterým můžete zhubnout a současně i vytvarovat tělo. Plavání má velmi pozitivní vliv na zdraví a celkovou pohybovou soustavu. K plavání je nutné přidat i pravidelné a vyvážené stravování. Zkuste plavání pro lepší kondici.
Výhody plavání
- posiluje srdce
- rozšiřuje cévy
- zlepšuje krevní oběh
- nezatěžuje klouby
- zlepšuje dýchání
- je vhodné pro všechny věkové skupiny, ženy, muže i děti
- vyšší váha není při plavání problém
- voda nadlehčuje, ale současně klade odpor při plavání
- pravidelné plavání má vliv na hubnutí
- příjemná teplota a nadlehčení těla ve vodě zmírňuje bolestivost a ztuhlost v kloubech
- jemný odpor vody podporuje a posiluje svaly a tvaruje postavu
- za hodinu plavání spálíte 1 800 až 2 500 kJ
Jak začít plavat
- plavte ze začátku 2x týdně 12/ hodiny a postupně zvyšte na 1 hodinu 3x týdně
- plavte delší dobu v kuse
- pravidelně dýchejte
- důležitá je správná technika
- poraďte se s trenérem, ať vás nebolí páteř
- střídejte plavecké styly
Plavání maminek s dětmi
Plavání s kojenci je velmi prospěšné. Teplota vody ve vaničce se přizpůsobuje požadavkům dítěte a z počátečních 37 °C při takzvaném vaničkování se postupným otužováním dostanete kolem šestého měsíce k 30 °C. Voda v ouškách dětem nevadí. Po plavání je stačí vytřít vatičkami do uší a vysušit zevní zvukovod. Doporučovaný věk pro vaničkové plavání je od 6. až 8. týdne věku dítěte. Přecházet na plavání do bazénu lze od ukončeného pátého měsíce 1x týdně až za 14 dnů.
Dnes 9.11.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Sport pro léto i zimu
Plavání má jedinečnou výhodu. Lze provozovat plavání v létě i v zimě. Protože je tělo ponořeno, dochází zcela automaticky vlivem hydrostatického tlaku vody k následnému snížení krevního tlaku a ke zlepšení srdeční funkce během plavání či cvičení ve vodě. V neposlední řadě se dostaví i masážní efekt měkkých tkání, jako podkoží, šlach, svalů i povrchu uloženého žilního systému, který pak lépe vrací krev z periferních tkání zpět do srdce.
Akvaaerobik nebo Aquaerobic
Na názvu nesejde, nápisy jsou různé. Hodina trvá 60 minut a většinou se skládá z 50 minut intenzivního cvičení a z 10 minut závěrečné relaxace. Aktivita ve vodě je vhodná pro seniory, lidi po úrazech, s pohybovými potížemi i pro neplavce. Optimální teplota vody při cvičení je 27 až 30 °C.
Zdravotní pozitiva cvičení ve vodě
- nezatěžuje velké klouby a páteř
- zvyšuje a udržuje pevnost kostí, prevence osteoporózy
- srdeční tep je při cvičení ve vodě je nižší, než ve stejné intenzitě na suchu
- pozitivní vliv na kardiovaskulární systém
- zrychlení hojivých procesů svalů, šlach, kostí a kloubů
- vhodné pro rehabilitace po úrazech a operacích
- díky odporu vody trénuje svalovou sílu a vytrvalost, flexibilitu a ohebnost
- zlepšuje se svalový tonus a vyrovnávají svalové disbalance
- velmi komplexní (celistvé) cvičení pro celé tělo
- nutí udržovat stabilitu břišních a zádových svalů během všech cviků
- hydrostatický tlak vody na vaše tělo zlepšuje krevní oběh
- pomáhá snížit zadržování vody v těle
- má masážní efekt
- přispívá ke snazšímu odbourávání podkožního tuku a k formování postavy
- prevence celulitidy a bolestí svalů
- zlepšení žilního návratu do srdce pro zlepšení křečových žil
- dochází k fyzickému i psychickému uvolnění
Voda svědčí kloubům
Plavání nemocným kloubům prospívá. Voda nadnáší, a proto jsou naše klouby zatíženy mnohem méně, než by byly při pohyb na suchu. I proto jde o velmi vhodnou aktivitu zejména pro osoby s nadváhou a obezitou. Cvičení ve vodě je také velmi dobrou součástí rehabilitace po úrazech a operacích. Plavání pomáhá zlepšovat pohyblivost, šetrně posiluje svaly a následně stabilizuje klouby.
Optimální teplota je ale základ. Zapomeňte na bazén se studenou vodou. Ani příliš teplá voda není nijak ideální, vyšší teplota totiž může aktivovat zánět a dokonce urychlit poškození chrupavky. Jakékoli pohybová aktivita, a to i ta vodní, je tabu v případě akutního zánětu kloubu s bolestí, zarudnutím a horkostí. Týká se to jak kondičního plavání, tak i cvičení ve vodě.
Pokud máte třeba žilní potíže, nebo revma, zeptejte se ho, kolik času vám doporučuje trávit ve vodě, a jak by měla být voda teplá. Onemocnění pohybového systému je opravdu celá řada a neexistuje vůbec žádné paušální doporučení pro všechny zdravotní stavy.
Máte revma?
Informujte se u svého revmatologa, kde třeba nabízejí cvičení ve vodě pro revmatiky. I takové kurzy probíhají. Speciální kursy plavání a cvičení ve vodě pro revmatiky mají speciální vybavení v podobě odlehčujících návleků nebo vest, aby zatížení nosného systému bylo opravdu jen minimální. Znásobit účinek plavání pak mohou pomoci třeba ploutve.