Pět rostlin a bylinek na posílení imunity
Obzvlášť na podzim a v zimě je někdy potřeba našemu organismu pomoci, aby se dokázal ubránit všem bacilům, které v tomto období mohou poletovat kolem. Svůj imunitní systém můžete podpořit pravidelným užíváním některých bylinek. Vedle zaručeně nesáhnete s touto pěticí.
Podpořte svou imunitu a posilte organismus
Echinacea aneb třapatka nachová je jednou z nejznámějších bylinek na podporu imunity. Tato rostlina se dá užívat preventivně na posílení organismu v boji proti nemocem, i při akutním propuknutí nemoci, kdy zmírňuje příznaky a zkracuje dobu jejího trvání. Echinacea aktivuje bílé krvinky a tím pomáhá snížit náchylnost k chřipce, nemocem horních cest dýchacích a dalším chorobám. Původem je ze Severní Ameriky, kde ji používali k léčbě různých neduhů indiáni, u nás ji můžete pořídit ve formě kapek, sirupů, tablet či čaje. Nejúčinnější částí rostliny je kořen, ale účinné látky najdete i v květu a listech.
Ženšen je bylina s širokým spektrem účinků – působí jako adaptogen, který zvyšuje odolnost těla vůči stresu, čímž přispívá k celkovému posílení organismu. Jeho podíl na podpoře imunity spočívá v tom, že stimuluje činnost žláz s vnitřní sekrecí, které řídí všechny základní procesy metabolismu. Kromě toho také slouží ke zvýšení energie, působí proti únavě, zlepšuje soustředění a duševní i fyzickou výkonnost. Nespleťte si ho s ženšenem pětilistým, což je jiná léčivá bylinka, i když s některými podobnými účinky.
Nezapomeňte na vitamín C
Šípkové plody obsahují velké množství vitamínu C, dále třísloviny, silice, vitamin B a K a množství minerálních látek. Především díky vysokému obsahu vitamínu C slouží jako prostředek ke zvýšení odolnosti organismu. Dříve šípky sloužily i jako lék proti kurdějím. Mají také prospěšné účinky na zdraví močových cest a pomáhají snižovat množství cholesterolu.
Rakytník řešetlákový je dalším velice účinným zdrojem vitamínu C, jehož konzumace podporuje přirozenou obranyschopnost organismu. Pro doplnění doporučené denní dávky vitamínu C přitom stačí sníst pouhou jednu bobuli tohoto okrasného keře. Kromě toho rakytník obsahuje široké spektrum dalších vitamínů, mezi nimi také vitamin P – rutin, který brání rozkladu vitamínu C. Právě obsah rutinu umožňuje, aby si rakytníkové plody uchovaly vysoký obsah vitamínu C i po tepelném zpracování nebo sušení, díky čemuž si zachovává své účinky například i ve formě sirupu či džemu.
A detoxikujte…
Kustovnice čínská obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, a kromě toho i osmnáct druhů aminokyselin včetně těch esenciálních. Tyto plody kromě posílení imunity také pomáhají zklidnit podrážděné oči, poskytují úlevu od některých projevů alergií, pomáhají detoxikovat organismus, nebo snížit krevní tlak. Kustovnice obsahuje speciální skupinu polysacharidů nazývaných Lycium polysacharidy, které patří mezi silné antioxidanty a adaptogeny – konzumace tohoto plodu tedy pomůže celkovému posílení imunity i organismu.