Omega 3 mastné kyseliny by měli tvořit až dvě třetiny tuků v naší potravě
Mastných kyselin existuje několik druhů a dělí se na nasycené a nenasycené. Z chemického hlediska nemají nasycené kyseliny žádnou dvojnou vazbu, ale nenasycené ano. Omega 3 mastné kyseliny pak mají více než jednu dvojnou vazbu a proto jsou to také tuky, které se označují jako prospěšné nebo dobré a které se nepodílejí na vzniku obezity.
Obsah
Jak je to s těmi špatnými a dobrými tuky?
Nasycené mastné kyseliny s jednoduchými vazbami jsou sice nezbytné pro náš organismus, ale také jsou zodpovědné za mnohé civilizační choroby. Jejich nadbytečný příjem vede k nadváze a obezitě. Také se tak zvyšuje hladina cholesterolu a tím i riziko kardiovaskulárních onemocnění. Z jídelníčku je však nemůžeme vynechat, protože kromě toho, že jsou stavebním prvkem, také chrání a izolují naše orgány.
Tyto nasycené mastné kyseliny však musíme přijímat jen v určitém množství a kvalitě a je nezbytné jejich působení doplňovat právě nenasycenými kyselinami, které mají dvojité vazby. Poměr nasycených a nenasycených kyselin a tedy „špatných“ a „dobrých“ tuků v naší stravě by měl být 1/3 na 2/3.
Mezi omega 3 mastné kyseliny patří
Kyselina linolenová – potřebujeme ji kvůli správnému fungování nervové soustavy a stavbu buněčné stěny. Najdeme ji v sójovém, řepkovém nebo lněném oleji.
Kyselina eikosapentaneová – je nezbytná pro správný mentální vývoj, správně fungující paměť a správnou stavbu nervů a oka. Nachází se v rybím oleji z jater některých ryb, hlavně tresek.
Kyselina dekosahexaenová – podílí se na vývoji mozku, zrakových funkcí a rozvoji kognitivních a pohybových schopností. Najdete ji také v rybím oleji.
Kyselina dekosapentaénová – je to méně známá omega 3 mastná kyselina, ale pro nás stejně nezbytná jako ty ostatní.
S čím omega 3 mastné kyseliny dokážou pomoci?
- Jsou prevencí kardiovaskulárních chorob
- Snižují vysoký krevní tlak
- Snižují hladinu „zlého“ LDL cholesterolu
- Zvyšují hladinu „zdravého“ HDL cholesterolu
- Pomáhají při cukrovce
- Mají protizánětlivé účinky
- Pomáhají při leukémii
- Zpomalují rozvoj příznaků nádoru tlustého střeva
- Léčí revmatoidní artritidy
- Harmonizují psychiku a zamezují depresím
- Odborníci se domnívají, že jsou prevencí vzniku makulární degenerace sítnice
Nadměrné množství omega 3 mastných kyselin však může i škodit. Nejnovější studie prokázaly, že jejich zvýšený příjem zvyšuje riziko rakoviny prostaty až o 43 %. Nejvíce těchto mastných kyselin se nachází v mateřském mléce a později je nejsnáze získáme konzumací tučných mořských ryb jako je tuňák, losos, makrela nebo platýs.