3 tipy jak si poradit s pálením žáhy
Dali jste si dobré jídlo, ale je vám po něm těžko, vrací se vám zpátky, nebo vám způsobuje pálení žáhy? V tom případě potřebujete snadnou a rychlou pomoc, která vás těchto zažívacích potíží rychle zbaví. Jsou tablety na pálení žáhy jediným možným řešením?
Někteří lidé mají citlivější trávení. Proto se může stát, že se po konzumaci oblíbené potraviny u nich může vyskytnout pocit kyselosti a pálení, který se většinou koncentruje na hrudníku a v oblasti žaludku. Patrně nejhorší je pálení žáhy v noci, kdy významně narušuje spánek.
Způsobů, jak si s ním poradit, existuje hodně. Někdo používá na pálení žáhy sodu, kterou rozmíchá s čistou kohoutkovou vodou. V lékárně se dají koupit i speciální sirupy a pastilky. (Po těch se ale může někomu dělat špatně, protože mají hodně škrobovou texturu.)
Jaké tedy existují další varianty, jak si v této nepříjemné situaci poradit?
Příznaky pálení žáhy
Pálení žáhy lze rozpoznat velmi snadno. Je ale potřeba věnovat dostatek pozornosti detailům. Při hodně velké smůle můžete její příznaky zaměnit například s infarktem. A jaké toho mohou být následky si asi nemusíte domýšlet.
Že jde s největší pravděpodobností o pálivou žlázu zjistíte podle:
- Bolesti na hrudi
- Pálení na hrudi
- Pálení v jícnu
- Pálení v krku
Pokud se tento problém vyskytuje jen občasně, není nutné se čehokoliv obávat. V případě, že se s ním setkáváte častěji, pro jistotu se objednejte na preventivní prohlídku ke svému lékaři. Může se stát, že vám tento stav způsobí zánět, nebo budete mít zvýšené riziko rakoviny jícnu.
Co způsobuje pálení žáhy?
Technicky vzato, pálení žáhy je produktem toho, že se obsah vašeho žaludku vrací zpátky do jícnu. Jelikož je žaludek naplněný kyselinou, vede to k pocitům pálení a určitého druhu nepohodlí. Kromě přejedení, nebo nevhodné kombinace jídla je tento stav poměrně častý v těhotenství, kdy jsou vnitřní orgány ženy pod vlivem hormonů.
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Negativně se na pálení žáhy podepisuje i:
- Kouření
- Obezita
- Konzumace pálivých jídel
- Káva a alkohol
- Užívání některých léků (aspirin, ibuprofen…)
Co pomáhá na pálení žáhy?
Prvním tipem je umírněná konzumace jídel. V ideálním případě byste se měli řídit heslem jíst do polosyta a pít do polopita. Pokud je žaludek příliš přeplněný a ještě se následně položíme, zvyšuje to riziko toho, že se pálení žáhy brzy dostaví. S tímto bodem velmi úzce souvisí redukce příjmu kofeinu a alkoholu.
Pokud chcete zkusit čaj na pálení žáhy, nejspíš sáhnete po tom, který obsahuje mátu. Ačkoliv to někomu může pomoci, neexistuje důkaz, který by potvrzoval její účinky. V některých případech dokonce lidé popisovali svoji situaci jako horší. Proto se důkladně sledujte a v případě zhoršení potíží zkuste změnit taktiku. Rozhodně neuděláte nic špatného, když si uvaříte slabší černý čaj, který se běžně vaří na uklidnění žaludku.
Určitě nezkoušejte na pálení žáhy jablečný ocet. Taktéž platí, že jeho účinky nejsou v tomto ohledu potvrzené důkazy. Místo něj můžete zkusit žvýkání žvýkačky. I když to zní možná trochu bláznivě, existují studie, které říkají, že může přispět ke zmírnění potíží.
Jaké tipy proti pálení žáhy znáte z domova, nebo z práce vy?
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/heartburn – Pálení žáhy: Příčiny, příznaky a komplikace (anglicky)
https://www.healthline.com/health/digestive-health/apple-cider-vinegar-for-acid-reflux – Jablečný ocet na pálení žáhy (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/heartburn-acid-reflux-remedies – 14 tipů, jak předejít pálení žáhy (anglicky)