Jak otěhotnět? 10 tipů, jak zvýšit šanci na miminko bez mýtů
Těhotenství je téma, kolem kterého se točí podstatná část našich životů. Je jedno, jestli se mu snažíte za každou cenu bránit, nebo naopak patříte do týmu, který se nemůže dočkat toho, až bude vozit kočárek. Jak pravděpodobné je otěhotnění při menstruaci? A co když to nejde? Na tyto a další otázky se vám pokusíme odpovědět v následujících několika odstavcích.
Pravděpodobnost otěhotnění zajímá ženy v takřka každém věku. Všechny pro to ale mají dost rozdílné důvody. Zatímco mladé studenky mohou mít obavu z toho, že neplánované početí negativně ovlivní jejich šance úspěšně dostudovat, v dalších životních etapách, kdy se páry usadí, může jít o snahu pojistit si úspěch.
Podpora otěhotnění pak bývá na stole i u párů, které si přejí počít potomka, ale z nějakého záhadného důvodu se jim to dlouhodobě nedaří. (Kromě viny na straně muže může jít například i o neodhalený problém s endometriózou.)
I když na internetu koluje mnoho “osvědčených” rad, které vás budou (obrazně řečeno) nutit tančit bosé při měsíčku a vykonávat řadu pochybných úkonů, my se zaměříme na to, co vám může opravdu pomoci.
Obsah
Správné načasování
Kdo chodil na hodiny biologie a dával při nich pozor, ten ví, že největší šanci na otěhotnění mají ženy v době ovulace. Na druhou stranu, ovulaci předchází něco, čemu můžeme říkat plodné okno. To trvá tak dlouho, po jakou dobu dovedou mužské spermie po nechráněném styku přežít v těle ženy. Teoreticky si tedy mohou na uvolněné vajíčko počkat. (A bourá to tedy zažitý mýtus, že žena může otěhotnět jen při sexu a bezprostředně po něm.)
Co se týče početí při menstruaci, není obvyklé, že by se to stávalo. Na druhou stranu, záleží hodně na tom, kdy má žena ovulaci. Pokud přichází krátce po menstruaci, může k těhotenství po styku v době periody dojít. (Viz vysvětlení, které jsme zmínili výše.)
Zvyšte pravděpodobnost
Pokud nemáte sex, nemůžete očekávat, že počnete. I když jste nejplodnější jen několik hodin/dní v měsíci, určitě neuděláte nic špatného, když se budete sexuální aktivitě oddávat co nejčastěji. Na druhou stranu, neměla by se z toho stát nudná povinnost.
Správná tělesná hmotnost
I když se o tom často skoro nemluví, tajemství úspěchu může spočívat v tom, že oba partneři mají zdravou tělesnou hmotnost. U žen to pak platí dvojnásob, protože nadváha a podváha mohou mít negativní vliv na normální ovulaci, takže se pak mohou objevit nejrůznější potíže, včetně úplné ztráty menstruace. (To je velké riziko u intenzivně fyzicky aktivních a štíhlých žen.)
Přestaňte kouřit
Dalším bodem, který u obou partnerů zvyšuje pravděpodobnost úspěšného početí je nikotinová abstinence. Kouření tabáku může mít negativní vliv na plodnost mužů a žen. V neposlední řadě, pokud jste těhotná (a nevíte o tom) a kouříte, může to negativně ovlivnit i zdraví počatého plodu.
Dnes 21.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Pozor na alkohol
Dalším rizikovým faktorem, který může mít negativní vliv na vaši schopnost počít, je nadměrné pití alkoholu. Lidé, kteří pijí často, nebo si dokonce vypěstovali závislost, mohou mít sníženou schopnost reprodukce.
Vsaďte na antioxidanty
Organismus mužů a žen, kteří plánují založit rodinu, naopak ocení, když bude mít dostatečnou zásobu antioxidantů a dalších látek, které podporují plodnost. Kromě kyseliny listové si dopřávejte v dostatečném množství i zinek. Díky tomu bude ženské tělo lépe připraveno na těhotenství a muži budou mít kvalitnější spermie.
Ne rafinovanému cukru
I když vám mohou sušenky a sladké limonády chutnat, rafinované cukry nepřináší vašemu organismu nic dobrého. To platí hlavně pro ženy, které mají syndrom polycystických ovarií, který způsobuje, že normálně neovulují. Navíc, nadměrný přísun cukru má negativní vliv na hmotnost, která je pro úspěšné početí také celkem klíčová.
Zažeňte stres
Někdy otěhotnění nebrání žádná konkrétní příčina, ale i přesto se to nedaří. Obvykle to vede k tomu, že jeden nebo oba partneři jsou ve stresu a přehnaně se upínají na to, proč zrovna oni mají smůlu.
Jelikož stres a psychická nepohoda může bránit otěhotnění, je hodně důležité, abyste se uklidnili a nechali to plavat. I když se to snadno řekne, můžete vyzkoušet třeba cvičení jógy, meditaci a psaní deníku. V těžších případech, kdy se přidá deprese nebo nesoulad ve vztahu, může pomoci i psychoterapeut, či psycholog.
Hýbejte se
Pro důležitost pohybu hovoří hned několik faktorů. V první řadě pomáhá udržovat normální tělesnou hmotnost. Pravidelná pohybová aktivita navíc může podpořit dobrou náladu a chuť na sex. V neposlední řadě také redukuje stres. Na druhou stranu, ženy by to neměly s pohybovou aktivitou přehánět, protože nad určitou mez může jejich schopnost otěhotnět snižovat.
Starejte se o zdraví
V případě, že se při sexuálním styku nechráníte a ani po nějaké době jste nezaznamenali úspěch, je důležité, aby se oba partneři nechali důkladně vyšetřit. Je totiž docela dobře možné, že se u vás rozvinul problém, o kterém nevíte. Také se snažte neignorovat preventivní prohlídky, které mohou včas odhalit, že s vámi není vše v nejlepším pořádku.
Měli jste problémy s otěhotněním, nebo se vám podařilo počít hned na první pokus?
Zdroje informací
https://www.vasemenopauza.cz/podpora-otehotneni/ – Jak podpořit otěhotnění? (česky)
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/getting-pregnant/in-depth/how-to-get-pregnant/art-20047611 – Jak otěhotnět (anglicky)
https://www.nhs.uk/pregnancy/trying-for-a-baby/trying-to-get-pregnant/ – Podpora otěhotnění (anglicky)
https://www.healthline.com/health/pregnancy/sex-on-period – Sex při menstruaci (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/16-fertility-tips-to-get-pregnant – 16 tipů, jak podpořit plodnost (anglicky)