Peroxid vodíku – 7 nápadů jak ho lze využít

Pokud se zajímáte o domácnost, krásu a zdraví, pak jste už určitě slyšeli o peroxidu vodíku. To, že se kysličníkem čistila rozbitá kolena víme tak nějak všichni. Také víme, že se používá při zesvětlování vlasů. Je to ale všechno, co nám může nabídnout?
Peroxid vodíku je čirá kapalina, která má o něco viskóznější konzistenci než voda. Vzhledem ke svým vlastnostem se často používá jako dezinfekce. Také má zesvětlující účinky. Takže se používá při odbarvování vlasů, nebo při zesvětlování některých materiálů. Vzhledem k tomu, že může být při špatném použití nebezpečný, je důležité dávat pozor na správnost manipulace s ním. A také na jeho koncentrace. Pokud je vyšší, může to mít na lidské tělo velmi negativní dopady.
Jak tedy s peroxidem vodíku pracovat tak, aby vám byl prospěšný a zároveň bylo jeho použití bezpečné?
Obsah
Peroxid vodíku do ucha
V uších se nám dělá ušní maz. A je to zcela přirozené. Některým lidem se ale dělá mazu víc než ostatním. Což může přispívat k tvorbě ušních zátek, či k dalším problémům. Často se tento problém řeší ušními svícemi. Někdo ale nedá dopustit na peroxid vodíku.
Jelikož je ucho velice citlivé a mohlo by se poškodit, rozhodně bychom vám nedoporučili do něj kapat peroxid jen tak. Místo toho se v lékárně poraďte o nákupu kapek do uší, které mají peroxid ve složení. Když se budete následně řídit informacemi na obalu, bude pro vás použití peroxidu vodíku do uší bezpečné.
Peroxid vodíku na vlasy
Spousta žen používá peroxid vodíku při domácím zesvětlování vlasů. Opět je ale nutné myslet na bezpečnost. Pokud je jeho použití nesprávné, nebo je jeho koncentrace příliš vysoká, vlasy budou zničené. Nebo o ně můžete dokonce i přijít. Z toho důvodu si vždy vybírejte peroxid s nižším stupněm účinnosti. Také počítejte s tím, že vlasy zesvětlené peroxidem nepůjde tak dobře nabarvit. Před změnou barvy tedy budete muset počkat, až odrostou.
Pokud peroxid na vlasy použijete nesprávně, můžete se setkat s:
- Podrážděním kůže
- Poškozením vlasových kutikul
- Vypadáváním vlasů
Hydrogen peroxid by se měl v domácích podmínkách vždy smíchat s vodou v poměru půl na půl. Vždy si před aplikací nasaďte rukavice a na malém kousku kůže nejprve zkuste, zda nebudete mít alergickou reakci. Po úspěšném zesvětlení (od 15 do 60 minut) vlasy důkladně opláchněte. Pokud máte strach, že manipulaci s peroxidem nezvládnete správně, kupte si už hotový zesvětlovač v krabičce.
Peroxid vodíku k vnitřnímu užití
Peroxid vodíku se nesmí užívat vnitřně. Přípustné je za určitých okolností jen u zvířat (například u psů), když je potřeba vyvolat zvracení. Například po požití potenciálně nebezpečné látky. Před prvním podáním peroxidu se ale nejprve poraďte s veterinářem.
Peroxid vodíku na plísně
Peroxid vodíku se občas používá na plíseň, kterou známe pod názvem atletická noha. Funguje to tak, že klasický kysličník na čištění ran aplikujete dvakrát denně na plíseň. Do doby, dokud se stav pokožky viditelně nezlepší. Pokud nevíte, který peroxid si máte vybrat, nejlépe vám v tomto ohledu poradí v lékárně. (Ve které budou klasický kysličník na čištění ran s velkou pravděpodobností i prodávat.)
Čištění zubů peroxidem vodíku
K čištění zubů peroxidem vodíku většinou přistupujeme ve chvíli, kdy chceme svoje zuby vybělit. Opět to má ale svoje specifika. Hodně lidí sáhne po peroxidu vodíku o vyšší koncentraci. Což pak vede k problémům v dutině ústní, včetně poškození zubní skloviny. Vědci přišli na to, že dobrých výsledků lze dosáhnout 5% peroxidem. Když se použije přibližně dvanáctkrát, výsledky se přibližují k jednorázovému použití 25% peroxidu.
Postupujte tak, že:
- Smíchejte několik lžiček prášku do pečiva s opravdu malým množstvím peroxidu
- Vyrobte pastu
- Touto pastou si vyčistěte zuby (krouživými pohyby)
- Nechte pastu malou chvíli působit (spíše kratší dobu než delší)
- Vypláchněte si ústa vodou
Tato pasta by se neměla používat častěji než jednou denně.
Bělení dřeva peroxidem vodíku
Pokud chcete experimentovat s úpravou nábytku, můžete se ho pokoušet zesvětlit. Pokud je vyrobený ze dřeva a chcete zkusit zesvětlit jeho původní barvu, vyberte si směs peroxidu vodíku a hydroxidu sodného. Takové bělidlo dovede odstranit skvrny a zároveň dovede působit i na barvu původního dřeva.
Peroxid vodíku do bazénu
Pokud máte doma bazén, víte, že je ho nutné pravidelně čistit. Pokud si moc nerozumíte s chlorem, můžete vyzkoušet bezchlorovou metodu čištění. Ta spočívá v tom, že používáte roztoky s peroxidem vodíku, ve kterých jsou ještě další přidané látky. Tato varianta je vhodná pro domácnosti, ve kterých je někdo, kdo je na použití chloru více citlivý. Zároveň tato možnost není oproti klasickému čištění bazénu chlorem cenově náročnější.
Opět se ale nevyplatí lít do bazénu peroxid vodíku jen tak. Nejúčinnější kombinaci látek, jejich koncentraci a množství vám nejlépe přiblíží prodejce bazénu.
Používáte doma na něco peroxid vodíku, nebo před ním máte respekt?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Peroxid_vodíku – Peroxid vodíku (česky)
https://www.healthline.com/health/hydrogen-peroxide-hair – Peroxid vodíku na vlasy (anglicky)
https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-athletes-foot – Domácí prostředky na atletickou nohu (anglicky)
https://www.healthline.com/health/hydrogen-peroxide-teeth-whitening – Domácí bělení zubů peroxidem vodíku (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/too-much-hydrogen-peroxide-in-ear – Hydrogen peroxid do ucha (anglicky)
https://www.bobvila.com/articles/bleaching-wood/ – Zesvětlování dřeva (anglicky)
https://www.livescience.com/55770-hydrogen-peroxide-in-olympic-pools.html – Může peroxid vodíku udělat zelenou vodu v bazénu? (anglicky)