Petechie – pozor, mohou být příznakem dalších vážnějších onemocnění
Petechie na kůži mohou vypadat na první pohled vcelku nenápadně. I když samy o sobě nemusí být nebezpečné, mohou přispívat k vážnějším problémům. Petechie na rukou navíc mohou signalizovat, že byste měli projít důkladnou zdravotní prohlídkou. Není totiž vyloučeno, že se o vás pokouší nějaká zákeřnější nemoc!
Petechie na obličeji mohou být brané jako drobná vada na kráse. (Foto petechie by ukázalo, že jde o drobné červené, či nahnědlé tečky, které mají tendenci se postupem času zvětšovat.) Nejde ale jen o estetický problém. Na vznik petechií má vliv propustnost cévek, krev a v mnoha případech i nemoc.
Proto je důležité je jen tak netrpět, ale nechat se pro svůj vlastní klid zkontrolovat. A to samé platí u dětí. Pokud se u nich objeví petechie na dolních končetinách, je nejlepší zamířit nejkratší cestou k lékaři.
Proč jsou petechie tak zákeřné? A co vše může jejich přítomnost značit? Na to se zaměříme v následujícím textu.
Obsah
Co je to petechie?
Petechie (purpura) jsou malé krevní výrony, které jsou viditelné na kůži. Mají velikost zhruba jako píchnutí špendlíkem. Vznikají tak, že dojde k narušení kapilárních stěn. Celkem běžně se stává, že petechie není jenom jedna, ale bývá jich v daném místě víc. Také existuje souvislost mezi petechiemi a stresem. (Pokud je na nějaké místo vyvíjen nadměrný tlak, může se to projevit právě výsevem petechií.)
Jak a kde všude se mohou projevit?
Jak už bylo řečeno, petechií si nejčastěji všimneme na kůži, kde jim nepřikládáme příliš velký význam. Faktem ale je, že mohou být naprosto kdekoliv. Někdo má petechie na horním patře. Nezvyklé nejsou ani petechie ve vnitřních orgánech. Ty bývají nebezpečné, protože mohou způsobit vnitřní krvácení. Petechie se mohou navíc v průběhu života zvětšovat. Takže se z malé červené tečky může stát velká zarudlá, či nahnědlá skvrna.
Příčiny petechií
Jednou z hlavních příčin vzniku petechií je oslabená stěna kapilár. Ta může být vrozená. Může na ní mít ale vliv i imunita, nebo hypovitaminóza C.
Dále může být na vině:
Dnes 13.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
- Trombocytopenie
- Trombocytopatie
- Úraz
- Sepse
- Vaskulitida
V některých případech může tělo vznikem petechií reagovat na podávání některých druhů léků. Může se tak dít během užívání některých druhů antibiotik. (Např. penicilin.) Vliv mohou mít i antidepresiva, léky na ředění krve či sedativa.
Jaké onemocnění mohou petechie signalizovat?
Bohužel, malé červené tečky na kůži mohou signalizovat i pěknou řádku velmi nepříjemných nemocí. Existuje například spojitost mezi petechiemi a leukémií.
Zpozornět byste měli i kvůli tomu, že petechie mohou upozorňovat na:
- Endokarditidu (zánětlivé onemocnění srdce)
- Hantavirový plicní syndrom (virová infekce)
- Mononukleózu
- Spálu
- Kurděje (to není příliš obvyklé, protože normálně máme vitamínu C dostatek ze stravy)
- Angínu
Pokud se u vás, nebo u vašeho dítěte objeví petechie zcela náhodně, jde o důvod, proč vyhledat odbornou pomoc vašeho lékaře. Tím spíš, pokud jsou petechie doprovázené dalšími doprovodnými příznaky, mezi které patří vysoká horečka, problém s dýcháním či zmatenost.
Podceňovat byste je ale neměli ani v případě, že žádné takové příznaky nemáte. Neléčené petechie mohou způsobit srdeční problémy, vážné infekce či dokonce poškození některých orgánů. Jmenovat bychom mohli třeba játra, ledviny nebo třeba plíce.
Léčba petechií
Léčba petechií prakticky neexistuje. Pacient, který je má, musí podstoupit řadu důkladných vyšetření, která pomohou objasnit, v čem přesně tkví podstata problému. To může znamenat krevní testy, nebo návštěvu hematologa, který zkontroluje odolnost žilních stěn a hodnoty vaší krve. Včetně funkcí jejích jednotlivých složek. Podle výsledků vám pak lékař stanoví optimální způsob léčby.
Dá se jim nějak předcházet?
Ačkoliv se petechiím nedá zcela vyhnout, můžete pro sebe přece jenom něco udělat. Zvlášť, pokud se bavíme o prevenci infekcí, které by mohly petechie způsobit.
Chránit se před nimi lze:
- Pravidelným umýváním rukou (pokud to z nějakého důvodu není zrovna možné, mějte po ruce dezinfekční gel)
- Tím, že se nebudete setkávat s viditelně nemocnými lidmi
- Tím, že nebudete s nikým sdílet své osobní věci
- Praktikováním bezpečného sexu
- Používáním repelentů a dalších ochranných prostředků (pokud se chystáte jít do přírody)
Jak vidíte, cest, jak petechiím předcházet není mnoho. Hodně faktorů navíc vůbec nemůžeme ovlivnit. Například genetiku, nebo stav naší krve. (Zvlášť, pokud máte třeba ještě vadu destiček.) Proto je určitě dobré, když v rámci preventivních prohlídek nezapomenete na návštěvu hematologa. Pokud se stanete jeho pacientem, bude vás pravidelně kontrolovat a pomůže vám s léčbou.
Měli jste někdy petechie? Pokud ano, byly přechodné, nebo trvalé?
Zdroje informací
https://www.wikiskripta.eu/w/Petechie – Petechie (česky)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Purpura_(lékařství) – Purpura (česky)
https://www.healthline.com/health/petechiae – Petechie: Příčiny, léčba, obrázky a další (anglicky)
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-are-petechiae – Petechie: Příčiny a léčba (anglicky)